Siyasilerden yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Siyasilerden yeni eğitim öğretim yılı mesajı

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı dün başladı. İlçedeki siyasi parti temsilcileri de yeni dönemin iyi dilek temennilerinde bulunarak açıklamada bulundular.10.09.2019 08:41

CHP İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar ve İYİ Parti İlçe Başkanı Cemal Tınkaz yeni eğitim öğretim dönemi ile ilgili açıklamada bulundular.

İYİ Parti İlçe Başkanı Tınkaz; “2019-2020 eğitim – öğretim yılının ilk dönemine başlıyoruz. Eğitim ve öğretim yılına başlanılması nedeniyle öğrencilerimizi ve ailelerini bir bütün olarak değerlendirerek, fedakârca görev yapan öğretmenlerimizi İyi Parti Korkuteli İlçe başkanlığı adına kutluyoruz. Görevleri başında Şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

EĞİTİM SİSTEMİ EKMEK SU KADAR DEĞERLİDİR

CHP İlçe Başkanı Yıldıray Çıldır; “ Bilimsel, nitelikli, çağın gereklerine uygun, çocuklarımızın sınav stresi altında kalmadan yetenekleri doğrultusunda kendi geleceklerini belirleyebildiği, kamucu bir anlayışa dayanan eğitim sistemi ekmek su kadar değerlidir. Bütün mücadelemiz, bizden sonraki nesillerin hak ettiği şekilde yaşamasıdır. Yarınlarımızı güzelleştirecek olan çocuklarımıza ve öğretmenlerimize, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında başarılar dileriz.” ifadelerini kullandı.

 

TÜM EĞİTİM CAMİASINA BAŞARILAR DİLİYORUM

Saadet Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Yusuf Sarıcalar; Yeni başlayan 2019-2020 Eğitim öğretim yılımız hayırlara vesile olsun. Bu vesileyle başta cefakar öğretmenlerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasına başarılar diliyorum. Orta Asya'dan Viyana kapılarına kadar asaletinden ve adalet duygusundan ödün vermemiş, her daim mazlumun yanında olmuş, acizken de kuvvetliyken de nemelazım dememiş bir ecdadın torunlarının bu eğitim döneminde özlenen şuurda ve Asalette yetişmesini Rabbimden niyaz ediyorum.” Dedi.

 

BİZ HANGİ MÜFREDATI İŞLİYORUZ?

 Her yıl olduğu gibi bu yılda milyonlarca öğrencimiz yeni bir eğitim maratonuna başlıyor. Tüm eğitim camiası ve ülkemiz için yeni başlayan bu meşakkatli yolculuğun en verimli şekilde değerlendirilmesi, geleceğimiz geçlerimizin, hem maddi hem de manevi açıdan üstün meziyetker kazanabileceği bir yıl olması hepimizin ortak amacıdır. Maalesef birçok alanda olduğu gibi eğitim sisteminde de kafa karışıklığı hala devam ediyor. Her seçimde, her bakanda, her arızada sistem değiştirme yoluna gidiliyor. Ancak eğitim yaşayan bir sistem ve geçmiş gelecek bağlantısı çok kuvvetli. Oluşan hızlı değişimler başta öğrenci ve öğretmenlerimiz olmak üzere tüm ülkeyi olumsuz etkilemektedir. Gelinen bu noktada asıl konuşmamız gereken öncelikle biz hangi müfredatı okullarımızda işliyoruz. Bu müfredat nasıl belirleniyor. Bu müfredatla yetişen nesillerimizin ne kazanıp ne kaybediyor.” Dedi.

 

ŞİMDİYE KADAR NE ELDE ETTİK?

Sarıcalar; “Sistem, tabela, kitap, okul değiştirmekle şimdiye kadar ne elde ettik.? Okulların adını fen lisesi, imam hatip lisesi yapmakla yol kat edebildik mi.? Akıllı Tahtalar, son sistem eğitim araçları derdimize çare olabildi mi.? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı maalesef ki olumsuz olacaktır. Artık bir zihniyet değişimi kaçınılmazdır. Orta Asya'dan günümüze, Selçuklulardan Osmanlılara kadar köklü bir medeniyetin evlatları olarak hem fenni hem de manevi ilimlerde tüm dünya tarafından kabul görmüş, hatta kitapları, eserleri ve hayatları dünyaca ünlü üniversitelerin müfredatlarında okutulan, keşfedildikçe hayranlık uyandıran birçok ilim adamı, düşünür, Hikmet sahibi şahsiyetleri yetiştiren bu medeniyetin torunları olarak eğitimde bu getirildiğimiz nokta içler acısıdır.” dedi. 

 

KABİLİYET ANALİZLERİ YAPILMALI

Sarıcalar; “ Her alanda zirvelerin yaşandığı ceddimiz Osmanlı Devletinin eğitim yuvalarının temel düsturu muhakkak yaradılış fıtratına uygun bir eğitimin işlenmesiydi. Eğitime başlarken ve eğitim süresince talebelerin eğilim, kabiliyet analizleri yapılır ona göre meslek ve yürüyecekleri yollar belirlenirdi. Bu gün yaşadığımız eğitim problemlerinin en önemli eksiklerinden birisi kabiliyet ve eğilimlerle buluşamayan yanlış alanlar, meslekler ve sonuçta israf olan zaman ve nesillerdir. Hem daim rahmetle yâd ettiğimiz Necmettin Erbakan hocamızın ağır sanayi ve milli üretime dair "makina yapan makinalar yapacağız."  Sözü eğitim sorunlarımız içinde bir yol gösterici olabilir.” dedi.

 

ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT

Sarıcalar; “ Düşlediğimiz eğitim seviyesinde, ahlak ve maneviyat donanımına kavuşmuş nesiller ancak üstün meziyetli, inanmış, eğitici kadrolarla elde edilebilir. Sonuç olarak bir an önce Amerikan İngiliz dayatması Fulbright Kurulunca belirlenen müfredatlar dan kurtulmamız, eğitici kadrolarımızı öncelikle daha donanımlı hale getirmemiz, önce ahlak ve maneviyat düsturunu üzerine eğitim sistemimizi dizayn etmemiz gerekir. Unutmayalım ki 100 bilim adamı bir hastalığa deva bulamazken, ahlaki ve manevi seciyelerden yoksun bir bilim adamı dünyayı yakabilir.” İbarelerini kullandı.

Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.