Kar, Buz ve Sağlık

“Kardır yağan üstümüze geceden, Yağmurlu, karanlık bir düşünceden, Ormanın uğultusuyla birlikte Ve dörtnala dümdüz bir mavilikte Kar yağıyor üstümüze, inceden.” Ahmet Muhip Dıranas

“Kardır yağan üstümüze geceden,
Yağmurlu, karanlık bir düşünceden,
Ormanın uğultusuyla birlikte
Ve dörtnala dümdüz bir mavilikte 
Kar yağıyor üstümüze, inceden.”

Ahmet Muhip Dıranas

 

Kış ayı kar yağışıyla güzel! (Antalya’dan konuşmak kolay tabii!)

Duyguları bir uçtan bir uca savuran beyaz örtünün verdiği haz, herkesin içinde biraz romantik biraz coşkulu hisler uyandırır.

Duygular etkilenir de mideler etkilenmez mi! Sıcacık soba üzerine konan portakal kabukları, çaydanlıkta pişmekten kıpkırmızı olmuş ıhlamur kış aylarının kokusudur adeta.

Karlı kış ayları kestane kebabın, sıcacık tarçınlı salebin, bozanın, kar üzerinde mangalda sucuk yapmanın da zamanıdır!

Kar topu oynamak, kardan adam yapmak, kayak yapmak ve pek çok mevsimsel eğlence kar yağışının bize getirdiği diğer bazı aktiviteler.

Bu aktiviteler esnasında en keyifli durumlar genelde başkalarının kayıp düşüşünü izlemek olsa da, kendi başımıza gelmesi hiç de eğlenceli değil. Üstelik bu düşme yol ortasında ve iş/okul zamanında olursa daha da çirkin olur. Düşme sonunda burkulma, ezilme ve hatta kırık oluşursa daha da çirkin!

Bunları önlemek için yapılması gereken bazı önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kaldırım ve yolların tuzlanması ile buzların engellenmesi ve/veya oluşmuş olanların eritilmeye çalışılması bizlerin sorumluluğunda olmasa da, esnafların kendi dükkan önlerine tuz dökmesi sosyal sorumluluk davranışı içinde yer alabilir.

Araçların kış lastikleri kullanması, araçlarını düşük devirde ve ani hareketlerden kaçınarak kullanılması kaza riskini önlemenin ilk adımı olabilir. Daha da faydalısı gerek olmadıkça araçlarımızı kullanmamak olacaktır.

Buzlanma ve gizli buzlanma her zaman olabileceğinden yayalar için ayrıca riskleri barındırmaktadır.  Kalça, omuz kırık çıkıkları ile omurga, kol, el ve ayak bileği kırıkları sıklıkla görülebilmektedir.

Yaya olarak yürürken, düşmekten korunmakiçin, dikkat etmemiz gereken temel konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

·        Naylon ve kösele ayakkabı değil, tırtıklı ve yumuşak kauçuk kullanılan, topuklu olmayan, kışlık ayakkabıları tercih etmeliyiz. Şayet aşırı buzlanma varsa, ayakkabı üzerine çorap giymek düşünülebilir.

·        Acele etmeden, sık ve küçük adımlar atmanın yanı sıra denge noktamızı (ağırlık merkezimizi) dağıtmadan yürümek çok önemli!

·        Yere basarken topuk ya da parmak ucu ile değil, bütün bir ayak tabanı ile basmak gerekmektedir.

·        Ellerin boş ve serbest olması bir diğer hayati konu! Eller cepte olursa düşme çok daha tehlikeli bir hal alabilir. Ayrıca olası bir denge bozukluğunda elerrimizi adeta ip cambazlarının denge sopası gibi kullanabilir, gerektiğinde düşüşümüzü hafifletmesi şeklinde de değerlendirebiliriz.

·        Bastığımız yere bakmak, sağlam olduğuna inandığımız noktalara basmak da dikkat edilmesi gerekenlerden.

Ve yaşlılar! Yaşlılar için düşmeler çok ciddi durumları doğurabilir. Bu nedenle karlı, buzlu havalarda çok çok gerekmedikçe dışarı çıkılmaması, çıkıldığında çok dikkatli olunması gerekiyor. Yaşlılarda kemik kırılganlığının çok daha fazla olmasının yanı sıra, olası bir darbe de iç organ hasarlanması ve iç kanama riski de daha fazla olarak karşımıza çıkıyor. Kalça kırıkları, her beş 65 yaş üstü kişiden üçü için takip eden beş yıl içinde ölüme sebebiyet verdiği tespit edilmiş.

Her şeye rağmen düşme durumu olursa ne yapacağız;

·        Sakin olun! Olayın sıcağı ile ağrı hissedilmeyebilir, kalın kıyafetler nedeniyle de şekil bozukluğu görünmeyebilir! Hemen ayağa kalkmaya çalışmayın.

·        Birinin düştüğünü görmüşseniz, ikincil kaza riskini azaltacak önlemlerinizi alın. Yukarıda ki ihtimalleri düşünerek yaralının hareket etmemesini sağlayın. Bilinç durumunu sorgulayın. Bilinci yerinde değilse derhal 112’yi arayın ve yardım isteyin.

·        Bilinci yerinde ise yaralıyı sakinleştirin. Kırık, kanama ihtimali açısından yaralıyı değerlendirin.

·        Kanama var ise derhal kanamanın olduğu uzvu kalp seviyesinden yukarı kaldırın ve temiz bir bez ile tampon uygulayın ve 112’yi arayın.

·        Kırık olduğunu tespit etmiş iseniz kesinlikle hareket ettirmeyin. Bulduğunuz şekilde, mevcut araç gereç ile tespit edin ve 112’yi arayın.

·        Çıkık hallerinde, uzvu yerine takmaya çalışmayın, en yakın hastaneye yaralının sevkine yardımcı olun veya 112’yi arayın.

·        Morluk, şişlik olduğu durumlarda çatlak, burkulma, ezilme olabileceği düşünülmeli ve gerekmedikçe hareket ettirilmemeli. Yine de hastaneye sevki yapılacaksa boyun-omurilik sabitlenmeli, uzuv sarsılmamalı!

 

Yardıma ihtiyaç duymayacağınız keyifli bir kış geçirmenizi dilerim.

Sağlıklı ve esen kalın.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 4736