3 İlçe Başkanından ortak açıklama

3 İlçe Başkanından ortak açıklama

Korkuteli’nde CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi İlçe Başkanları ortak bir basın açıklaması yaparak, belediye meclisi toplantılarının hukuksuz olduğunu ifade ettiler. Yapılan ortak basın açıklamasında hukuksuz şekilde toplanan mecliste kullanılan ifadeler de kınandı. 01.04.2020 20:16

BASINA ve KAMUOYUNA;

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı’nın 26.03.2020 tarih ve 5887 sayılı genelgesi ile tüm belediye meclis toplantıları üç ay süre ile ertelenmiş, ancak mahalli idarelerinin görevlerini devam ettirebilmeleri için çok zorunlu olan durumlarda gereken tedbirler alınmak suretiyle olağanüstü toplantılara izin verilebileceği bildirilmiştir.

Hemen bu genelgenin ardından Korkuteli Belediye Başkanı Sn. Ömer Niyazi İşlek tarafından 30.03.2020 tarihli olağanüstü meclis toplantısı için meclis üyelerimize çağrı yapılmış olup olağanüstü meclis toplantısı gündemi incelendiğinde, Korkuteli Belediye Meclisi tarafından kabul edilen bütçede değişiklik yapmak amacıyla bazı tekliflerin meclis gündemine taşındığı anlaşılmıştır.

Ne Türkiye’nin ne de Korkuteli’nin gündemi ve ihtiyacı belediye bütçesinin ödenek artırımları değildir.

Bütçe ödeneklerinin böyle olağanüstü toplantı yoluyla tartışılıp konuşulmadan oldu bittiye getirilmesi de, belediyenin görevini yapmaya devam etmesi için çok zorunlu bir ihtiyaç değildir. Kaldı ki, Korkuteli Meclisinden bütçe ödenek artırımları geçse bile, Büyükşehir Meclisine gidecek. Büyükşehir'in olağanüstü meclis yapacağı belli değilken, Meclis yapsa bile Büyükşehir Meclisinden geçip geçmeyeceği belli değilken elzem değildir…

Bu olağanüstü toplantı çağrısı hukuksuzdur!

Bu hukuksuz çağrıya uymayarak 30 Mart 2020 tarihli Olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı’na katılmadığımız da kamuoyunun malumudur.

Bu toplantıda Sn. İşlek, toplantı yeter sayısı bulunmadığı için toplantıyı 31 Mart 2020 saat 10:00’a ertelediğini ve meclis üyesi tam sayısının ¼’ü oranında bir katılım ile toplantıyı gerçekleştireceğini beyan etmiştir.

Kanunun 10.Maddesi Olağan toplantılar için açıktır. Olağan toplantılarda salt çoğunluk sağlanmazsa en geç 3 günü geçmemek kaydıyla ve Başkanın belirlediği gün ve saatte ¼ çoğunlukla toplanır der. Sn. İşlek bunu yapmıştır.

Ama unutulmamalı ki bu bir Olağan toplantı değil. Olağanüstü toplantıdır.  Ve Kanunun 6. Maddesinin son paragrafında Olağanüstü toplantıların ne şekilde yapılacağı açıkça belirtilmiştir.

Belediye Başkanı olağanüstü acil durumlarda lüzum görmesi durumunda Belediye Meclisini 1 yılda 3 defadan fazla olmamak ve her toplantı BİR BİRLEŞİMİ GEÇMEMEK ÜZERE toplantıya çağırır der. Olağanüstü toplantı çağrısı ve Gündem, en az 3 GÜN önceden ve MUTAT USULLERLE meclis üyelerine duyurulur diyor.

Kanunun 4.Maddesi Birleşim in açılımını yapmıştır.

BİRLEŞİM = Meclisin 1 gün içerisinde yaptığı oturumların tamamıdır...

YANİ, 30 Mart Pazartesi yapılan toplantı,  1.Olağanüstü Meclis toplantısıdır. Salt çoğunluk sağlanamamış, BİRLEŞİMİN oturumu kapanmıştır…

Belediye Başkanının 31 Mart Salı günü saat 10.00 a ertelendi dediği toplantı ertelenemez, ancak ve ancak 2.Olağanüstü toplantı olur, O da 3 gün önceden Meclis Üyelerine bildirilmesi gerekir, Saat 10.00'da karar kılınan toplantı için 10 dk öncesi Meclis üyeleri aranmaz, MUTAT usullere uyulurdu.

 En Önemlisi de; 2.Olağanüstü Meclis toplantısı olduğu için salt çoğunluk olan yarının bir fazlası 14 Meclis Üyesi ile olması gerekirdi.

 14 kişinin altında toplandığı için en az ilk toplantı çağrısı kadar hukuksuz olan bu toplantı ilanını da doğru bulmadığımızı ve hukuksuzluğa ortak olmak istemediğimiz için toplantıya katılmadığımızı kamuoyuna saygıyla bildirmek isteriz.

 Ayrıca Sn. İşlek'in Meclis konuşmalarında toplantıya katılanları Korkuteli sevdalıları olarak gösterip, katılmayanları güya çarşı pazarda geziyorlar, Korkuteli sevdaları yok gibi göstermeye çalışması hem şık olmamış hem de en az diğer Meclis üyeleri kadar Vatanperver olan Meclis üyelerine büyük bir haksızlık yapılmıştır.

 Korkuteli Belediyesi’nin bütçesine, hukuka ve ihtiyaçlara uygun olup olmadığı belirsiz, yeni ödenekler ekleyecek böyle bir gündemin neresi acildir, neresi zorunludur, neresi Olağan üstüdür?

Yine Meclis konuşmalarında, Muhalefet Partisi Genel Başkanları ve idarecileri kastedilerek, Türklüklerinden ve Müslümanlıklarından şüphe duyulduğu ve DNA testi yaptırın diye söylenmiş ve buda şık olmayarak hakaret edilmiştir. Biz ilçe Başkanları, ilçemizde Genel Başkanlarımızın vekili olarak bu cümleleri şiddetle kınıyoruz. Bu cümleleri halkımızın takdirine bırakıyoruz.

 İktidar hem Genelde hem de Yerelde 18 yıldır yaptığını tekrarlamaya devam etmekte, Muhalefet yapma, Eleştirme, Biat et. Etmezsen Türk değilsin, Müslüman değilsin demektedir.

 Kuvâ-yi Milliye ruhuyla bizler, DNA Testlerimizi 1 Asır önce kanlarımızla yaptık. Kendinden şüphesi olanlar testlerini her daim yaptırabilirler.

 Ayrıca Müslüman bir insana Müslüman değilsin demek dinen hataların en büyüklerindendir.

 18 yıldır Türkiye’yi uçurduk, Süper güç yaptık diyenler, bütün dünya halklarına devlet babalığını yapıyor, yardım paketlerini açıyorken, zaten gariban halkından yardım bekler hale gelmezdi.

 Sonuç olarak bilinmesini isteriz ki; bu hukuksuz toplantıların yapılmasına karşı da, bu toplantılarda alınacak kararlara karşı da hukuk mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz.

Saygılarımızla…

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.