Hukuka uygundur

Hukuka uygundur

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, geçtiğimiz gün basın mensupları ile bir araya gelerek 13 aylık belediye başkanlığını değerlendirme toplantısı düzenledi. İşlek, Mart ayı olağan üstü meclis toplantısı ile ilgili söylentilere son noktayı koydu.20.06.2020 19:20

MECLİS YÖNETMELİĞE UYGUN

Belediye Başkanı Ömer İşlek, pandemi sürecinde toplanan olağanüstü belediye meclisi ve ardından yaşanan polemikler ile ilgili son durumu kamuoyu ile paylaştı. İşlek, CHP, Saadet ve İyi Parti İlçe başkanlarının ortak basın açıklaması yaparak meclisin hukuksuz olduğunu iddia edip ve ilgili yerlere verdikleri dilekçeler ile ilgili bilgilendirmede bulundu. İşlek, meclis için yapılan hukuksuzluk iddiaları ile ilgili verilen dilekçelere karşılık, yapılan meclisin yönetmeliğe uygun olduğu ve herhangi bir hukuksuzluk olmadığını bakanlıktan gelen yazı ile birlikte ispatladı.

Basın mensuplarının ilçemize gelecek Doğalgaz ne aşamada sorusu üzerine İşlek, “BOTAŞ Daire başkanımız ile görüştüm. Doğalgazın Korkuteli ilçemize gelmesi ile ilgili hükümetin devletin planlarına alması ile ilgili Ömer İşlek’in herhangi bir zerre kadar katkım yok. Ben bunu seçimde de söyledim. Enerji Bakanı buraya geldiğinde de söyledim. Tekrar söylüyorum ki, birileri Cumhur İttifakının içerisinde Ak Parti ve MHP’yi veya şahsım üzerinden sanki doğalgaz işini ben başlatmışım gibi, ben götürüyormuşum tarzında aramıza nifak sokacak şekilde eylemlerde bulunmasın diye bir şey çizeyim.

 

DOĞALGAZ İÇİN TARİH VERDİ

Bu projenin mimarının başı Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımdır. O dönemden bu döneme kadar ve şu andaki Kemal Sancaktar ve yönetimi olan AK Partinin teşkilatları, milletvekilleri bu projenin hamisidir, takipçisidir. Bugün itibariyle net tarih veriyorum. Temmuz’un 10’una kadar yapım ihalesi başlıyor. Ağustos’un sonunda yapım ihalesini alan firmaya yer teslimi sözleşme ile yapılıyor. Eylül’ün en geç sonunda kazma 41 km’ye başlıyor. Eylül ayında kazmayı vurduğu anda müteahhit 15 ayda bitirmek zorunda. ENERYA Firması 2021 yılı bütçesine Korkuteli’yi aldı.” dedi.

 

SEÇMENLERİNİN HİÇBİR SUÇU YOK

Toplantıda Belediye Başkanı Ömer İşlek, Mart ayında toplanan olağanüstü meclis ve üç siyasi ilçe başkanı arasında geçen polemikler ile ilgili de açıklamalarda bulundu. İşlek, “Pandemi döneminde olağanüstü çağırdığım mecliste arkadaşlar partilerinin seçmenlerine bir gram lafım olmaz, millete saygım sonsuz. Konuştuğum zaman CHP, Saadet, İP dediğim zaman buradan yöneticileri alınsın, seçmenleri değil. Seçmenlerinin hiçbir suçu yok.

 

BU MİLLET SİZE NİYE OY VERDİ

Kanun diyor ki Belediye Başkanları yılda iki kere olmak üzere meclisi olağanüstü toplama yetkisine sahiptir. Bende o yetkimi kullandım. Bana göre olağanüstü maddeler, tamam size göre olmayabilir. Peki size göre olağanüstü madde değilse yapmanız gereken nedir. Bu millet size niye oy verdi. Girersin red verirsin açıklamanı yaparsın oy kullanmaya giremeyebilirsin. Ama meclisi terk etmezsin.

SEN SİYASETİ MECLİSTE YAPARSIN

Meclisi terk etmek belediye meclisini terk etmek kendi seçmenine şunu söylüyorsun. Sen bana git orada muhalefet et, benim hakkımı hukukumu koru benim yerime de söylemlerde bulun. Yanlıştan döndür, benim belediyemi koru diye meclis üyesi seçiliyorsun. Sonra o beyefendiler bakıyorlar. Siyasi IQ’sü 40’ı geçmeyen beyefendi var ya hemen sağı solu telefonla arıyor. Senin görevin meclis üyeleriyle birlikte oraya girmektir. Girersin dersin ki Başkan bey siz buraya çağırdınız biz meclis iradesine saygıdan buraya geldik. Biz buna hayır diyeceğiz. Veya oy kullanmayacağız çıkacağız. Yalnız bu maddeler olağanüstü maddeleri değildir diye sen siyaseti mecliste yaparsın.

KANUN BİLMİYORSUN, NİZAM BİLMİYORSUN

Üçü birleşmiş bu hukuksuz diye basın toplantısı yaptı. Bende ne dedim siyasi IQ’nüz %40’ı geçmiyor dedim. İddiamı da ileriye yapıyorum. %20’ymiş. Niye kanun bilmiyorsun, nizam bilmiyorsun, yönetmelik bilmiyorsun uçağa binmişsin uçmaya çalışıyorsun. Kalktılar Kaymakamlığa yazı yazdılar. Gelen yazıda yapılan meclisin yönetmeliğe uygun olduğu ifade edildi.

GELİŞTİRECEĞİM BU ARKADAŞLARI BEN

Şimdi Yıldıray Çıldır, iki tane avareni al, ücretsiz olarak Ankara’ya göndereceğim. 5393 sayılı belediye kanunu ile ilgili özel hoca tutacağım bunlara. 6132 sayılı büyükşehir belediye kanunu ile ilgili özel bir hoca tutacağım. Meclis nasıl toplanır, nasıl toplanmaz bunları öğreteceğim. Diyorum ya geliştireceğim bu arkadaşları ben. Şimdi bekliyorum İdare Mahkemesine gideceğim demişti, bakanlık Korkuteli Meclisi hukukidir dedi. Hani hukuksuzdu. Korkuteli’de CHP seçmenlerine o kadar çok üzülüyorum ki. Meclisi terk ederek seçmenin onlara verdiği oyları haram hale getiriyorlar yazıktır. Bilmiyorsanız bırakın.”dedi.

BÖCEK YANLIŞ YÖNLENDİRİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile ilgili gelen bir soru üzerine ise İşlek, “Sayın Muhittin Böcek benim abi dediğim 26, 27 yıldır tanıdığım, evine girip çıktığım çok sevdiğim şahsına şahsi olarak saygı duyduğum bir ağabeyim. Maalesef Korkuteli anlamında yanlış yönlendirilen, yanlış bilgi verilerek Korkuteli’ye ve belediyemize karşı hassasiyet göstermeyen bir belediye başkanı abim. Daha ne kadar net söyleyebilirim.

19 İLÇENİN DE HİZMET BEKLENEN BİR ABİSİ

Sevdiğim için söylüyorum. Zamanında gece gündüz birbirimizi arayıp, beni arayıp Ömer ne düşünüyorsun bu konuda diye danışmanlık zamanımda saatlerce telefonlaştığım abim. Antalya’da şu anda sadece Korkuteli’nde değil 19 ilçenin de hizmet beklenen bir abisi. Seçilmişsin partisel bakmıyorum bu olaya. Ama ben kusura bakmayın Sayın Muhittin Böceğin Korkuteli’ni yöneten CHP’li yöneticiler tarafından yanlış yönlendirildiğini.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA ULAŞAMIYORUM

Bir haftadır, on gündür cep telefonundan oradan, buradan arıyorum. Ben Büyükşehir Belediye Başkanına ulaşamıyorum. Bir kere aradı açtı, “Acil bir durum var mı Sayın Başkanım” dedi kapattı. “Yok Başkanım müsait olunca arayın” dedim. 3 gün geçti üzerinden ben senin belediye başkanınım. Ben burada 60 bin kişiyi temsil ediyorum. Günü zamanı geldiğinde de Muhittin abiye abi kardeş ilişkimden dolayı siyasetin bu yüzünü herhalde danışmanlık zamanımda eksik bırakmışım ona karşı. Onu da öğreteceğim. Ayıptır, hakikaten ayıptır.” Dedi.


Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.