Lütfen artık ciddiye alalım

Lütfen artık ciddiye alalım

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında dün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, Antalya’daki binaların depreme dayanıklılığını bir kez daha gündeme getirdi. Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, “Lütfen artık ciddiye alalım. Antalya’nın kıyı ilçelerinin büyük çoğunluğu bu tehlikeyle karşı karşıya.” dedi.31.10.2020 09:27

YATMA VE KAYMA OLABİLİR

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İzmir’deki depremin ardından bina zemin ilişkisinin iyi kurulmasına dikkat çekti.

Çeltik; “Tsunami tehdidi ile karşı karşıya kalan ilçeler var. Jeolojide yer seçimi önemlidir. Aynı zamanda ne kadar sağlıklı ve kaliteli binalar yaparsanız yapın, eğer bina zemin ilişkisini iyi kurmazsanız, binalarda oturma yatma ve kayma olabilir.” Dedi.

 

DENETİM EKSİKLİĞİ VAR

Çeltik; “Antalya'da mühendislik hizmeti almış olmasına rağmen, yapı denetim kontrol etmiş olmasına rağmen, belediyenin kontrol etmiş olmasına rağmen, oturan binalar var. Daha kötüsü 19 ilçede birçok belediye zemin etüt raporlarını kontrol bile etmiyor. Antalya bir kıyı kentidir. Zemin sıvılaşmasının olduğu, Tsunami tehlikesini altında olan, heyelanların olabileceği alanlarımız bölgelerimiz var. Antalya'da büyük oranda denetim eksikliği var. Evimizin odası sayısına, rengine değil, güvenliğine bakalım. Lütfen artık ciddiye alalım. Antalya’nın kıyı ilçelerinin büyük çoğunluğu bu tehlikeyle karşı karşıya.” dedi.  Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.