Muhtarlar günü kutlandı

Muhtarlar günü kutlandı

19 Ekim 2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2015/ 11 sayılı Başbakanlık Genelgesi kapsamında kutlanan 19 Ekim Muhtarlar günü Cumartesi günü ilçemizde de kutlandı.21.10.2019 08:44

İlçedeki program geçtiğimiz gün  saat 10.00’da tüm mülki amirlerin, siyasi parti temsilcilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin Anıt Meydan da yerlerini almaları ile başladı.

 

Konuşmayı Karasucu yaptı

 Törene; Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit,  Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, Emniyet Müdürü Caner Çiçek, Jandarma Komutanı Teğmen Ali Yıldız, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve kurum amirleri katıldılar. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından; Korkuteli Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, Aşağıpazar Mahalle Muhtarı Tekin Korucu ve Yeni Mahalle Muhtarı İsmail Akgün Anıta çelenk bıraktılar. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu yaptı.

 

Muhtarlık ender kanunlardan biridir

Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, “ Sayın Kaymakamım, ilçemizin değerli kurum amirleri, sayın basın mensupları, sevgili muhtarlarımız ve misafirlerimiz; hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım. 19 Ekim muhtarlar günü nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz törenimize hoşgeldiniz. Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlar müessesesi 1829'dan bu yana 19 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesi her ne kadar 1913 ve 1933 tarihlerinde iki defa hukuki olarak kesintiye uğrasa da o dönemlerde dahi varlığını devam ettirmiştir. Muhtarlık, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e taşınan ender kanunlardan biridir." dedi.

 

 

Hizmetlerin halkımıza ulaşması için çaba gösteriyoruz

Küçükkarasucu, "Muhtarlar bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasın da ve demokrasinin temel taşı olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir. Korkuteli Muhtarlar Derneği olarak ilçemizin ekonomik, sosyal, kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak üzere aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşu olarak devlet kurumları ve yatırımcı kuruluşları ile sürekli diyalog içinde bulunarak hizmetlerin halkımızın ayağına kadar ulaştırılmasına çaba gösteriyoruz." dedi.

 

 

Muhtarlık kurumu siyasal değil, çözüm merkezli

Küçükkarasucu, "İlçemizde 58  mahalle muhtarı görev yapmaktayız. Mahalle sakinlerinin 24 saat muhtarın kapısını çalabileceği, "siyasal" değil çözüm merkezli olduğunu bildiği bu muhtarlık kurumunu kendisine daima yakın hissetmektedir. Bu nedenle Muhtarlık müessesi ve vatandaş ile kurumlar ve halkımız arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Muhtar Günü" olarak armağan eden Sayın Cumhurbaşkanlığımıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyor, tüm muhtarlarımızın19 Ekim  Muhtarlar Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Saygılarımla." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.