Koca Çınar 96 Yaşında

Koca Çınar 96 Yaşında

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. Kuruluş Yıl Dönümü dün sabah Korkuteli İlçe Örgütü tarafından Anıt Meydanda kutlandı.10.09.2019 08:33

9 Eylül Cuma günü İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünün yanı sıra, CHP'nin de kuruluş yıldönümü. CHP’nin kuruluş yıldönümü münasebeti ile Korkuteli İlçe Örgütü anıt meydanda tören düzenledi. Törene önceki dönem ilçe başkanları, meclis üyeleri, ilçe örgütü ve partililer katıldılar.

Türkiye’nin ilk siyasi partisi CHP

Törende Korkuteli İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır konuşma yaptı. Çıldır; “ Sayın partililerim, parti büyüklerim, hanım efendiler, gençlerimiz hepinizi saygı ile selamlıyorum. Milli Mücadele sonrası Kuvayi Milliye ruhu ile kurulan, Türkiye’nin ilk siyasi partisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu gücü Cumhuriyet Halk Partisi 96 yaşında. Partimizin kuruluş yıl dönümü kutlu olsun. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah ve siyasi arkadaşları yine 96 yıldır partimize emek veren tüm partililerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 


CHP Atatürk’ün partisidir

Çıldır; “ Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te halk fırkası adı ile kurulan partimizin isminin başına 1924’te Cumhuriyet sözcüğü eklendi. 1935’teki kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi ismi benimsendi. CHP Atatürk’ün partisidir. CHP saltanata son verenlerin, cumhuriyet diyenlerin, bir devir kapatıp bir devir açanların partisidir. CHP darbelerde kapatılsa da, malına mülküne el konulsa da, yöneticileri hapse atılsa da, arşivleri yakılsa ve eli kolu bağlansa da, hiçbir darbecinin hiçbir şeriat ve saltanat heveslisinin halkın gönlünden atamadıkları partidir.” dedi.

 

CHP’liler geleceği de inşa edecek kararlılıktadır

 Çıldır; “Atatürk’ün benim iki büyük eserim var; Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir deyip gençliğe emanet etmiştir. Geçmişi inşa eden CHP’liler geleceği de inşa edecek kararlılıktadır. Bu vesile ile partimiz kuruluş yıl dönümü ile aynı gün olan İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve partimizin kuruluş yıl dönümünü tekrar kutluyorum.” Diye konuştu.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.