Sanayi Sitesinde gergin genel kurul

Sanayi Sitesinde gergin genel kurul

Geçtiğimiz hafta sonu S.S Korkuteli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 2018 yılı Olağan Genel Kurul toplantısını yaptı. Oldukça sakin başlayan genel kurul, esnaftan alınan aidat ücretleri ve huzur hakkı gibi gündem maddelerine sıra geldiğinde sanayi esnafının eleştirileri nedeni ile oldukça gergin geçti.06.05.2019 08:48

Sınırlı Sorumlu Korkuteli Küçük Sanayi Sitesi geçtiğimiz hafta sonu 2018 yılı olağan Genel Kurul Toplantını yapmak için toplandı. Oldukça sakin başlayan genel kurul, 2018 yılı Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve ibrazı, huzur hakkı, kooperatife ödenen aidat gibi gündem maddelerine sıra geldiğinde, sanayi esnafının muhalefeti nedeni ile gergin geçti. 2018 yılı Bilanço ve Gelir Tablosunun okunması sırasında, Kooperatifin 2018 yılında 60 bin  TL. zarar ettiği, buna karşılık 40 bin TL kar ettiği açıklandı. Sanayi Esnaflarında Veli Güven bu olaya itiraz etti. Kooperatifin niçin zarar ettiğinin açıklanmasını istedi. Kooperatif Başkanı Lütfü Yapıcı; “ Başta Veli Güven olmak üzere birçok esnafın kooperatife aidat borcu olduğunu ve çoğunun icralık olduğunu belirtti. Yapıcı: “ Bu kooperatifin aylık 15 bin gideri var. Arkadaşlar biz sizden aidatı bile zor topluyoruz. Sizler aidat vermediğiniz için bu kadar borç birikti.” dedi.

Genel kurulda gerginlik yaratan bir diğer gündem maddeleri ise; kooperatif üyelerinden alınacak aidat ücretinin belirlenmesi ve kooperatif dükkânlarının aylık kira oranlarının arttırılması oldu. Dükkan kiralarının TÜFE oranına göre değil, % 15 oranında attırılmasına karar verildi.

Huzur hakkının kaldırılması istendi

Ayrıca kooperatif başkanı ve yönetim kurulu üyelerine verilen huzur hakkı ücretleri de gerginlik yaratan gündem maddeleri oldu. Bu gündem maddelerinde yine sanayi esnaflarından Yaşar Özkan, Veli Güven gibi isimler itiraz ettiler.  Yaşar Özkan: “ Başkan maaş almasın, bu kadar kavganın tek sebebi bu. Huzur hakkı kaldırılsın. Aylık aidatta çok yüksek. “dedi. Veli Güven’de bu maddeye itiraz edenler arasındaydı. Güven’de aidat ücretini yüksek bulduğunu söyledi. Daha sonra söz alan Mehmet Günal: “ Arkadaşlar bu iş angarya için yapılmaz. Kendine göre zorlukları var. Aidat olmasın bekçi olmasın, o zaman dükkânınıza hırsız girdiğinde kime gideceksiniz. Çok iyi biliyorsanız siz çıkın, yapın.” dedi. Oldukça gerilen genel kurulda Kooperatif Başkanı Lütfü Yapıcı istifa edeceğini ve tüm maddelere itiraz eden esnafların başkanlık yapmasını istedi. Yapıcı: “ Olağanüstü genel kurul yapmayalım hemen burada istifa edeyim, buyurun siz yapın” dedi. Daha sonra oylamaya geçildi. 
Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.