İlçemizin en önemli projesi

İlçemizin en önemli projesi

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, merakla beklenen Arasta Çarşısı Kentsel Dönüşüm Projesinin ilk toplantısını geçtiğimiz gün akşam gerçekleştirdi. Toplantıya Arasta Çarşısındaki mülk sahipleri ve kiracılar katıldı. İşlek, “Arasta Çarşısı Kentsel Dönüşüm Projesi ilçemizin en önemli projesi. Arasta 13 bin 500 metre kare ile Türkiye’nin en büyük meydanına sahip olacak.” dedi.12.02.2020 08:09

YENİ CAZİBE MERKEZİ

Herkes tarafından büyük merakla beklenen Arasta çarşısının birinci toplantısı Gümüşhan Otelde gerçekleşti. Korkuteli’nin yeni cazibe merkezi haline getirecek projesi Arasta, nihayet görücüye çıktı. Selçuklu mimarisi ile Türkiye’de bir ilk olmaya hazırlanan proje Arasta çarşısında bulunan mülk sahipleri ve kiracıların beğenisine sunuldu. Başkan İşlek, proje hakkında bilgi almak ya da fikir sunmak isteyenler için ise Arasta Kentsel Dönüşüm Bürosu açılması için talimat verdi. 

 

ESNAFIN BEĞENİSİNE SUNULDU

Toplantıda projenin ilçemize katacakları, neden sonuç ilişkileri ile birlikte üç boyutlu görsellerle mülk sahibi ve kiracıların beğenisine sunuldu. Toplantıya talep oldukça yoğun oldu. Toplantı da ilk konuşmayı Belediye Başkanı Ömer İşlek yaptı. Ardından Şirket Müdürü Koray Doğanay, mülk sahipleri ve kiracılara proje ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Toplantıda mülk sahipleri ve kiracılar akıllarına takılan soruları sorarak, proje hakkında bilgi aldılar.

TÜRKİYE’DEKİ İLK PROJE OLACAK

Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, “İlçemizin kaderi ile ilgili projenin, ticaretimizle ilgili, geleceğimizle ilgili projenin ilk toplantısını hep birlikte yapacağız. Tabi ki, bu ilk sohbet bundan sonra minimum 3 sefer daha toplanacağız bu süre içerisinde. Burada normalde 182 tane belediye ve en büyük arsa sahibi Emniyet olduğu için Emniyet Müdürümüz de burada. Burası yıkılacak ve sadece yenilenecek bir proje değil. Bu inşallah Türkiye’deki ilk proje olacak.” dedi.

 

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MEYDANINA SAHİP OLACAK

İşlek, “1 Eylül itibariyle 18 aylık bir süreç olacak. İlçemizin en önemli projesi. Bu projenin en önemli kısmı bizim açımızdan ne olduğunu söylüyorum. Bu tamamen açık hava bir alışveriş merkezi. Meydana bakan ve caddeye bakan iki tip dükkânlarımız olacak. En önemli özelliği de Türkiye’nin en büyük meydanına sahip olacak. Taksim meydanı 10 bin metre kare, burası 13 bin 500 metre kare, Taksim meydanından büyük. Cumhuriyet Meydanımız Antalya’da 10 bin metre kare, Ankara Kızılay meydanı 8 bin metre kare burası ise 13 bin 500 metre kare olacak.” Dedi.

 

YAŞAYAN BİR ÇARŞI OLACAK

İşlek, “Bütün ilçenin yaşayabileceği, sabahın altısından gecenin birlerine ikilerine kadar açık bir çarşı, yaşayan bir çarşı olacak.  Sadece Korkuteli değil bu Antalya’nın ve batı ilçelerinin özellikle hafta sonları akacağı yer. Her gün 7 bin turist burnumuzun dibinden Pamukkale’ye gidiyor, ama ilçemize ticaretle katkı sağlamak için herhangi bir sebebi yok.

Medresenin orada Kanal Korkuteli, Teleferikle birlikte Seyir Parkımız var bunlar 19 Mayısta bitirilecek bunların tamamı düşünüldüğü zaman yabancı turistin buraya gelme durumu var. “ dedi.

 

İLÇEMİZİN GELECEĞİ OLARAK GÖRELİM

İşlek, “Burayı yıkılma ve yapılma olarak görmeyelim, ilçemizin geleceği olarak görelim. Bu sahayı 3,5 aydır biz ilmek ilmek arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Üç tane kafamızda soru işareti var; 1:Benim 17 metre kare dükkânım var, ben bunun karşılığında cebimden para çıkmadan 18 ay sonra ne hak sahibi olacağım. 2: Burası 18 ayda bitebilecek mi? 3: Kiracılar noktasında biz 18 ay boyunca kiracılar olarak ne yapacağız? Daha sonra mülk sahiplerinden böyle bir projede tekrar dükkân kiralayabilecek miyiz? Biz elimizden geldiğince bunları konuşacağız. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Siyasi olmasın ve yapıcı olalım.” Dedi.

 

5 AY ÖNCE BİZ BİR HAYALLE GİTTİK

İşlek, “ İlk defa bir fırsatımız var elimizde. Ben buradan hükümete teşekkür etmek istiyorum. Ben buradan Adalet ve Kalkınma Partisinin ilçe teşkilatına, il teşkilatına, milletvekillerine Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. 3,5 ay önce biz gittiğimiz zaman bir hayalle gittik. O hayali sanki kendi hayali projeleriymiş gibi ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştılar.” Dedi.

 

CEBİMDE OLMAYANIN HAYALİNİ SATMADIM

Toplantıyı neden daha erken yapmadığını açıklayan İşlek, “Hayatımın hiçbir safhasında 25 yıl boyunca proje yaparken hiçbir belediyeye ve belediye başkanlarına danışmanlık yaparken, milletvekillerine danışmanlık yaparken tek bir şeye dikkat ettim. Cebimde olmayanın hayalini satmadım. Sizlerle bugün bir şeyler konuşabilmek için benim elimde ete kemiğe bürünmüş yuvarlak değil, köşeli bilgilere sahip olmam lazım. Bu üç buçuk ay boyunca sayın bakanımız ve bakanlığımızın şu andaki genel müdürleri ile ilk defa bir kentsel dönüşüm ile ilgili mekânsal planlamalar genel müdürü sayın Hacı Abdullah bey o kadar çok sahiplendi bakan beyin talimatını buraya geldi ve bir gün boyunca Arastayı kendisi gezdi kendisi gördü İmza atacak olanlar kişilerdi bunlar. Yani elimizde bir şeyler olması gerekiyordu.” Dedi.

 

1 EYLÜL’DE BOŞALTIYORUZ DERDİK OLUR BİTERDİ

İşlek, “Bir sonraki toplantıda mülk sahiplerimizle bir kademe daha fazla şeyler konuşacağız. Bir sonrasında daha başka şeyler. Ama net şunu söyleyebilirim. Normal şartlarda 182 tane bizim mülk sahibimiz var. 182 mülk sahibinin toplam 216 tane dükkanı var. Eğer başımıza buyruk olsaydık, ben yaptım oldu deseydik ara sokaklar tescil dışıydı 3,5 ay içinde belediyenin tapulu alanları haline getirdik. Dolayısıyla 51 bin metre kare alanın riskli kentsel dönüşüm alanının %86’sı belediyenin. Eğer biz niyeti bozuk, şeffaf olmayan, birilerinin dediği gibi rant peşinde koşan kişiler olsaydık sabah 6 gece 1 çalışmazdık. İkincisi zaten 3’te 2’yi geçmişiz, riskli alan ilan edilmiş bakan bey tarafından kentsel dönüşüm ilan edilmiş kimseye sormaya gerek var mıydı? 1 Eylül’de boşaltıyoruz derdik olur biterdi. Böyle bir dünya yok.” Dedi.

 

 BU İLÇEYİ GELİŞTİRMEK BENİM İŞİM

İşlek, “Cebimize sıkıntı verecekse, bu benim cebime sıkıntı verir dediğiniz şeyi konuşalım.

Turisti getirmek benim işim. Bu ilçeyi geliştirmek benim işim, bu makus tarihi yıkmak benim işim. Vallahide, billahi de tillahi de biz bunu hep beraber yapacağız İnşallah ben bundan eminim.” Dedi.

 

KENDİME YAKIŞTIRIYORUM DİYEN VARSA ELİNİ KALDIRSIN

İşlek, “Allah muhafaza deprem bölgesindeyiz. Çıkan sonuç belli raporlarda 4.2 deprem olduğu zaman Arasta diye bir şey kalmıyor bu memlekette.  Yıl 1955, 65 yıl olmuş korozyona uğramış, çivi çakamıyoruz. Yukardan baksa Suriye gibi. Herhalde bir oylama yapsak, ben Arastanın şu halini bu memlekete, kendime, işime ticaretime yakıştırıyorum diyen varsa elini kaldırsın.  Yakışmıyor, derdimiz bu. Yapmak çok basit blok, blokta gidebilirdik. Altına 850 araçlık otopark yapmayacaksak 25,30 yılını 50 yılını düşünmeyecek olsak ilçemizin yenilemek basitti. Blok blok giderdik, her iki ayda bir bloka bitirirdik. Aynı şekli ile yenilerdik, sadece dükkanlar yenilenmiş olurdu.” Dedi.

 

BEN RANTÇIYIM KARDEŞİM, RANT SAĞLIYORUM

İşlek, “51 bin metre karenin içerisinde bizim 3,5 aydır yapmak istediğimiz şey; esnafımızın cebinden mülk sahiplerimizin cebinden 1 TL para çıkmadan daha fazla ne kadar yer yapabiliriz, nasıl rant sağlayabiliriz. Ben rantçıyım kardeşim, rant sağlıyorum. Ama şahsıma cebimde değil ilçeme rant sağlıyorum. İlçeme rant sağlamak içinde sonuna kadar çalışacağım.

Bu süreç içinde başta başkan yardımcılarım olmak üzere İmar Müdürüm Sadık Beye o mükemmel ekibine, Mimarımız Çağatay beye, Kentsel dönüşümcü arkadaşlara ve şirketimizin yönetim kurulu başkanı Sayın Koray Beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

ARASTANIN KAZANDIRACAKLARI ANLATILDI

Belediye Başkanı Ömer İşlek’ten sonra Arasta Çarşısı Kentsel Dönüşüm Projesinin sunumunu Korkuteli Belediyesi Şirket Müdürü Koray Doğanay yaptı. Doğanay, sunumda Arasta projesinde neler yapmak istediklerini, hangi aşamalardan geçileceği, bu aşamaların sonunda Kanal Korkuteli, Seyir Park Projesiyle birlikte Arasta Projesinin ilçemize neler kazandıracağı üç boyutlu görseller eşliğinde mülk sahiplerine ve kiracılara anlatıldı.

 

ARASTA PROJESİNİN AMACI

 “Mevcut yapı stokunun yıpranmış olması günün koşul ve şartlarına uymaması. İlçenin merkezinde bulunan Arasta alanının verimli kullanılamaması, cazibe merkezi olma statüsünden çıkmış olması. Denizli- Antalya, Fethiye-Antalya arasında kesim noktası olan ilçemizin merkezine turist getirilememesi.”

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM BÜROSU AÇILACAK

Sunumun ardından toplantıda mülk sahipleri ve kiracıların merak ettikleri soruları Belediye Başkanı Ömer İşlek ve ekibi cevapladı.  Belediye Başkanı Ömer İşlek’in talimatıyla Belediye İşhanı’nın alt katında bulunan bir dükkan Arasta Projesi Kentsel Dönüşüm Ofisi olarak düzenlenecek. Burada Kentsel Dönüşüm de görevliler Arasta çarşısında bulunan mülk sahibi ve kiracının soruları, istekleri ve önerilerini not alacak.

 

BU PROJEYİ HEP BERABER YAPALIM

Başkan İşlek, “Şunu çok net söyleyebiliyorum, bu projede mağduriyet diye bir şey yok, tamamı kazanç noktası. Hem mülk sahibi için, hem Korkuteli Belediyesi için hem de Korkuteli İçin. Yoksa normal şartlarda yaptım oldu, bitireceğim, inat ettim kimin ne dediği önemli değil fikirler açık olmayalım, şeffaflığa gerek yok. Çok basit 3’te 2’sini geçmiş durumda riskli alan ilan edilmiş durumda. Bu projeyi hep beraber yapalım. Cebimizden para çıkmadan, mağdur olmadan 1,5 yıl içinde yapalım herkes fazla fazla ekmeğine baksın. Ben bunun derdindeyim o yüzden fikirleriniz önemli.” dedi.    

                       

 

ESNAF İÇİN GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Arasta Çarşısında bulunan bir çok esnafın kredi ve borç yükü altında olduğu, taşınmak zorunda kalan esnafın kredilerini ödemelerinde zorlanacağının ifade edilmesinin ardından İşlek, “Bu esnaflarla ilgili yarın Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı, banka müdürlerini çağırırım, bu esnafla ilgili ne yapabiliriz, kredisi olan esnafla ilgili ne yapabiliriz. Bunları konuşurum. Veya kiracı bu projeden ama Toki’den ama mülk sahibinden dükkan almak istiyor. Bu projeye özel tüm bankaların genel müdürlükleri ile görüşün kentsel dönüşüm ile alakalı düşük faizli kredilerle ilgili teklifleri toplayın.” diyerek talimat verdi.

 

SONUNA KADAR KİRACILARIMIZIN YANINDAYIM

İşlek, “Benim derdim kiracılar, kiracılar ne istiyorsa elimden geldiğince yapacağım. Yeri hazırlayayım hatta başka dükkan bakmayın bir yerlerden gelin geçici olarak ben size yer yapayım. Bununla ilgili elimi taşın altına sokayım, oturup bir bütçe yapalım. Şimdi 500 veriyorlarsa belki sadece elektrik suyu için 50 lira 100 lira söylesinler sadece bu 18 ay. 2 aylık 1300, 1300 toplam 2600 TL devlet çıkan kiracıya verecek. Ben bunları geçtim ama esnaf zaten benim esnafım. Kiracılar benim kiracım ben yarın öbür gün belediye başkanlığım bittiğinde nasıl yürüyeceğim milletin arasında. Onların çoluk çocuğu benim çolum çocuğum değil mi? Ama burayı minimum zayiatla hep birlikte yapmamız lazım.  Ben sonuna kadar kiracılarımızın yanındayım.” Dedi.

 

ADALETSİZLİK YAPILMAYACAK, MERAK ETMEYİN

Bazı mülk sahiplerinin biz hak mahrumiyetine uğramak istemiyoruz demesi üzerine İşlek, “Benim adım Ömer. Ve bu dünyayla da hiçbir işim yok. Bu dünyayla işim olsaydı ben belediye başkanı olmazdım. Ben manevi olarak ahiretimi kurtarmak için belediye başkanı oldum. Çünkü adaletli bir yönetici bin yıllık nafile ibadetten daha büyük sevap kazanıyor Allah katında. Elimde kelepçe yok, ayağımda pranga yok, boynumda giyotin yok bir sonraki dönem ben tekrar aday olur muyum, olmaz mıyım seçilir miyim, seçilmez miyim diye de bir derdim yok. O bana adaletli davranma rahatlığı veriyor. 10 aydır eğer benim siyaseten bir düşüncem olsaydı karşıma gelen kişilerde adaletli olmazdım zenginin yanında olurdum, oyu fazla olanın yanında olurdum. Bir kişiyi makamımda tokatlamak zorunda kalmazdım bana rüşvet verdiği için ertesi gün belediyenin kapısına, “Rüşvet alanda verende Melundur” diye hadis yazmak zorunda kalmazdım. O yüzden ne olur rahat olun. Adaletsizlik yapılmayacak, merak etmeyin, mahrumiyetiniz olmayacak.” dedi.


HİÇ MERAK ETMEYİN

İşlek son olarak, “10 milyonluk Kapalı Hayvan Pazarı ve Borsası var, 12 milyonluk Seyir Park var, 4-5 milyonluk Kanal Korkuteli var, 1 milyona yakın Kadınlar Merkezi var bunları Korkuteli Belediyesi gibi bir belediye 10 ayda yapabilecek, tüm ilçenin kaderi olan hayatı olan, çoluk çocuğumuzun geleceği olan ve ilçeyi başka bir yere götürecek olan Arasta projesini biz kedilere, kuşlara kesinlikle yedirmeyiz. Hiç merak etmeyin.” Dedi. 


Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.