SON DAKİKA
Hava Durumu

BİZİM DERDİMİZ CAN! BİZİM DERDİMİZ YAŞAM!

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz Milletvekilleri ve İlçe Başkanları, Kadın Kolları, Gençlik Kolları ile birlikte Manavgat'ta başlayarak hepimizi derinden üzen, sonrasında ise yurdun dört tarafında sebebi henüz bilinmeyen şekillerde ardı ardına meydana gelen orman yangınlarını değerlendirdiği bir basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2021 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2021 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
BİZİM DERDİMİZ CAN! BİZİM DERDİMİZ YAŞAM!

MADDİ MANEVİ ÇOK BÜYÜK KAYIPLAR VERDİK

İl Başkanı Nuri Cengiz, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Manavgat'ta başlayarak hepimizi derinden üzen, sonrasında ise yurdun dört tarafında sebebi henüz bilinmeyen şekillerde ardı ardına meydana gelen orman yangınlarında maddi manevi çok büyük kayıplar verdik. 7 insan kaybımızın yanı sıra yüzlerce hayvan gerek doğal yaşam alanı olan ormanlarda, gerekse yangının sıçradığı mahallelerde hayatını kaybetti. Yani binlerce canımız gitti. 5 ilçede 70 mahallenin etkilendiği felakette 37 mahallemiz tahliye edilirken; 45 bin dekar tarım alanı alevlere kurban gitti. Bu yalnızca Antalya genelindeki tablo ve üstelik halen bazı bölgelerde yangın kontrol altına alınabilmiş değil. Alevlerle canı pahasına mücadele eden, Türkiye'nin dört bir yanından yangın bölgelerine ulaşarak yardıma koşan; başta itfaiye personelimiz, belediye çalışanlarımız, gönüllü vatandaşlarımız olmak üzere elini taşın altına koyan herkese yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

HALKIMIZ TEK YÜREK OLDU

Başımızı kaldırıp baktığımız her yerden dumanlar yükseliyor. Memleket yangın yeri. İçimiz yanıyor, yüreğimiz yanıyor. Yanan her ağaçla, alevlerin arasında kalan her canlıyla birlikte bizim de ciğerlerimiz dağlanıyor. Halkımız tek yürek oldu. Yangınların söndürülmesi için dişini tırnağına takarak mücadele ediyor. Ancak şu kriz, şu felaket anında bile iktidar ötekileştirme, yok sayma, siyasi şov peşinde! “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilen Manavgat'ta bakanların ve AFAD ekiplerinin yer aldığı toplantıya sadece Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün davet edilmesi, iktidarın nasıl bir ruh hali içinde olduğunun göstergesidir. Yangın Manavgat'ı kasıp kavururken, devletin üst erkanı toplantı yapıyor ve bu toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen çağrılmıyor!

 

Gündoğmuş’ta kaymakamlık başkanlığında bir koordinasyon oluşturuluyor. Kepez Belediyesine, Korkuteli Belediyesine görev veriliyor, Manavgat burada da yok sayılıyor! Gündoğmuş’un tahliyesi olasılığına karşı Büyükşehir Belediyesi Gündoğmuş’a 20 tane otobüs gönderiyor, Gündoğmuş Kaymakamı 20 otobüsten 16’sını kafasına göre geri gönderiyor! Bütün bunların hepsini bir kenara yazıyoruz. AKP İl, ilçe başkanlarına, kadın kolları, gençlik kollarına koordinasyon merkezlerinde görev verilirken, esas muhatap alınması gerekenler yok sayılıyor! Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz canla başla mücadele ederken, Antalya’da ki büyükşehir belediyesi ve tüm ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere,   Türkiye'deki CHP'li belediyeler yardım elini Manavgat'a, Gündoğmuş'a, Akseki'ye, Gazipaşa'ya uzatmışken İktidar bu felaket esnasında bile ötekileştirme, yok sayma politikası uyguluyor!

FELAKET ANLARI SİYASİ RANT ALANLARI DEĞİLDİR!

Genel Başkanımız, Genel Başkan Yardımcılarımız siyasi parti farkı gözetmeksizin yardım için elini taşın altına koyan bütün belediye başkanlarına teşekkür etti. Denizli’den Bayburt’ta Konya’dan Manisa’ya Gölhisar’dan Bucak’a 68 il ve ilçe belediyesinin tamamına Bizler de teşekkür ediyoruz. Kendini öne çıkarma, siyasi şov yapma peşinde olanları halkımıza havale ediyoruz! Saray iktidarı vatandaşın yardım çığlıklarına kulaklarını tıkamış durumda! Yanan orman alanlarının tekrar kazanılması için görevi Orman Bakanlığı'na değil de, Turizm Bakanlığı'na veren bir zihniyetten bahsediyoruz.

 

Genel Başkanımızın dediği gibi;“Bir cumhurbaşkanı küresel ısınma ile birlikte orman yangınlarının artacağını bilmiyorsa, dünyada ve Türkiye'de ilgili uzmanların yazılı uyarılarını dahi okumuyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez. Bir cumhurbaşkanı orman yangınlarıyla mücadeleyi yandaşı için yıllık ihalelerle yapıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez” Bizler belediyelerimizle birlikte vatandaşın yarasına merhem olmaya çalışıyoruz!

Büyükşehir Belediyemiz, Muratpaşa Belediyemiz yangına müdahale edecek uçak veya helikopterlerin alınması veya kiralanması konusunda elini taşın altına koydu! 11 Büyükşehir belediye başkanımız neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt olan Türk hava kurumuna yönelik küçültücü tüm girişim ve açıklamaları üzüntü ile karşıladıklarını ifade ederek Türk Hava Kurumu’nun envanterinde bulunan uçakların tüm bakım ve işletme giderlerini karşılamaya hazır olduklarını açıkladılar. Yetkililerin izin vermesini bekliyor.  Belediyelerimiz, Antalya, Mersin, Muğla’daki yangınlar için, 150’ye yakın araç, 500’e yakın personel görevlendirdi. Yine TIR’lar dolusu temel gıda ve ihtiyaç malzemesi, kurtarma, yangın söndürme ekipmanı bölgeye gönderildi.

HER İKİ TAHLİSİZ AÇIKLAMAYI DA KINIYORUZ

CHP’li belediyeler tüm bunları ellerindeki kısıtlı kaynaklarla yaparken, bir bakıyoruz Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, belediyelerimiz eleştiriyor! El insaf! Sizler değil miydiniz iki ay öncesine kadar ‘aya gideceğiz’ diyen! Uçan saraylarınız, yüzen köşkleriniz her şey var ama elinizde yangın söndürmeye uçak bile yok! Vatandaş canıyla, malıyla uğraşırken dalga geçer gibi kafalarına çay fırlatılıyor! Bunu yapan da ülkenin cumhurbaşkanı! Yıllardır Türkiye’nin yönetilmediğini, idare edildiğini söylüyorduk. Bunlar idare de edemiyor, resmen ülkeyi uçurumdan aşağıya yuvarlıyorlar! Ha bir de AKP’li Gündoğmuş Belediye Başkanı çıkmış kan ağlayan, hatıraları kül olan vatandaşla dalga geçer gibi şunu söylüyor: “Evleri kullanılamaz hale gelen vatandaşlarımız için TOKİ tarafından 20 yıl ödemeli, istedikleri şekilde evler yapılacak. Evi eski olan vatandaşlar, 'keşke bizim de evimiz yansaydı' diyecekler” diye açıklama yapıyor.” Diye konuştu. Başkan Cengiz son olarak şunları söyledi. “Ayrıca dün yapılan büyükşehir meclisinde de belediye başkanımız Muhittin Böcek’in yangın bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamalar sırasında; AKP grup sözcüsünün alaycı tavırlarını ve pişkin pişkin sırıtmasını ayıplıyor ve her iki tahlisiz açıklamayı da kınıyoruz.” Yazıklar olsun teselli niyetine vatandaşın maneviyatını ayaklar altına alan söylemlerinize!  yazıklar olsun sizin zihniyetinize! Biliriz ve tekrar ederiz ki, Her Musa’nın bir firavunu varsa, Her firavunun da Bir Musa’sı var elbet, Bir yanda perde-i zulmet, Bir yanda perde-i cinnet, Elveda diyor, Elveda diyor memleket.” İfadelerini kullandı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.