İlçe Sağlık Kurban öncesi uyardı

İlçe Sağlık Kurban öncesi uyardı

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılmasının, hayati risk oluşturan Kist Hidatik hastalığına neden olabileceği uyarısında bulundu.09.08.2019 11:35

Korkuteli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oya Dirican, yaptığı açıklamada, 'Kist Hidatik'in Türkiye'deki önemli paraziter hastalıklardan biri olduğunu söyledi. En çok karaciğer ve akciğeri etkileyen hastalığın insanlarda ve koyunlarda daha çok görüldüğünü belirten Dirican, bulaşma zincirinin ise köpeklerin dışkısıyla başladığını anlattı. Dirican, Dışarıya atılan organlardaki parazit yumurtalarının bulaştığı otları yiyen koyunların akciğer ve karaciğerinde kistler oluştuğunu vurguladı. Dr. Oya Dirican, rastgele atılan hastalıklı doku ve organların köpeklerce yenilmesinin de büyük risk oluşturduğunu kaydetti.

 Bu hastalık akciğerde hayati risk oluşturuyor

Sebze ve meyvelere köpeklerin dışkısı temas ettiğinde paraziter yumurta oluştuğunu belirten İlçe Sağlık Müdürü; 'Çiğ yenilen ot, sebze ve meyvelerin insanlar tarafından tüketilmesiyle hastalık ortaya çıkıyor. Bu hastalık akciğerde hayati tehlike oluşturan bir hastalık. Akciğerde kist tespit edildiğinde çözümü ameliyattır. Toplum sağlığı açısından bu konuda önlem almamız şart. Yayılmasında, köpek ve koyun zincirini kırmamız lazım. Kistli sakatatları hayvanlara vermememiz gerekir. Tespit ettiğimiz kistli organları derin yerlere gömerek köpeklerin ulaşamayacağı şekilde yok etmemiz lazım. Aksi durumda hastalıklı dokuları köpeklerin yemesiyle toplum için problem devam etmiş olur. İnsanların bu hastalık hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. Hastalıkla mücadele ve korunmada farkındalığın artırılması gereklidir'' diye konuştu.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.