Meclis neden olağanüstü toplandı?

Meclis neden olağanüstü toplandı?

Korkuteli Belediye Meclisi Mart Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısını dün saat:10.00’da Belediye Hizmet Binası Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Meclise sadece Adalet ve Kalınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Meclise katılmayan CHP, İyi Parti ve Saadet Partili meclis üyeleri ise mazeretli kabul edildi.01.04.2020 20:08

BİRİLERİ SİYASET YAPMASIN

Mecliste Korkuteli Belediye Başkanı Ömer işlek, meclisin neden böyle bir zamanda olağanüstü toplandığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Konu ile ilgili İşlek, “Buradaki 5 gündem maddesi ile ilgili her bir maddede bu işin neden olağanüstü olduğunu, neden toplanılması gerektiğini Korkuteli için neden önemli olduğunu belirtmek istiyorum ki. Yarın öbür gün birileri siyaset yapmasın korona virüsü ile ilgili.

 

KİMSE AŞAĞI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMASIN

Bugün bu meclise gelmeyen arkadaşlarımızın Yüzde 70’i çarşıda, pazarda, işyerlerine korona virüsüne karşı burada tüm tedbirler alınmışken buraya gelmeyerek işyerlerinde ticaretlerine veya sosyal hayatına sosyal aktivitelerine devam ediyorlar. Dolayısıyla kimse olağanüstü meclisin önemini aşağı düşürmeye çalışmasın.

 

BİRİNCİ MADDE VALİ BEYİN İSTEĞİDİR

Birinci madde deki olağan üstü toplantıda gündeme alınmasının sebebi sayın valimizin acil isteğidir. Kaymakam bey aracılığıyla söylemiştir. Kaymakam bey bize hatırlattı.  Orada 37 tane depremzedemiz vardır. Planlanmış bir ev yapımı vardır mağdur olmamaları ve devletin yapacağı yatırımların gecikmemesinden dolayı 37 tane depremzedemiz ile ilgili Sayın Valimizin bir maddesidir.

 

DOĞALGAZ BİR YIL GECİKMİŞ OLACAKTI

 İkinci madde ise doğal gaz ile ilgiliydi. Bununla ilgili Başkan İşlek, “ Niye olağan üstüne aldık. Malumunuz geçen ay büyükşehirden geçmişti bu ilçemizle ilgili bu doğalgaz işim. Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımıza o zamandan beri çalışan Ak Parti İlçe başkanlarına ve hükümete teşekkür ediyorum. Şu anda bulunduğumuz mecliste yapmazsak malum 3 ay meclis yok. 3 ay olmadığı zaman ilk meclisimiz temmuz ayında olacak. Temmuz ayında bu karar alınırsa maalesef Enerya firması Korkuteli deki dağıtım ile ilgili işleri BOTAŞ’taki iş ve işlemleri beş, altı ay süreceğinden dolayı Aralık ayına yetiştiremeyecekler. Aralık ayına kadar yetiştiremeyeceklerinden dolayı 2021 yılı bütçesine maalesef alınamayacak. Ta 2022’ye gidecek yani Korkuteli doğalgaz işi maalesef bir yıl atmış olacak. Dolayısıyla bu üç ayı bu kadar kıymeti olan 3 ay 1 yıla mal olacak. Dolayısıyla biz bunu olağanüstü maddesi olarak hemen getirdik.

 

BÜTÇELERİ ARTTIRMAK DURUMUNDA KALDIK

Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Maddelerde ise biz malumunuz 2019 yılında Korkuteli Belediyemizin bütçesini 120 milyon olarak yaptık. Şu an büyük devam eden yatırımlarımız var. Yatırımlara başlandı fakat daha sonra ihale noktasına geldiğimizde 2019 bayındırlık fiyatlarına göre ihaleler yapılmıştı. Fakat 2020’de açıklanan ihaleye çıkacağımız bayındırlık fiyatları %11.8 yani %12’lik bir artış gösterdi dolayısıyla bizim kağıt üzerinde bu artışları ihaleye çıkartabilmemiz için bütçelerimiz kağıt üzerinde yetmedi. Yetmediği içinde bütçeleri arttırmak durumunda kaldık. Bunun karşılığında gelir olarak ta zaten 2019’u yaparken bir arsa satış gelirlerimizle ilgili bir arsa satışlarımız yoktu bu artan bütçenin karşılığında fazla fazla da arsa satışlarından bütçemiz oluşuyor. Dayanağı da budur. “ diye konuştu.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.