Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı anlatıldı

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı anlatıldı

Ziraat odası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğü ortaklığında hayvancılık desteksel kalkınma yatırımları konusunda seminer düzenlendi28.12.2013 10:49

Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Desteksel kalkınma yatırımları destekleme şube müdürü İzzet Kaş tarafından verilen seminere Kaymakam Erkan Karahan, Ziraat odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Özlem Çağırıcı, Oda Başkanları, Kooperatif Başkanları, Muhtarlar ve Tarımsal yatırım yapan sektör temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Desteksel kalkınma yatırımları destekleme şube müdürü İzzet Kaş, 2013 yılında kırsal kalkınmada en büyük desteği Korkuteli ilçesine yapıldığını ifade ederek, bu konuda Korkuteli çiftçisini tebrik ediyorum. 2013 yılı makine ekipman alımları kapsamında 324 çiftçiye bin 236 ekipman desteği sağlanmış bu ekipmanlar için yaklaşık olarak 5 milyon TL hibe desteği verilmiştir” dedi.

Kaş,  “2011-2015 döneminde de Ulusal Tarım stratejisi ve Kırsal kalkınma Planı kapsamında Kırsal Kalkınma yatırımlarının Desteklenmesi Programı, Tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi programı bilindiği üzere gıda tarım ve hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir” dedi.

İzzet Kaş, Destekleme programları, nasıl destek alınacağı, destek müracaatları, destek isteyen üretici vatandaşlardan istenen belgeler ve aranan özellikler, tarımın değerlendirilmesi, Destek verilen ve verilmeyen konular üzerine bilgilendirme yaptı. Kaş, hibe şartları, hibe üst limitleri ve ne kadar hibe verileceği konularında da açıklamalarda bulunarak 14 Aralık 2013-27 Ocak 2014 tarihleri arasında tebliğ ve müracaatın son gününü de belirtti. Başvuru yeri ve zamanı, başvuru şekli, değerlendirmelere ilişkin vurgu yapan Kaş, il değerlendirme komisyonunca yapılacak başvuru değerlendirmelerinin incelenip puanlama yapıldıktan sonra neticenin belli olacağını ifade etti. Kaş ayrıca, Makine ekipmanları, inşaat, ayni katkılar, hibe sözleşmesi ve daha birçok hususlarda destekleme kredisi alacaklara uyarılarda bulundu.

Destek için proje bazlı hibe destek başvurularının başladığını ifade eden Kaş, şunları kaydetti: “27 Ocak 2014 tarihine kadar devam edecek başvurularda tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırımlar ile mevcut faal ve faal olmayan tesislere yönelik kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesine yönelik yatırımlar ve alternatif enerji kaynaklı seraların yapımı, koyun keçi ve manda konularında sabit yatırımlar, çelik silo

ve soğuk hava deposu yatırımları, tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış veya yapılacak tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgâr enerjisi üretim tesisleri ve hayvansal orijinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar hibe kapsamında değerlendirilecektir.”

Ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 300.000 Türk Lirasını, tüzel kişi başvuruları için ise 800.000 Türk Lirasını geçmeyeceğini ifade eden Kaş, “Bu tutarları aşması durumunda, artan kısma ait işlerin proje sahiplerince aynı katkı olarak finanse edilmesi gerekir. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecektir. Yatırım uygulamalarına ait inşaat işleri alım giderleri ve makine, ekipman ve malzeme alım giderleri hibe desteği kapsamındadır” dedi.

Toplantı soru ve cevap şeklinde son buldu.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.