"Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" Projesi başladı

"Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" Projesi başladı

Vali Ersin Yazıcı ve Ziraat Bankası Antalya 1. Bölge Yöneticisi Şefik Diler; köyden kente göçün azaltılması, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi ve sayısının artırılması amacıyla “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesinin protokolü imzaladı. Projeye katılabilmek için gerekli şartlar hakkında İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selda Sert bilgi verdi.20.11.2020 10:05

İmzalanan proje ile köyden kente göçün azaltılarak istihdamın sağlanması, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi ve sayısının artırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgesel kalkınmaya ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor. Korkuteli Tarım ve Orman İlçe Müdürü Selda Sert, proje hakkında bilgilendirmede bulundu. Sert; “Antalya Valiliği ve Ziraat Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü arasında ilimiz koyunculuğunun geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi” kapsamında protokol imzalanmış olup; ilimiz sınırları içinde üretim yapan yetiştiricilerimiz için uygulanacaktır. İmzalanan protokol kapsamında finansmanı Ziraat Bankası tarafından sağlanacak olan projenin uygulanması Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince yürütülecektir.” dedi.

 

İŞTE PROJE BAŞVURU ŞARTLARI:

Antalya İli ve İlçelerinde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla uygulanacak olan “KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR” projesi başvuru şartları:

*Projenin başlangıç tarihi itibari ile (16.10.2020) faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olmalıdır.

*Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve proje kapsamında edineceği hayvanlarla birlikte tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa sahip olmalıdır veya en az 7 yıllık kiralanmış olmalıdır.

*Üretici işletmenin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

*Projede yer alacak yetiştirici proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte, küçükbaş anaç hayvan varlığını asgari 100 başa ulaştırmalı, proje ile kullanacağı yatırım kredisinin devamı boyunca proje kapsamındaki edindiği hayvan sayısının 100 başın (hangisi yüksekse)altına indirmeyecektir.

 -6-24 aylık yaş aralığında ve dışı yurt içinde doğmuş olmaları gerekmektedir

*Protokol kapsamında Ziraat Bankası’ndan üretici başına kullandırılabilecek azami yatırım kredisi ve işletme kredisi toplamı 150.000 Türk Lirası ile sınırlıdır.

*Hayvan alımına yönelik yatırım kredisi vadesi azami 84 ay, işletme kredisi vadesi azami 18 aydır.

*Kredilendirme, kredi süresi, ipotek, kefalet ve geri ödeme ile ilgili iş ve işlemler Ziraat Bankası yetkisinde olup kendi esas ve usullerine göre uygulanacaktır.

*Kullandırılacak kredinin ana teminatını 2 gerçek kişi veya tüzel kişi kefaleti oluşturur.

Hayvanlar ile ilgili koşullar:

*Anaç koyun ve koçlar Antalya İlinden, tespit edilip duyurulan işletmelerden alınacaktır.

*Hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı, kulak küpeleri takılmış, Bakanlığımızca uygulanan programlı aşılardan Brusella ve Koyun Keçi Vebası aşısı ile aşılanmış olması zorunludur.

* Proje kapsamında üreticilere edindirilecek anaç ve koçların Anadolu Merinosu, Orta Anadolu Merinosu,  Karacabey Merinosu,  Pırlak,  Pırıt, Sakız,  Akkaraman ve İvesi ırkı olması gerekir.

*Satın alınacak hayvanlarda dişiler(gebelik durumuna bakılmaksızın) 06-24 aaylık yaşta;

Erkeklerde 06-36 aylık yaşta olacaktır.

*Her 25-30 anaç dişi için 1 koç alımı yapılacak ve aynı ırktan olacaktır.

Proje şartları, teknik rehberlik ve başvurular için yetiştiricilerimiz İlçe Müdürlüğümüzden bilgi alabilirler. Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.