AK KADINLAR "KADINA ŞİDDETE HAYIR" DEDİ

26 Kasım 2021 09:59
AK KADINLAR "KADINA ŞİDDETE HAYIR" DEDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları, 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" nedeniyle kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Ak Parti Antalya İl Binası önünde İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keyik Yılmaz tarafından yapılan basın açıklamasına Korkuteli Kadın Kolları Başkanı Havva Nur Çivitçi’de katıldı.

REFORM NİTELİĞİNDE ADIMLAR ATTIK

Ellerinde 'Kadına şiddet, insanlığa ihanet', 'Şiddet insanlık suçudur', 'Öfkene yenik düşme', 'Şiddet insan hakkı ihlalidir' yazılı dövizler taşıyan kadınlara Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve İl Başkanı İbrahim Ethem Taş da destek verdi. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan AK Parti il Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keyik Yılmaz, kadına yönelik şiddet sadece Türkiye'de değil tüm dünyada sorun olduğunu söyledi. Yılmaz, “AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz seçim beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik.

 

81 İLDE ŞÖNİM’LERİ KURDUK

2004 yılında Anayasada pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile “Töre Nedeniyle” ifadesini ekleyerek Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medeni kanun, İş Kanununda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekun mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor.” Dedi.


KADINA ŞİDDET, İNSANLIĞA İHANETTİR

Şiddetin her türlüsünü karşı olduklarını belirten Yılmaz, “Bizim medeniyetimiz kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel,  psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz.” Dedi.

 

SİYASET YAPILMAYACAK KADAR HASSAS VE İNSANİ BİR KONU

Başkan Yılmaz; “Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde çözümün topyekun mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı'nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir" diye konuştu. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : www.korkutelimanset.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle