Zeybek Dereköy’ü TBMM’ye taşıdı

Zeybek Dereköy’ü TBMM’ye taşıdı

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Dereköy’de açılması planlanan kömür ocağının yaratacağı olumsuz etkileri verdiği soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. 26.02.2020 09:10

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Dereköy Yaylasına açılmak istenen kömür ocağına karşı direnen Dereköylü vatandaşları yalnız bırakmadı. Kömür ocağının yaratacağı olumsuz etkileri verdiği soru önergesi ile TBMM’ye taşıyarak Dereköylü vatandaşların direnişine sessiz kalmadı.

CHP’DEN DEREKÖYLÜ VATANDAŞA TAM DESTEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen soru önergesi ile yöre halkının kömür ocaklarına karşı haklı mücadelesinin yanında olduğunu belirten CHP’li Zeybek, “CHP Antalya İl Başkanlığımız, Korkuteli İlçe Başkanlığımız ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Dereköy’deki hemşerilerimizin mücadelesine destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

KÖMÜR OCAĞI, HAYVANCILIK VE TARIMI BİTİRİR

Korkuteli Dereköy Yayla mevkiinde açılması planlanan kömür ocağının, yörede başta meyve ağaçları, tarım ve hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini belirten CHP’li Zeybek verdiği soru önergesinde, tarım ve hayvancılığı olumsuz yönde etkilemesi olasılığına karşı yapılmış bir araştırma olup olmadığını ve bu araştırmanın sonuçlarının neler olduğunun kamuoyu ile bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

SU KAYNAKLARI TEHLİKE ALTINDA

CHP’li Zeybek Dereköy’de tescilli su kaynaklarının kömür ocağı ile tehlikeye gireceği ve sulamada da kullanılan bu suyun bölgeyi tamamen olumsuz etkileyeceğini belirtti. Su kaynaklarının korunması ve yöre halkının görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Zeybek verdiği soru önergesinde ayrıca şu konulara dikkat çekti; “Kömür ocağı için yöre halkının görüşü alınmış mıdır? Kömür ocağı için ÇED raporu olmadığı iddiası doğru mudur? Antalya genelinde son beş yıl içinde ÇED raporu olumsuz olan kaç adet maden, taş ve mermer ocağı vardır?”  

DOĞA TALANI İLE GELECEĞİMİZ YOK EDİLİYOR

AKP iktidarının rant ve talana yol açan politikalarının son halkası olan Dereköy için mücadele edeceklerini belirten CHP’li Zeybek, “Antalya ve Türkiye’nin doğasını talan etmek için her türlü yolu deneyen AKP iktidarı, bu talan ve rant dönüşümü ile ülkenin gelecek kuşaklara mirasını da yok ettiğinin farkına varmalıdır.” ifadesini kullandı.  Kaynak: Korkuteli Manşet Gazetesi ( Haber Merkezi )

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.