Kanal Korkuteli

Kanal Korkuteli

KORKUTELİ’NİN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLMAYA ADAY BİR PROJE “Kanal Korkuteli” Korkuteli Belediyesi tarafından Korkuteli’nin çehresinin değiştirmek amacıyla projelendirilen Kanal Korkuteli’de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tüm Korkutelililer ve şehir dışından ilçemize gelecek vatandaşlar tarafından merakla beklenen projenin ilk etabı ise 19 Mayıs 2020 tarihinde görücüye çıkacak. 31.03.2020 12:41

PROJELERİ VİRÜS BİLE DURDURAMADI

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve maalesef ülkemiz de de görülmeye başlanan koronavirüs salgınına karşı Korkuteli Belediyesi aldığı tedbirler ile beğeni topladı. Bir taraftan korona virüse karşı çalışmalarını sürdüren Korkuteli Belediyesi bir taraftan da projeleri hayata geçirmek için çalışıyor. Korkuteli’nin geleceği için büyük önem taşıyan Kanal Korkuteli, Seyir Park, Kapalı Hayvan Pazarı ve Borsası projelerinin söz verildiği gibi 19 Mayıs tarihine kadar tamamlanması için çalışmalar son hızla devam ediyor.

ESNAFA KATKI SAĞLAYACAK

Korkuteli’nin ekonomisine büyük katkılar sağlaması beklenen projelerin hayata geçirilmesi için geri sayım başladı. Ocak ayında yapımına başlanan; Kanal Korkuteli, Seyir Park, Kapalı Hayvan Pazarı ve Borsası projelerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle Kanal Korkuteli Projesi bazı kesimlerce eleştirilmiş ve sadece gondolla gezilen ilçeye hiçbir katkısı olamayacak bir proje olarak lanse ettirilmeye çalışılmıştı. Ancak bu proje tamamlandığında ilçemize gelen yazlıkçı sayısında artış olması sebebiyle Korkuteli esnafına ekonomik olarak büyük bir katkı sağlaması bekleniyor.

 

KEYİFLE VAKİT GEÇİRİLECEK

Kanal Korkuteli Projesi mevcut atıl durumdaki alanların yeni bir sosyal alana dönüştüğü Eskişehir Porsuk, Konya Meran Bağları ve Kanal Tokat gibi projelerin en yenisi olarak Korkutelili vatandaşların hizmetine sunulacak.  Korkuteli Baraj altı söğütlükten başlayıp, ilçe merkezinden geçen toplam 5700 metrelik bir yaşam alanı olan Kanal Korkuteli, ilçenin yeni cazibe merkezi olacağa benziyor. İlk etapta uygulanacak Yörük Konsepti ile 7 gün 24 saat açık olacak projede Korkutelililerin keyifle vakit geçirebilmeleri için her şey düşünülmüş.

 

SON DERECE MODERN VE ŞIK

Projenin içerisinde; Çift yönlü bisiklet yolları,  tartan yürüyüş ve koşu yolları, yaz akşamları yürüyüşlerini daha zevkli hale getirecek merkezi müzik sistemi, iklim şartlarına uygun bitkiler, ücretsiz internet noktaları, mobil şarj istasyonları, kadınların el emeklerini sergileyebilecekleri satış noktaları, oturma bankları ve seyir alanları yer alıyor. Kanalın aynı zaman da aydınlatma sistemi son derece modern ve şık olacak Korkuteli çehresi değişecek ve yaz akşamları gündüz gibi yaşanacak. Ayrıca Seyirpark projesine uzanan teleferiğin çıkış noktası yine Kanal Korkuteli Projesinden gerçekleşecek.

 

SENEDE BİR KEZ DOLDURULACAK

Normalde uzunluğu 6 kilometre olan Kanal Korkuteli Projesinin ilk etapta 750 metrelik alanı tamamlanacak. İçerisinde 1 buçuk metre su doldurulacak.  Su senede bir kez belediyenin kendi ihtiyaçlarında kullandığı sudan, sondaj kuyularından doldurulacak. Yoğun sel geldiğinde ise kanalın içinde bulunan otomatik şamandıra devreye girecek. Su bu tür zamanlarda yeniden kargalık deresine gönderilecek. Ayrıca kanal yolunda bulunan araç köprüleri yaya köprülere çevrilecek böylece buraya gelenler istedikleri şekilde kanalın doğusuna ve batısına hemen geçebilecekler.


Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.