SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’Lİ BUDAK’TAN, “KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ’Nİ (KÇÖ) UZATIN” ÇAĞRISI

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının ve işten çıkarma yasağının yıl sonuna kadar uzatılması çağrısı yaptı. Budak, KÇÖ ve işten çıkarma yasağı kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yasayla verilen uzatma yetkisinin süresinin de haziran ayı sonunda dolacağını hatırlattı.

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2021 10:37
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2021 10:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
CHP’Lİ BUDAK’TAN, “KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ’Nİ (KÇÖ) UZATIN” ÇAĞRISI

Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının ve işten çıkarma yasağının devam edebilmesi için TBMM’den yasa çıkması gerektiğine dikkat çeken Budak, “Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatılmazsa iki milyondan fazla çalışan işsizlikle karşı karşıya kalacak. Kısa Çalışma Ödeneği yıl sonuna kadar uzatılarak, alt limiti asgari ücret olarak yeniden belirlenmelidir. Ücretsiz izne çıkartılarak Nakdi Ücret Desteği adı altında ayda bin 500 lira ile geçinmek zorunda bırakılan çalışanlar da KÇÖ kapsamına alınmalıdır” dedi.

 

92 MİLYAR LİRALIK BİR KAYNAK VAR

Pandemi nedeniyle uygulanan desteklerin uzatılmasının iş dünyasının da talebi olduğuna değinen Budak şöyle konuştu: Son rakamlara göre, 1 milyon 10 bin kişi Kısa Çalışma Ödeneği’nden, 862 bin kişi ise Nakdi Ücret Desteği’nden faydalanıyor. İşsizlik Sigortası Fonu nisan ayı bültenine göre, Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında pandeminin başından nisan ayı sonuna kadar 4 milyon 200 bin kişiye 33 milyar lira ödeme yapıldı. Nakdi Ücret desteği kapsamında ise 2 milyon 806 bin kişiye 11.4 milyar lira ödeme yapıldı. İşsizlik Sigortası Fonu’nda hala 92 milyar liralık bir kaynak var. Bu kaynak bu ödemelerin yıl sonuna kadar rahatlıkla uzatılmasına olanak veriyor.

 

İŞSİZ SAYISI 10 MİLYON 340 BİN

2021 yılının ilk çeyreği itibariyle geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyon 340 bin. İşsizliğin bu kadar yaygın olduğu bir dönemde, pandemi henüz sona ermemişken iktidarın istihdama dönük pandemi desteklerini uzatmama lüksü yok. İktidarın son dakikaya bıraktığı düzenlemelerin sıkıntılarını en son çek ibrazlarını mayıs ayı sonuna erteleyen düzenlemede yaşadık. Getirdikleri son dakika düzenlemesiyle piyasayı felç ettiler. İki milyondan fazla insanın geleceği son dakika düzenlemelerine bırakamazsınız”

 

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ’Nİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KAPSAMINA ALIN

Diğer bir önemli nokta da ücretsiz izne ayrılanlara ödenen Nakdi Ücret Desteği’nin, kısa çalışma ödeneği kapsamına alınması ve KÇÖ alt limitinin en az asgari ücret olarak belirlenmesidir. 16 aydır Nakdi Ücret Desteği adı altında ödeme alan yurttaşlarımız, 1500 lira gibi açlık sınırının çok altında bir gelirle hayatta kalmaya çalışıyorlar. Türk-İş’in son açıkladığı açlık sınırı 2 bin 830 lira. Bu insanlara yıl sonuna kadar en az asgari ücret kadar ödeme yapılmalıdır”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.