Mıttar Emmi

sevgili muhtarlarımız.

Evet, şimdi ne alaka diyeceksiniz nerden icap etti diyeceksiniz. Malum yerel seçimler yaklaşıyor, bir de muhtarlarımız bu aralar çok dertli, daha doğrusu onlar hep dertliydi ancak seslerini yeni yeni yükseltebiliyorlar.

Malumunuz daha önce onlar hizmet alabilmek için, yöneticiler ve siyasiler ile iyi geçinmek zorundaydılar. Ancak şimdi işler tersine döndü. Neden dediğinizi duyar gibiyim. E beş ay sonra yerel seçimler varda ondan. Sevgili muhtarlarımızda fırsat bu fırsat deyip başta belediye başkanı ve iktidar partisi temsilcisi olmak üzere her fırsatta çekinmeden sıkıntılarını şikâyetlerini dile getiriyorlar.

 Ama bugünlerde muhtarlarımızın en büyük sıkıntılarından biri hatta belki en büyüğü mahalle temsilcileri.

Öncelikle sizlere mahalle temsilcisinin kim olduğunu açıklayayım.

Mahalle temsilcisi kimdir ne iş yapar;  Köy/Mahalle Başkanı Partinin, köy/mahalle düzeyindeki temsilcisi ve yöneticisidir. Köy/mahallede Parti adına yapılacak çalışmalardan belde/ilçe başkanına karşı sorumludur. Köy/Mahalle Başkanının görev ve yetkileri; a. Köy/mahallede Partiyi ve Parti faaliyetlerini tanıtma çalışmalarını yürütmek, b. Köy/mahalledeki tüm sandık yönetim kurullarının oluşturulmasını ve düzenli çalışmasını sağlamak, Teşkilat İç Yönetmeliği 97 c. Köy/mahalledeki teşkilat toplantılarının düzenli olarak yapılmasını sağlamak, d. Köy/mahalledeki sorunları ve talepleri tespit edip ilçe/belde başkanlığına rapor etmek, e. Köy/mahallede Partinin üye sayısını arttırmak için gerekli çalışmaları yürütmektir. Şeklinde parti tüzüğünde açıklanmıştır.

Gördüğünüz gibi halk tarafından seçilmiş veya görevlendirilmiş kişi değildir. Tamamen siyasi partilerin inisiyatifine bırakılmıştır. Olmasa da olur, ancak siyasi partilerin, malumunuz Korkuteli gibi yüzölçümü büyük ve mahalle sayısı oldukça fazla yerlerde çalışmalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş yapılardır.

Ancak son zamanlarda ilçemizdeki bazı mahalle temsilcileri bu tanımın ve görevin dışına çıktılar. İlçedeki amir, memur, polis ve askerle uğraşmaya başladılar.

Malumunuz kıymetli bir komutanımız vardı, geçen hafta gönderildi. Evet, şaşırmayın bir mahalle temsilcisi ve iç güzar bir siyasi tarafından şikâyet edildi ve gönderildi. Sebebi; işini doğru yaptığı için, kimseye iltimas geçmediği için.  Şimdi ben bu işin hak yeme kısmına hiç girmiyorum. Zaten öyle bir hassasiyet olsaydı öyle bir düşünce olsaydı ortada bugün bu olay yaşanmazdı.

 Evet, vatandaş olarak bir şikâyetiniz varsa, gerekli yerlere iletirsiniz ancak mensubu olduğunuz partinin size verdiği görevi kötüye kullanıp insanları zan altında bırakıp bu görevi muhbirlik yaparak kullanıyorsanız sıkıntı vardır. Bakın üzerine basa basa diyorum. Mahalle temsilciliği siyasi partiler içindeki organik yapılardan biridir ve hukuki dayanağı da yoktur.

Yani muhtarlık ve mahalle temsilciliği farklı şeylerdir. Muhtarlık hukuki dayanağı vardır ve tüm muhtarların görev ve sorumlulukları 4541 sayılı Muhtarlık Kanununda belirtilmiştir. Dolayısı ile hal böyleyken mahalle temsilcileri kraldan çok kralcılık yaparak, görev ve yetkileri kanun ile belirlenmiş ve en önemli özellikleri halk tarafından seçilmiş olan muhtarlara iş öğretmeye kalkınca muhtarlarımızın canı sıkıldı. Doğrusu sıkılmayacak gibi değil. Bizlerinde gözlemlediğimiz ve edindiğimiz bilgilere göre ilçemizde de adı malum bazı mahallelerde mahalle temsilcileri hadlerini aşmakta. Kardeşleri olarak sevgili muhtarlara tavsiyem 31 Mart 2019 seçimlerine beş ay kaldı canınızı sıkmayın. 
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 866