SON DAKİKA
Hava Durumu

DAVA AÇILACAK

Korkuteli Dereköy Yaylasında açılması planlanan kömür madeni ocağına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı’nın alınan kararı “Skandal” olarak değerlendirmesinin ardından dün Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin alınan kararın iptali için dava açacaklarını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.06.2021 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2021 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
DAVA AÇILACAK

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI DEREKÖY İÇİN VERİLEN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARINA TEPKİLİ

GÖZLER YENİDEN DEREKÖY’DE

Dereköy Mahallesine yapılması planlanan kömür ocağının su kaynakları ve tarım alanlarına zarar vereceği düşüncesiyle kömür madenine karşı çıkan köylüye birçok kesim destek verdi. Uzunca bir süredir ilçe gündeminde geniş yer bulan Dereköyle ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı üzerine gözler yeniden Dereköye çevrildi. Daha önce Dereköy Mahallesini ziyaret ederek vatandaşlara destek veren Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin dün yeniden Korkuteli’ne gelerek alınan karara tepki gösterdi.

 

DAVA AŞAMASINA GETİRDİK

Başkan Şahin; “Çed raporunun olmayışı sebebiyle öncelikli olarak ta bundan kaynaklı Toprak Koruma Kurulunda alınmış kararların değişmesi ve tekrardan yapılması kamufle edilmesi sebebinden dolayı Genel Merkez aracılığıyla da dava aşamasına getirdik. Hukuki danışmanlarımız avukatlarımız şu anda buna dair davayı açıyorlar. Burada sadece Dereköy Halkı değil Korkuteli halkı hatta Antalya halkı olarak önemsemeliyiz. Çünkü Korkuteli 19 ilçenin en çok kuraklıkla sıkıntı yaşayan ve en çok bu anlamda zarar gören ilçesi. Bizde bu anlamda buradayız.” diye konuştu.

 

TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİLER
Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya’nın 19 ilçesi arasında Kuraklıktan en çok etkilenen Korkuteli’nde açılması planlanan kömür madenine karşı köylünün direnişine bir kez daha destek verdi. Başkan Şahin Yönetim Kurulu Üyesi Ziraat Mühendisi Ahmet Daloğlu ile birlikte Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Dereköyde açılması planlanan maden ocağı ile ilgili  “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararına karşı tepkilerini dile getirdiler.

 

KONU TOPRAK KORUMA KURULUNA GELMİŞTİ

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “   Bilindiği üzere Dereköy’de Turkuaz Firmasının yapmak istediği kömür ocağı ile alakalı konu toprak koruma kuruluna gelmişti daha öncesinde. İlk Toprak Koruma Kurulu 17.04.2020 tarihinde geldiğinde biz buna mukamet gösterdik. Zaten Toprak Koruma Kurulunun genel içeriğinde de Ziraat Mühendisleri Odasının şerhi ile yönlendirilmesiyle yoğun tepkisi ile bir yerlere giden konu. Odamızın özgür davrandığı, bağlı davranmadığı sonuçlara gerçekten bu şekilde yaklaştığının bilinmesini isterim.

 

395 DEKAR ALANA KÜÇÜLTÜLDÜ

8’e, 2 geçen toprak koruma kurulunun akabinde tekrar karşı firma artık ikili ilişkileri ile olan devletle olan kendi ikili ilişkileri ile tavırlarıyla toprak koruma kurulu kararında küçültme adı altında yani 395 dekar alana küçültüldü diyerekten tekrar toprak koruma kuruluna getiriliyor ama bu sefer oldubittiye getirilerek getiriliyor. Yani burada o toprak koruma kuruluna Ziraat Mühendisleri Odasının mazeretinin olduğu süreye denk gelmesi zaten 8’e 2 geçen toprak korkuma kurulu daha sonra 6’ya 1 gibi, sonrasında 6’ya 0 gibi geçittirdiler.

 

İÇME SUYU ANLAMINDA SIKINTI YAŞANACAK

Biz bunun üzerine yine o zaman da geldik burada yerinde muhtarlarla, köylüyle beraber orada Ziraat Mühendisleri Odası olarak yine aynı duruşumuzu sergiledik. Ve şuan dada aynı şekilde devam etmekteyiz. Yani biz tamamen burada kömür ocaklarının açılmamasının geçerli sebeplerinin olduğunu dile getiriyoruz. Zaten Korkuteli’nin komple su olarak beslendiği bir alan. Ve komple oradan hem tarımsal arazi içme suyu anlamında ciddi şekilde bu orada açılacak olursa sıkıntı yaşanacak.

 

BUNU YAPMAK BALTALAMAK DEMEK OLACAK

Bir taraftan da Türkiye geneline ülke genelinde her tarafta kuraklığa karşı önlemler konuşulurken iç bölgelerdeki mahsullerin artık oluşmaması yada tarımın ciddi anlamda iklimle alakalı kuraklıkla alakalı sıkıntı yaşadığı dönemde bunu yapmak baltalamak demek olacak. Türkiye’nin Bodrumdan sonra en çok yazın tatilde göç aldığı yer dediğimiz Korkuteli’nde su kullanımının da arttığını düşünecek olursak ta yine aynı şekilde zarar görecek. Bunun ilerisi için söyleyeyim 5 yıl sonra biz burada bu konuşmaları yapamayacak durumda olacağız. Korkuteli tamamen artık tarımdan uzaklaşmış farklı algılarda olacak.

 

BURADAKİ ÜRETEN HALK NE YAPACAK

Peki, o zaman halk ne yapacak. Buradaki üreten halk ne yapacak. Biz burada bunu konuşmamız gereken yerde çiftçileri nasıl bilinçli halde tarımsal üretim yaptırabiliriz bunların eğitimlerini nasıl verebiliriz tarımı burada bitirmememiz gerektiğini Karyağdı Armudu, açık tarladır hangi desenleri burada oluşturmamızı konuşmamız gerekirken herhangi bir özel şirketin gelip te orada kömür ocağı yapacağını konuşuyor olmamız bizim de bunla uğraşıyor olmamız bir eksikliktir.

 

İLERİSİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

Bunun siyasi bir kanalı yoktur, bunun gerçekleri vardır. Hep beraber buna karşı mükâleme göstermeliyiz. Buradan sizler aralığıyla da Korkuteli Halkını davet ediyorum. Bu anlatmış olduğum özelliklerden ve sebeplerden dolayı da temkinde bulunuyorum, ilerisini düşünmek zorundayız. Bizler kurum olarak buna varız ve devam ediyoruz. Ziraat Mühendisleri Odasının genel yapısında da tüzüğünde de bu vardır.

 

ANTALYA HALKI OLARAK ÖNEMSEMELİYİZ

Biz buna karşı çed raporunun olmayışı sebebiyle öncelikli olarak ta bundan kaynaklı Toprak Koruma Kurulunda alınmış kararların değişmesi ve tekrardan yapılması kamufle edilmesi sebebinden dolayı Genel Merkez aracılığıyla da dava aşamasına getirdik. Hukuki danışmanlarımız avukatlarımız şu anda buna dair davayı açıyorlar. Burada sadece Dereköy Halkı değil, Korkuteli halkı hatta Antalya halkı olarak önemsemeliyiz. Çünkü Korkuteli 19 ilçenin en çok kuraklıkla sıkıntı yaşayan ve en çok bu anlamda zarar gören ilçesi. Bizde bu anlamda buradayız” diye konuştu.

 

BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Konu ile ilgili Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Daloğlu ise; “Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi olarak hukuk büromuz Çed raporu gerekli değildir kararına karşı bu kararın verildiği süre olan 21 Mayıs tarihinden itibaren bir aylık süreyi geçirmeden gerekli hukuki işlemleri başlatacaktır. Bununla ilgili olarak kamuoyumuzun tarım camiamızın bütün doğaya tabiata bu konuya ehemmiyet veren bütün insanların bu konunun takipçisi olduğunun bilinmesini istiyoruz. Takipte olacağız.” Diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.