“Arasta benim zamanımda MUTLAKA YAPILACAK”

“Arasta benim zamanımda  MUTLAKA YAPILACAK”

Geçtiğimiz Pazar günü akşam basın mensupları ile toplantı yapan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek: “ Arasta benim zamanımda mutlaka yapılacak” dedi.15.05.2019 09:09

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar ile birlikte geçtiğimiz hafta boyunca Ankara’da bazı ziyaretlerde bulundu. İşlek geçtiğimiz pazar günü akşam basın mensupları ile toplantı düzenledi. Toplantıda Ankara ziyaretlerinin detaylarını anlattı. İşlek ilçenin yıllardır kanayan yarası olan Arasta Çarşısı ile ilgili bilgi verdi.

ESNAFA ÜÇ MODEL DE ANLATILACAK

Arasta mutlaka yapılacak, benim dönemimde bitecek diyen İşlek: “Ankara’ya gidiş sebeplerimden en önemlisi Arasta Çarşısıydı. Bu konuda da Sayın Atay Uslu vekilimiz hemen Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğünü aradı. Ertesi gün yanına gittik. Arasta Bölgemiz ile ilgili bilgisayar ortamında hem uydu görüntülerinden hem onların verileri ile yaklaşık 45-50 dakikalık bir çalışma yaptık. Orda üç tane değişik yapım modeli var. Kentsel dönüşüm, kamulaştırma, acil kamulaştırma, yerel müteahhitler kanalı ile yapılacak kısım üç değişik modeli var. Biz üç değişik modeli de konuştuk. Biz burada esnafımızla oturacağız, bu hafta yetişmeyecek ama önümüzdeki hafta hazırlığını yapacağız. Esnafımıza bu üç modeli anlatacağım.” dedi.

 

BEN ONLARDAN 12 AY İSTİYORUM

İşlek: “Biliyorsunuz orada 182 tane satın alınmış özel mülkiyet, 94 tane belediyemiz dükkânı var. Esnafımıza, dükkân sahiplerimize anlatacağız. Ben onlardan 12 ay istiyorum. 12 ay içinde tamamı yıkılmış, çift katlı, altı 836 araç kapasiteli otopark olan bir çarşı olacak. Bu süreçte esnafımızı da sıkıntıya sokmayacak bir yer göstererek, bu 12 ayın sonunda Çayırlı Camiini Sultan Ahmet Meydanı, Arastayı Mısır Çarşısı gibi görebileceğimiz, altı otoparklı turizme de çok büyük katkı olacak olan bir çarşı olacak. Üç değişik modelin üçünü de Çevre Bakanlığı arkamızda, yani esnafımız hangisinde karar kılarsa kılsın biz bunu yapabilecek kuvvetteyiz.” Dedi.

 

BU PROJE BENİM DÖNEMİMDE YAPILACAK

İşlek: “Burada dikkat edeceğimiz şeylerden biri şu; esnafımız işlerinin aksayacağından endişeli, onlarda memnun değiller şuan ki hallerinden. Ben gerekirse belediye başkanı olarak ve resmi kurum olarak 12 ay içinde aynı yerlerine döneceklerini taahhüt ederek projeyi sunacağım. Bu hafta değil önümüzdeki hafta toplanacağız. Belediyemizde kentsel dönüşüm uzmanı arkadaşlarımız var. Koray Bey kendisi şirketimizin yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda, Santral Mahallesini yapan Sur Yapı’nın başında bulunan ekibin başı kendisi, onun tecrübesi ile 12 ay içinde bitecek. Şimdi onlar tüm dükkânlarda tek tek bir çalışma yapacaklar. Ve bir sunum hazırlıyorlar. Biz bunu esnafımıza sunacağız. Esnafımız hangisini isterse onu yapacağız. Ben şu kadar iddialıyım bu proje benim dönemimde yapılacak ve bitecek. Gerekirse 94 tane belediye dükkânını buraya sermaye olarak da kullanacağız. İnşallah iki hafta sonra toplantı yapacağız.” diye konuştu.

 

TAHSİS KONUSUNDA TALİMATLAR VERİLDİ

İşlek daha sonra Seyir Park ve Kanal Korkuteli projeleri ile ilgili yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi. İşlek: “ Seyir Park Projemiz ile ilgili İbrahim Aydın vekilimiz Orman Genel Müdürü ve Antalya Bölge Müdürü ile görüştü. Tahsisi konusunda talimatlar verildi. Zaten yazılarımızı yazmıştık. Maksimum bir ay içinde bütün tahsisi alıyoruz. Aynı Manavgat Türkbelen’ deki gibi. Kanal Korkuteli ile ilgili de Kemal Çelik vekilimiz DSİ Bölge Müdürü ile görüştü. Kanal projenin tahsisinin yapılması ile ilgili görüşeceğim. Bu projeler bütçesel beklemeye girecek.” dedi.

 

HAYVAN PAZARI EYLÜLDE BAŞLAYACAK

İşlek, daha sonra mayıs ayı belediye meclisinde de görüşülen Hayvan Pazarı ile ilgili bilgi verdi. İşlek: “Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin en önemlisi biliyorsunuz bu mecliste görüşülen ve komisyonda olan Kapalı Hayvan Pazarı, 22 bin 500 metre kare alanımızda 4 milyon TL’si belediyemiz tarafından borçlanma ile 500 milyon TL’si Tarım Bakanlığı desteği ile yapılacak. Tarım Bakanlığına konuyu anlattık. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesinin ortasındaki bu kavşakta zaten 100-120 bin arasında hayvanı olan bir noktayız. Dolayısı ile Denizli, Muğla, Aydın, Burdur, Bucak, Isparta bu bölgenin en iyi en büyük kapalı hayvan pazarı olacak. Biz şuan yapacak olduğumuz projelerin tahsislerini hallediyoruz. Ağustos sonu Eylül başı gibi kapalı hayvan pazarı için kazmayı vuracağız.” diye konuştu.  Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.