SON DAKİKA
Hava Durumu

DEREKÖY HALKI DİRENİYOR

Korkuteli’ne bağlı Dereköy Yaylası'nda açılmak istenilen kömür madenine karşı 21 aydır mücadele veren köylüler, mahkeme keşfi öncesinde bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
DEREKÖY HALKI DİRENİYOR

KÖYLÜLER 21 AYDIR MÜCADELE EDİYOR

Tarım merkezi olan Dereköy’de köylüler, bir yandan kömür madenine karşı devam eden davalarında keşfe hazırlanırken bir yandan da erik ve elma hasadını sürdürüyor. Köy halkı,  Antalya Korkuteli Dereköy Yaylasında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda kömür madeni açılması için “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı almasına karşı, başta köy kadınları olmak üzere dava açtı. Açılan davada, keşif yaptırılmasına karar verildi.

 

KÖY MUHTARI HALKI MEYDANA TOPLADI

Köy meydanındaki toplantıda konuşan Muhtar Taner Yaşa,  “Davamızı açtık, keşif kararı çıktı, bilirkişiler keşif yapacak, Keşif için ödenmesi gereken 19 bin liradır” dedi. Dereköy Köylüsü Eyüp Özdemir, “Bu mücadele sadece Dereköy Mücadelesi değildir, tüm Korkuteli’nin suyu için verilen bir mücadeledir. Bütün Korkuteli’nin bu mücadeleye destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

KORKUTELİ’NİN SU HAVZASI

Aza Nebi Büyükkeleş ise “Mücadele süreci başladı, bu süreci birlik olup bitirelim, tarım yapmak isteyen tarımını, hayvancılık yapmak isteyen hayvancılığını yapsın” dedi SS. Dereköy Sulama Kooperatifi Başkanı Erdal Çetin, “Mahkeme bilirkişileri yönlendirmiş, bilirkişiler, yaylada devlet tarafından yapılmış sulama projesini yerinde görecekler, özel idare tarafından yapılan göleti yerinde görecekler, bunu dikkate almalarını bekliyoruz” dedi. Aynı zamanda Korkuteli’nin su havzası da olan bölge, antik kalıntılar da barındırıyor.

 

A PLATFORMU KÖYLÜNÜN YANINDA

Dereköylülerin 21 aydır devam eden mücadelesine destek veren  A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de toplantıya katılarak bir konuşma yaptı. Gündüz “ İki yıldır burada kömür madeni açılamadıysa sizin mücadeleniz sayesinde açılmadı, bundan sonra da açılmayacak. Haklı olan sizlersiniz. Orman yangınlarının, sellerin en baş sebebi kömürdür. Masa üzerinde verilen kömür madeni, mahkemeden dönecek, kömür madenine asla izin vermeyeceğiz!” dedi.

 

HEYET OLUŞTURUP MAHKEMEYE GÖTÜRDÜLER

Köylüler, köy meydanına bir kutu koyarak, mahkemeye keşif için ödenmesi gereken parayı gönüllülük esasıyla toplamaya başladı. Mahkemeye yatırılacak 19 bin liranın üçte birini toplayabilen vatandaşlar bu rakamı oluşturulan heyetle mahkemeye teslim etti. Toplanan paranın kayısı ve erik paraları olduğunun, alın teri olduğunun altı çizildi.

 

EKMEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Bahçesinde erik toplayan 73 yaşında Bekir Kaplan “Dereköy Yaylasında, 6 dekar erikten 72 ton erik topladım. Biz o yaylada büyüdük, ekmeğimiz için mücadele ediyoruz, kazandığımız paraları kömüre vermek istemiyoruz!” dedi. Dereköy yaylasında doğup büyüyen Suna Yalçın ise “Bizim orada nohutumuz, buğdayımız, arpamız, patatesimiz, vişnemiz yetişir, böyle bir yaşantının içinde kömür işi nasıl olabilir? Benim ömrüm orada geçti, biz o yerden vazgeçemeyiz!” diye konuştu.

 

TÜCCAR VE İHRACATÇI DA KAZANIYOR

Bölgenin ihracatçısı durumundaki Dereköy ve Sülekler’de bu yıl toplam 20 bin ton meyve üretimi yapıldı ve büyük bölümü ihraç edildi. Bu yıl ihracata giden meyve, yerinde 5-8 TL arasında satıldı. Geçtiğimiz yıl 50 milyonluk ihracat yapan köyde bu yıl 60 milyon liralık ihracat yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.