SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’DEN SUÇ DUYURUSU; KAMU ARAZİSİ GASP EDİLDİ!

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer ve diğer partili yöneticiler ile birlikte AKP’li Aksu Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu. AKP’li başkanın; üçüncü kişilere haksız menfaat sağlayarak kamu zararına yol açtığını iddia eden Başkan Nuri Cengiz, “Kamu arazisi resmen gasp edildi” dedi

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2021 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2021 11:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
CHP’DEN SUÇ DUYURUSU; KAMU ARAZİSİ GASP EDİLDİ!

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Milletvekilleri Rafet Zeybek ve Aydın Özer, İl Yöneticileri ve beraberindeki diğer partili yöneticiler ile birlikte Antalya Adliyesi önünde basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu. AKP’li Aksu Belediye Başkanı hakkında, görevini kötüye kullanmak suretiyle kamu zararına yol açtığı ve üçüncü kişilere haksız menfaat sağladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Başkan Nuri Cengiz, “Daha önce de gündeme getirdiğimiz şekilde, Aksu Kemerağzı’nda yer alan imar planında “spor alanı” olarak geçen arazi, usulsüz bir şekilde kiraya verilerek alışveriş merkezi haline getirilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığının olumsuz görüş bildirmesine rağmen bu alan birilerine peşkeş çekilmiş, kamuya ait olan arazi gasp edilmiştir. Bu usulsüzlük mahkeme kararı ile kesinleşmiş, yüksek mahkeme de kararı onaylamıştır. Yargı kararına müteakip Aksu Belediyesi alanın boşaltılması için tebligat göndermesine rağmen üç yıla yakın bir süredir alan boşaltılmıyor. Mahkemelerin kararlarına aykırı olarak işgal devam ediyor ve yetkili belediye müdahale etmiyor! Bütün bunların yanı sıra Aksu Belediyesi tarafından taşınmazın kiraya verilmesi aşamasında olduğu gibi kiracı tarafından kullanılması sırasında da ciddi usulsüzlükler yapılmış ve bu husus Sayıştay Raporu ile de tespit edilmiştir” şeklinde konuştu.

“Kamu Arazisine 212 Dükkanlı Avm”

AKP’li Aksu Belediye Başkanı hakkındaki suç duyurusuna konu olan usülsüzlükleri detaylarıyla bir bir sıralayan CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, “Kira şartnamesi ve sözleşmesine aykırı olarak daha fazla alan kiracıya kullandırılmıştır. Kira sözleşmesindeki altı bin metrekare kullanım alanı dışında üç bin metrekare alanı da pazar yönetimi belediyenin gözü önünde ticari amaç için kullanılmaktadır. Kira şartnamesi ve sözleşmesine aykırı olarak arsa üzerinde sabit bina yapılmıştır. Kira şartnamesinin kiralanan tesis üzerine sabit tesis yapılamayacağı hükmü yer almasına rağmen, arsa üzerinde etrafı ve üstü kapalı tek katlı sabit bina yapılmıştır. Ayrıca bu sabit binanın büyüklüğü kiraya verilen alanın büyüklüğünden dahi daha fazladır. Kiracı kira sözleşmesine aykırı olarak üçüncü kişilerle alt kira ilişkisi kurmuştur. Kiralanan arsayı aşacak şekilde yapılan bu sabit yapı 212 dükkânlı bir alışveriş merkezi haline getirilmiş ve imar izni olmayan bir yere yasal olarak işyeri ruhsatının verilemeyeceğinin bilinmesine rağmen Aksu Belediyesi’nde görevli yetkililer ruhsat vermiştir. Bununla ilgili mahkeme kararları da mevcuttur. 212 dükkânlı bir alışveriş merkezi haline getirilen bu yerin kira sözleşmesine aykırı şekilde kullanıldığı herkesçe bilinmekte ve çıplak gözle dahi görülebilmekte ve mahkeme kararı da ortada iken Belediye Başkanının bu konuda hiçbir adım atmayışı, sözleşmeyi fesih yoluna gitmeyişi usulsüz kullanımın devam etmesine sebep olmaktadır. Ayrıca kiracı pek tabii usulsüz olarak elde ettiği 212 adet dükkânı kendisi kullanmamakta, sözleşme şartlarına aykırı olarak ve çok yüksek bedeller ile üçüncü kişilere kiraya vermektedir” diye konuştu.

Mahkeme Kararını da Tanımadılar!

Ard arda sıraladığı usülsüzlükleri sert sözlerle eleştiren Başkan Nuri Cengiz, “Bütün bu olup bitenlerden daha vahimi, bahsi geçen kiralama işleminin iptali için açılan davada Antalya 2. İdare Mahkemesi tarafından kiracının araziden tahliye edilme kararı çıkmış, İdare Mahkemesinin kararı Danıştay tarafından da onanmıştır. 12.02.2018 tarihinde kiracıya alanı boşaltması için ihtarname verilmiştir. Ancak ihtarın gönderildiği tarihten bugüne geçen yaklaşık 2,5 yıllık süre boyunca taşınmazı tahliye edilmesi için belediye tarafından hiçbir adım atılmamıştır! Neresinden tutarsanız elinizde kalacak bir olay! Kamuyu zarara uğratan, üçüncü kişilere haksız menfaat sağlayan, bütün bu usulsüzlüklere, hukuksuzluklara göz yuman Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Savunmaya Ant İçtik”

AKP iktidarı dönemini yolsuzluklar dönemi olarak değerlendiren Başkan Nuri Cengiz, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmaya ant içmiş, kamunun menfaatini her şeyin önüne koymuş bir partiyiz. Derdimiz hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, gençlerin gelecek kaygısı taşımadığı, vatandaşın vergilerinden oluşan kamusal kaynakların toplum yararına kullanıldığı, kamusal alanların rant uğruna birilerine peşkeş çekilmediği, haksız menfaatin, usulsüzlüklerin, yolsuzlukların son bulduğu bir Türkiye’dir! 20 yıllık AKP iktidarı maalesef yoksullukla, yoksunlukla, yolsuzluklarla anılan, kendi zenginlerini yaratan, liyakatin, şeffaflığın, denetlenebilirliğin ortadan kaldırıldığı bir dönemdir. Ne yaparlarsa yapsınlar gidiciler! Ne yaparlarsa yapsınlar ilk seçimde iktidara geleceğiz!” şeklinde sözlerini noktaladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.