İyi Tarım Uygulamaları anlatıldı

İyi Tarım Uygulamaları anlatıldı

Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri ilçemizde çiftçi bilgilendirmelerine ve üretici ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ekipler üreticileri ziyaret ederek, “ İyi Tarım Uygulamaları” konusunda bilgi verdiler.19.07.2019 12:50

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri ilçemizde üretici ve çiftçi bilgilendirmelerine her alanda devam ediyor. Ekipler son olarak ilçemizde bazı mahallelerde üretici ziyaretleri yaparak son yıllarda önemi iyice artan “ İyi Tarım Uygulamaları” hakkında bilgi verdiler. Bitki zararlılarına karşı nasıl mücadele edeceklerini anlattılar. İnsan sağlığına zararlı kimyasal kullanmadan, kalıntı bırakmadan nasıl tarım yapılır bilgilendirme yapıldı.

İYİ TARIM TÜM ÜRETİM VE PAZARLAMAYI KAPSAR

İyi Tarım Uygulamaları (İTU); İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik kalıntılar içermeyen ürünlerin kullanıldığı bir uygulamadır.  Ayrıca fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen ürünleri kapsar. Üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, üretimi sırasında tüketicinin bulunduğu ülkenin tarımsal mevzuatı ve ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edilen ve sertifikalandırılan üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsar. 

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.