Saadet Eğitim Bir Sen’i ziyaret etti

Saadet Eğitim Bir Sen’i ziyaret etti

Saadet Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar ilçe teşkilatıyla birlikte geçtiğimiz hafta Korkuteli Eğitim-Bir-Sen'e nezaket ziyaretinde bulundu.09.10.2019 08:54

Korkuteli Eğitim-Bir-Sen Başkanı Sait Özçelik başkanlığında, başkan yardımcıları Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüsnü Özel ve Alaaddin İlkokulu Müdürü Hasan Karatopak'ın da hazır bulunduğu görüşmede ilçemiz başta olmak üzere ülkemizin eğitim sistemi, eğitim camiasının sorunları, öğrencilerimizin durumu, müfredatlar gibi birçok konuyla alakalı fikir alışverişleri yapıldı.

 

Ortak problem teknik ara elaman eksikliği

Sarıcalar iş adamı olarak özellikle kendi işlerinde de hissettikleri, tüm iş camiasında ortak bir problem olan yetişmiş teknik ara eleman eksikliğine özellikle değindi. Bu problemi aşmak için acilen kesintisiz eğitim şartının gözden geçirilmesini, mevcut liselerin belki yüzde 80'e yakın bir oranda mesleki eğitime ayrılmasının elzem olduğunu ifade etti. Alan ayrımının çok daha erken bir yaşta yapılması gerektiği, uygulamalı eğitimin her alanda teorikle harmanlanıp yapılmasının olmazsa olmaz olduğunu belirtti. Sarıcalar, ahlaklı nesillerin olmazsa olmazı manevi eğitiminde illaki verilmesi gerektiğini ancak verilecek bu eğitimin tüm okullarda alan gözetilmeksizin hakkın verilmesi gerektiğini ifade etti.

Eğitici kadroları kaliteli olmalı

Eğitim Bir-Sen Başkanı Sait Özçelik; eğitim sistemindeki sorunları çözmeye yönelik yapılan sistem değişiklikleri ve manevraların istenen derecede fayda sağlayamadığını söyledi.

Özçelik, “ Belli ölçülerde de sistem istikrarsızlıkları ve bunların olumsuz sonuçlarına maruz kalınlığını, maalesef sadece sistem değişiklikleriyle içinde bulunulan sorunların çözülemeyeceğini, sistemin uygulanmasında kilit role sahip olan öğretmen, eğitici kadroların yeterli kalitede ve sayıda olmasının elzem olduğunu”  ifade etti.

 

Eğitim sistemindeki değişiklik çok dikkatli yapılmalı

Özçelik, “Son dönemde göreve başlayan yeni eğitim bakanıyla birlikte eğitimde istenen iyileşmeleri sağlayacak adımların atılmaya başlandığını gözlemleniyor. Tabi bu gelişmede sayın bakanın eğitimin içinden gelen bir kişi oluşu önemli. 18 milyona yakın bir öğrenci nüfusu direkt etkileyecek sistem değişikliklerinde çok dikkatli davranılmalı. Sendika olarak illaki öğretmen camiasının yaşam şartlarının, ve özlük haklarının yeterli olmasının direkt olarak eğitimin kalitesini ve verimini arttıracaktır.” Dedi.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.