SON DAKİKA
Hava Durumu

“DEREKÖY’DE SKANDAL KARAR”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, “Antalya İli Korkuteli İlçesi, Dereköy Yaylasında açılması planlanan kömür madeni ocağına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 18.05.2021 tarihli yazısıyla hukuka aykırı “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı vermiş olması tek kelimeyle SKANDAL’dır.” diyerek sert bir şekilde tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2021 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2021 10:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“DEREKÖY’DE SKANDAL KARAR”

DEREKÖY HALKI MADEN OCAĞI İSTEMİYOR

Milletvekili Arı, “Dereköy halkı bu projeye en başından beri karşı, yaşam kaynaklarının tam ortasına adeta hançer gibi saplanmış bir kömür madeni ocağı istemiyorlar. Tarım topraklarını koruması gereken “Toprak Koruma Kurulu” 340 dönümü “Sulu Mutlak Tarım Arazisi” 55 dönümü “Dikili Tarım Alanı” olarak ifade ettikleri bu alana kömür madeni ocağı açılmasını evet demişlerdi. Çevre Bakanlığında ÇED sürecinin başlatıldığı duyurusu yapılmış bu alanla ilgili alınan son kararla ÇED raporu dahi almaya gerek görülmemiştir.

 

BU KARARI KİMLER ALDIRMIŞTIR?

Bu kararın alınmasını sağlayan güç nereden gelmektedir? Bu kararın alınmasını sağlayan iktidar gücü müdür? Tarım toprakları için, su kaynakları için, hayvancılık için, tarihi alanlar için bu kadar tehlike taşıyan bir projede, bu kararı kimler aldırmıştır? Bu sürecin sorumlusu AKP iktidarıdır. Halkı, çiftçiyi, üreticiyi, tarım topraklarını, su kaynaklarını değil sermayeyi ve çevre katliamını tercih etmişlerdir.” dedi.

 

ALINAN KARAR HUKUKA AYKIRI
ÇED gerekli değildir kararıyla Dereköy bir çevre cinayetine kurban edilecektir diyen Arı, “Açılacak kömür ocağının doğal yapıyı, bio-çeşitliliği, ekolojik dengeyi bozacak vasıfta olduğu, bölgedeki floraya, toprak yapısına, yer altı su kaynaklarının kirlenmesine, yüzeysel su kaynaklarının kurumasına, çevre arazilerinin değerinin düşmesine, tarımda verim kaybına, bölgede mevcut hayvancılığın zarar görmesine yol açacağı çok nettir. Bu nedenle “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” kararı hukuka açıkça aykırıdır.” dedi.

 

MADEN OCAĞI AÇILMASI SU KAYNAKLARININ YOK OLMASI DEMEK

Milletvekili Arı sözlerini “Burada herhangi bir şekilde maden ocağı açılması demek, buradaki 5 bin dönümlük çevre ile beraber 11 bin dönümlük tarım alanın yok olması demek. Su kaynaklarının yok olması demek. Tarihi eserlerin yok olması demek anlamına gelecektir. O nedenle biz Dereköy’de maden ocağı açılmasına kesinlikle karşıyız. Bunun kesinlikle önüne geçmek durumundayız. Buradan bir kez daha yetkililere seslenmek istiyorum. İktidar sahipleri burada maden ocağı açılmasının önüne geçmek zorundalar. Aksi halde bunun tüm sorumluluğu onların üzerlerinde olacaktır. Gençlerimizin vebali onların omuzlarında olacaktır” diyerek tamamladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.