EMEKLİ MAAŞLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR

25 Kasım 2021 09:38
EMEKLİ MAAŞLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR

CHP İlçe Başkanı Şeyhali Kara, haftalık yönetim kurulu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada yeni asgari ücretin tespiti tartışmalarında emekli maaşlarının içler acısı hali göz ardı ediliyor” dedi.

Kara yapmış olduğu açıklamada, “AK Parti iktidarı öncesinde uzun yıllar hep asgari ücretin üzerinde olan en düşük emekli aylığı, AK Parti hükümetlerinin uyguladığı politikalarla asgari ücretin yarısına ve sefalet düzeyinin altına geriledi. İvedilikle 800-900 TL olan ve halen hazine desteğiyle 1.500 TL olarak ödenen en düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir!” dedi.

EMEKLİ AYLIKLARI SEFALET DÜZEYİNE GERİLEDİ

Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde 2022 başında yürürlüğe girecek asgari ücrette yapılacak artışla ilgili tartışmalar sürerken asıl gölgede kalan ve süratle çözümlenmesi gereken konu kanımca emekli aylıklarının sefalet düzeyine gerilemesiyle ortaya çıkan içler acısı tablo ve asgari ücretin yılda bir kez belirlenmesi! İktidarın yıllardır uyguladığı politikalarla asgari ücret insanca yaşanabilecek temel ücret olmaktan çıkarken bunun yanında uzun yıllar boyunca hep asgari ücretin üzerinde olan en düşük emekli aylığı da AK Parti hükümetlerinin emekliyi yok sayan yaklaşımıyla asgari ücretin altına indi. Başta asgari ücret olmak üzere tüm maaşlı-ücretli kesimin gelirleri ve alım gücü enflasyon ve kur artışlarıyla açlık ve yoksulluk sınırının altında.

 

HAYATİ ÖNEMDE BİR KONU

En düşük ücreti simgeleyen asgari ücretin vergiden istisna tutulması ve net olarak çalışanın eline geçmesi ve hızlı enflasyon artışına karşı alım gücünün korunması için de yılda bir değil 6 ayda bir belirlenmesi kaçınılmazdır! Tüm bunların ötesinde sayıları 13 milyona yaklaşan ve insanca bir gelirle yaşamayı hak eden emeklilerinin içinde bulunduğu sefalet tablosu, asgari ücretle birlikte eş zamanlı ve öncelikli ele alınarak çözümlenmesi gereken hayati önemde bir konudur. Hayatı boyunca çalışmayan ve sigorta primi ödemeyen bir kişi 65 yaşına geldiğinde kendisine otomatik olarak 865 TL 65 yaş yaşlılık aylığı bağlanıyor. Şayet eşi de aynı konumdaysa aynı tutarda eşine de aylık bağlanıyor. İkisinin yaşlılık aylığı toplamı yıllarca çalışıp SGK’ya prim ödeyen ancak 800-900 TL emekli maaşı bağlanarak hazine desteğiyle 1.500 TL’ye tamamlanan SGK emeklisinden daha fazla! Yarın hazine desteğini kestiği anda milyonlarca emekli 800-900 TL’lik aylıklarla yaşamaya mecbur kalacak” ifadelerini kullandı.  

Kaynak : www.korkutelimanset.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle