SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKARA PROTOKOLÜNE YÖREX DAVETİ

Antalya Ticaret Borsası(ATB) 20-24 Ekim’de ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenleyeceği Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. ATB Başkanı Ali Çandır, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve Genel Sekreter Tolgahan Alavant ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu’yu ziyaret ederek YÖREX’e davet etti.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2021 14:42
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2021 14:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
ANKARA PROTOKOLÜNE YÖREX DAVETİ

VARANK’A YÖREX TEŞEKKÜRÜ

ATB Başkanı Ali Çandır, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaretinde, YÖREX davetinde bulundu. Çandır, bu yıl YÖREX’e kalkınma ajanslarının ilgisinin yoğun olduğunu söylerken, Varank’a destekleri için teşekkür etti. Yöresel ürünlerin kırsal kalkınmanın anahtarı olduğunu kaydeden Çandır, kıyıda köşede kalmış ürünleri ekonomiye kazandırmak için çalıştıklarını anlattı.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖREX’in hayırlı olmasını dilerken, çalışmaları nedeniyle Çandır ve ekibine teşekkür etti. Varank, YÖREX’e daha önce de katıldığını anımsatarak, bu yıl da 81 ilin buluşma noktası olan YÖREX’i ziyaret etmek istediğini kaydetti.

YÖREX DAHA İLERİ TAŞINMALI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u makamında ziyaret eden Çandır, 20-24 Ekim’de düzenlenecek YÖREX’e davette bulundu. Anadolu’nun 12 bin yıllık birikiminin ziyaretçiyle buluşacağı Fuar’ın kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir role sahip olduğunu vurgulayan Çandır, Ersoy’u YÖREX’e davet etti.Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Antalya’nın her alanda önemli bir kent olduğuna dikkat çekti. YÖREX’in önemli bir buluşma noktası olduğunu kaydeden Ersoy, fuarın daha ileri taşınması gerektiğini söyleyerek Çandır ve ekibine başarılar diledi.

ODA BORSALARA YÖREX ÇAĞRISI

ATB Başkanı Ali Çandır, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaretinde YÖREX çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, destekleri nedeniyle Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Çandır, 81 ilin buluşma noktası olan YÖREX’i bu yıl pandemi koşulları ve kuralları çerçevesinde düzenleyeceklerini belirtti.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖREX’in fikir babasının Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır olduğunu söylerken, “YÖREX’te bütün emek ve çalışma Ali Çandır’ın başkanlığı döneminde Antalya Ticaret Borsamızın. Bu başarı hikayesi tamamen Antalya Ticaret Borsamız ve Ali Çandır’ındır. Türkiye’nin yöresel ürünleri için hayırlı bir iş olduğu için TOBB olarak biz de elimizden gelen tüm desteği verdik, veriyoruz. Ali Çandır’a, Meclis başkanı Erdoğan Ekinci’ye, ATB Meclisine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu. YÖREX’in sürdürülebilir bir fuar haline geldiğini ve kalıcı olacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye şunu öğrendi ki; yöresel ürünlerine herkes sahip çıkmak durumundadır. Çünkü eğer paraya çevirebilirsek burada büyük bir imkan var. YÖREX bunu yapıyor” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da YÖREX’te olacağını kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, “Çünkü yapılan iş hayırlı bir iş. Ayrıca ülkemizin 81 ili için de müthiş bir kazanç. Bütün oda ve borsalarımızı YÖREX’te yer almaya davet ediyorum” dedi.

TARIM ÜRÜNLERİNİN YÖREX’TE YER ALMASI ÖNEMLİ

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Temsilci Yardımcısmı Ayşegül Selışık’ı da ziyaret eden Çandır, FAO’yu YÖREX’e davet etti. Kırsal kalkınma ve kadın emeğini destekleyen YÖREX’in tarım ürünlerinin değer bulması açısında da önemli olduğunu kaydeden Çandır, YÖREX’le coğrafi işaret konusunda da farkındalık yarattıklarını anlattı. Çandır, FAO ile tarımın gelişimiyle ilgili ortak çalışmalar yürüttüklerini belirtti. FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, FAO’nun çalışmalarını anlatırken, tarımın gelişimi için yürüttükleri projelerle ilgili bilgi verdi. Tarımın önemini vurgulayan Gutu, YÖREX’te tarım ve gıda ürünlerinin yer almasının önemini vurguladı. Gutu, YÖREX kataloğunu incelerken, “Harika görünüyor. Böyle bir fuara katılmak isterim. Fuarın hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. ATB Başkanı Çandır ve Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelirken, YÖREX, yöresel ürünlerin ekonomiye katkısı ve Antalya tarımıyla ilgili bilgilerini paylaştı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.