SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULUYOR

27 Eylül 2021 10:21
SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULUYOR

Kırsal kesimde su israfını önlemek ve yerleşim yerindeki tüm abonelere şebeke suyunu eşit ve sürekli ulaştırmak için harekete geçen Büyükşehir belediyesi açtığı yeni kuyularıyla su arzını arttırırken, kademeli tarife uygulaması ile israfın ve içme suyunun bahçe ve seralarda amacı dışında kullanılmasının önüne geçmek için tedbir aldı.

Kırsal bölgelerde yaşanan su sorunu, Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından çözüme kavuşturuluyor. Tüm abonelere şebeke suyunu eşit ve sürekli ulaştırmak için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalar ile ilgili ASAT Genel Müdür Yardımcısı Recep Çalı bilgi verdi.

YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE SU TÜKETİMİNDE AZALMA VAR

Çalı; “Geçmiş yıllarda yaptığımız su kullanım alışkanlıklarına baktığımızda abonelerimizin 4’te 3’ünün 15 metreküpün altında kullanması üzerine böyle bir karar alınarak 15 metreküpe kadar ucuz su kullanımına devam edilmesine, 15 metreküpün üzerindeki israf edilen sudan uzak kalınabilmesi maksadı ile merkez abone tarifesi üzerinden ücretlendirilmesi kararı alınmıştı. Bu kararla gördük ki, geçtiğimiz yıldaki Temmuz ayı ile bu yılın Temmuz ayını karşılaştırdığımızda yüzde 20’nin üzerinde su tüketiminde azalma olduğunu gördük. Her vatandaşımıza ve her noktamıza eşit miktarda ve ucuz fiyatla su temin edilmesi konusundaki çalışmalarımız devam etmektedir.” Diye konuştu.

 

YUMAK: 3-4 AY SUSUZ KALIYORDUK

Çiftçi Gül Yumak ise; “Geçen yıllarda 3-4 ay susuz kalıyorduk. Mayıs gibi sularımız kesiliyordu. Eylül, ekim gibi yazlıkçılar gidince sularımız geliyordu. Ovadan tankerle su taşıyorduk. Muhittin Başkan sayesinde bu sene o sorunu yaşamıyoruz.” Diye konuştu. 

Kaynak : www.korkutelimanset.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle