AK Parti'den İşlek'e ret

AK Parti'den  İşlek'e ret

Korkuteli Belediye Meclisi dün olağanüstü toplantısını yapmak üzere Belediye Hizmet Binası Toplantı Salonunda bir araya geldi. Mecliste Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP oyları ile geçmesi beklenen maddeler de Ak Parti herkesi şaşırttı. Ak Parti, Başkan İşlek'in çekmek istediği kredi için red oyu vererek adeta ittifak ortağını karşısına aldı. Bu kararın ilçedeki ittifaka nasıl etki edeceği merak konusu.27.12.2019 09:03

İTTİFAK DA ÇATLAK MI VAR?

Korkuteli Belediye Meclisi dün olağanüstü meclis toplantısını yapmak üzere bir araya geldi. Toplantıda en dikkat çeken gündem maddesi yatırım ve cari borç ödemeleri işinde kullanılmak üzere, İller Bankasından 6 milyon 400 bin TL gayri nakdi kredi çekilmesi ve bu işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'e yetki verilmesi idi.  Ara komisyona havale edilen ilgili gündem maddesi MHP'nin evet oylarına rağmen AK Parti, CHP, Saadet ve İyi Parti oyları ile red edildi. İlgili maddeye red oyu veren Ak Parti grubunun ardından, Cumhur İttifakı'nda çatlak mı var ? sorusunu  akıllara getirdi.

 

AK PARTİ KREDİYE HAYIR DEDİ

Yaklaşık 8 aydır mecliste Ak Parti ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı meclis üyeleri hep birlikte hareket ediyorlardı. Ancak dün yapılan mecliste Ak Parti grubu bu fikirlerini değiştirdi. Başkan İşlek'in 6 milyon 400 bin TL'lik kredi çekilmesi kararına Ak Parti destek vermedi. Ak Parti kredi çekilmesi yerine, satışa çıkarılan arsaların fiyatlarını halkın alabileceği doğrultuda yeniden değerlendirilerek satışa çıkması. Satış olmadığı takdirde ise esnaf borcunun ödenmesi için kredi talebinin yeniden değerlendirilmesinin uygun olacağını belirterek red oyu kullandılar.


Dün toplanan olağan üstü belediye meclisinde yar alan 2. maddesi; Belediyemiz yatırım ve cari borç ödemeleri işinde kullanılmak üzere İller Bankası A.Ş. den 6.400.000,00 TL gayri nakdi kredinin, (Teminat Mektubu) 5393 sayılı Belediye Kanunun 18. maddesinin (d) bendi gereğince kullanılmasına, kredi iş ve işlemlerini yürütmek üzere  Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'in yetkili kılınması hususunda; Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün yazısının görüşülmesi idi.

 

İTTİFAK ORTAĞINI YALNIZ BIRAKTI

İlgili madde önce ara komisyona havale edildi. Komisyon'dan her zaman ki gibi Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP'nin oyları ile  meclisten geçmesi beklenen maddede Ak Parti red oyu kullanarak, İttifak ortağını yalnız bıraktı.  Komisyon sonucunda;

MHP Meclis Üyesi Abdurrahman Caran, "Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'in yetkilendirilmesinin uygun olacağını" belirtti.

 

SATIŞ OLMAZSA YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ
Komisyonda gündem maddesine şerh koyan  Ak Parti Meclis Üyeleri; Ogün Taş ve İsmet Senekçi ise; "Daha önce satışa çıktığımız arsaların fiyatlarını halkın alabileceği doğrultuda yeniden değerlendirilerek satışa çıkması, satış olmadığı takdirde esnaf borcunun ödenmesi için kredi talebinin yeniden değerlendirilmesinin uygun olacağını" belirttiler.

 

DAHA ÖNCE KREDİLERE ONAY VERDİK

Komisyonda gündem maddesine şerh koyan Saadet Partisi Meclis Üyesi Yüksel Atmaca ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Hatice Demir; "Mevcut arsaların satışının yapılması. Daha önce 6 milyon TL pazar yerleri, 4 milyon TL Kapalı Hayvan Pazarı ve Borsası, 2 milyon 500 bin TL araç alımları için onay verdik." diyerek kredi alımının uygun olmadığını belirttiler.

Raporda; Komisyonumuzca yapılan açık oylamada kredi kullanımının oy çokluğu  ile reddine karar verildi. Belediye meclisinde bir karar verilmesi üzerine iş bu rapor tarafımızdan tanzim edilmiştir. Komisyon Başkanı Şerhli Ogün Taş, Üyesi İsmet Senekçi Şerhli, Adurrahman Caran imzalı, Yüksel Atmaca ve Hatice Demir Şerhli imzalı." ifadeleri kullanıldı.

MHP EVET, DİĞERLERİ HAYIR

Ak Parti grubu komisyon kararının uygun olduğunu, MHP grubu Belediye Başkanına yetki verilmesinin uygun olduğunu, Saadet Partisi grubu komisyon kararının uygun olduğunu, Cumhuriyet Halk Partisi grubu komisyon kararının uygun olduğunu, İyi Parti grubu komisyon kararının uygun olduğunu ifade ettiler. İlgili madde MHP'nin evet, Ak Parti, CHP, Saadet ve İyi Parti Meclis Üyelerinin hayır oyları ile red edildi. 

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.