SON DAKİKA
Hava Durumu

DOĞALGAZ HAYALDİ GERÇEK OLDU

Korkuteli’nde uzun yıllardır merakla beklenen doğalgaz için nihayet beklenen gün geldi. Yıllardır sürüncemede kalan ve her seçim döneminde sözü verilen doğalgaz için geçtiğimiz haftalarda vurulan ilk kazmanın ardından dünde doğalgazın ilk aboneliği için tören düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2021 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2021 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
 DOĞALGAZ HAYALDİ GERÇEK OLDU

İLK ABONE FIRAT AİLESİ OLDU

Korkuteli’nde özellikle son yıllarda ilçeye kazandırılmak için yoğun çaba sarf edilen doğalgaz için geçtiğimiz haftalarda çalışmalar resmen başlamıştı. Dünde ilçenin ilk doğalgaz abonesi için Korkuteli Belediyesi önünde tören düzenlendi. Törene; Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Belediye Başkanı Ömer İşlek, AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Törende Yusuf Fırat isimli vatandaşın doğalgaz aboneliği için imzalar atıldı.

 

KORKUTELİ DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

Protokol üyelerinin konuşması ile başlayan tören, ilk doğalgaz abonesi Yusuf Fırat’ın sözleşmeyi imzalamasıyla sona erdi. Törenin ardından protokol üyeleri ilçede çalışmaları son hızla devam eden Doğalgaz çalışmalarını yerinde inceledi. Doğalgaz çalışmalarının kademeli olarak tamamlanmasının ardından Ekim ayının sonu itibariyle ilçemizde doğalgaz kullanımı resmen başlayacak. Önümüzdeki günlerde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla doğalgaz kaynağı ile ilgili tören yapılacak.

İLK DOĞALGAZ ABONELİĞİ TÖRENLE YAPILDI

 Korkuteli'nin uzun zamandır merakla beklediği doğalgaz için beklenen gün nihayet geldi. Geçtiğimiz haftalarda resmen başlayan kazı çalışmalarının ardından dün Doğalgazın ilk aboneliği için tören düzenlendi. Korkuteli Belediyesi önünde düzenlenen törene; Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Belediye Başkanı Ömer İşlek, AK Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Törende Yusuf Fırat isimli vatandaşın doğalgaz aboneliği gerçekleştirildi.

 

 

HİÇBİR ZAMAN SİYASET MALZEMESİ OLARAK KULLANILMADI

Törende ilk konuşmayı Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar yaptı. Başkan Sancaktar;  “Bugün heyecanlanmamak mümkün değil. Heyecan inanılmaz şekilde bende, çünkü doğalgaz özellikle bizim partimizin teşkilatımızın bir çocuğu gibi. Çocuğumuza emeğimizi, yıllarımızı veririz. Çocuğumuzu büyütmek için elimizden geleni yaparız. Partimizin 10 yılı aşkın süredir doğalgazla ilgili gerek söylemsel, gerek vaatsel, gerekse hareketsel bir çok faaliyeti olmuştur. Bu süreçte emeği geçen ilçe başkanlarımıza ben çok teşekkür ediyorum geçmiş dönemdeki. Bu günleri gördük hamd olsun. Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Biz bugünlere nasıl geldik. Malum dediler ki; siyaset yapılıyor, siyaset malzemesi haline geliyor. Doğalgaz hiçbir zaman siyaset malzemesi olarak kullanılmadı. Her doğalgaz denildiğinde aslında doğalgazla ilgili çok büyük girişimlerde bulunuldu. Burada bugün bana nasip olmasıyla ilçe başkanı olarak çok mutluyum. Ama belki de bunda benim emeğim en az. Çünkü geçmişteki başkanlarımızın geçmişteki milletvekillerimizin, geçmişteki il başkanlarımızın emeği bu noktada anımsanmayacak kadar çoktur.” Dedi.

 

DOĞALGAZ İLÇEMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR HİZMET

Bu güne gelene kadar yaşanan doğalgaz süreci hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Sancaktar; “Tarih 2016 Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımız bakanlar kurulundan geçirerek resmi gazetede doğalgazı geçirdi. O gün itibariyle gelin noktada 2018 -2019 yılında süreçlerin devamıyla 2020 yılında etütleri yapıldı. Bugün hamt olsun ki milletimizin karşısında verdiğimiz sözün Korkuteli adına en önemli hizmetin gelmesi ile alakalı burada olmamamızın haklı ve mutlu gururunu yaşıyorum. Hepinize bu konuda çok teşekkür ediyorum. İlçe bizim ilçemiz Doğalgaz ilçemizin kaderini değiştirecek bir hizmet. Bu noktada bugünden sonrası için gerek Korkuteli Belediyemizin ve başkanımızın süreci takibi ile şehir içi kazılarıyla akabinde Büyükşehir Belediyesinin bu konudaki izinleri ile akabinde Türk Telekom olarak yapacağımız yatırımlar, CK Akdeniz Elektrik olarak bu sene 3 mahallede yer altına alacağımız elektrikle.  Ardından Büyükşehir’in ASAT yatırımları ile ilçemizde güzel bir dönem yaşayacağız.” Dedi.

 

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BİR TÖREN YAPACAĞIZ

Sürecin başından bu güne kadar emek veren Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür eden Sancaktar; “Güzel bir hizmet alacağız. Bu noktada ben buradan biraz sabırlı olmanızı temenni ediyorum. Sabrettikten sonra ilçemiz 2 sene sonra çok daha farklı bir durumda, çok daha farklı bir konumda olacaktır. Tabiki, doğalgazla ile ilgili dedikodularda var. Ana boru şu anda Bucak itibariyle kaynak başladı. Biliyorsunuz ki, Bucağın ilk köyü olan Güğdoğmuş Köyünden buraya geliyor. Oradan kaynaklama çalışmaları ile devam ediyor. Şu anki çalışmada sanırım Korkuteli sınırlarına girdi. Tabi biz burada bir açıklamada yapmıştık. Mevlüt Çavuşoğlu Bakanımız ile birlikte ilk kaynağı atacağız diye. İnşallah önümüzdeki günlerde kaynakla ilgili bir tören yapacağız. Onu da hep birlikte sizleri de davet edeceğiz. Bakanımızın bu konuda anımsanmayacak kadar çok büyük emeği vardır. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. “ diye konuştu.

 

ÖNCELİKLE BU GURUR HEPİMİZE AİTTİR

Ardından MHP Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev söz aldı. Başkan Yapılmışev; “Ne mutludur ki bugün burada ilçemizde doğalgazın başlamasına bir katkıda bulunmak amacıyla burada hep beraber toplandık. Öncelikle bu gurur hepimize aittir. Cumhur İttifakı olarak doğalgazın ilk abonesinin olması gururunu hep birlikte yaşamaktayız. Bizler Milliyetçi Hareket partisi ve Cumhur ittifakı olarak ilçemize bu hizmetin gelmesinde emeği geçen başta Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, diğer tüm emeği geçen Ak Parti Teşkilatımıza, Belediye Başkanımız Sayın Ömer İşlek’e ve tüm emeği geçenlere buradan teşekkür ediyorum. Benim buradan vatandaşlarımıza acizane talebim var. Kazı çalışması yapılsın, yapılmasın tüm vatandaşlarımız abone işlemlerine başlayabilir. Bugünde burada ilk abonemizi hep birlikte yapacağız. Bundan sonrada abone sayımızın artmasıyla ilçemizde oluşacak olan abone sayısın çoğalmasıyla birlikte doğalgaz çalışması daha hızlı ilerleyecek. Allah izin verirse de Ekim ayında doğalgaz ilçemizde başlamış olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

 

İLÇEMİZ BİR DEĞİŞİME GELİŞİME SEBEP OLACAK

Törende konuşan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek; “Bir ilçenin bir beldenin bir ilin bir ülkenin gelişimi ve değişimi süreçlerinde çok önemli olaylar vardır. Bu gelişme ve değişimlerde bazı kaynaklar bulunur. Yer altı kaynakları bulunur ve bulunmuş olunan yer altı kaynakları bir şekilde halkın kullanımına sunulur. Ve o belde o ilçe o ülke belli bir periyottan sonra yani o değişim ve gelişim başladıktan sonra o değişim anında hissedilmez. Vatandaşımız direk hissetmez, belli süreçleri vardır. Bu doğalgazda 3 ila 10 yıl içerisinde hissedilen bir durumdur. Dolayısıyla biz bugün aslında tarihe bu töreni yaparken ilk abonelik törenini yaparken tarihe not düşülsün çünkü bu günden itibaren 3 yıl, 10 yıl arasında ilçemiz bir değişime gelişime sebep olacak. Şimdi bugün burada bu tarihi günde süreci zaten burada herkes takip ediyor. Ama bundan sonraki süreçte önemli daha hızlı hareket etmek vatandaşımıza daha moralli hareket etmek. Çekeceğimiz bu çile de hep beraber olabilmek adına bir noktayı altını kırmızı çize çize anlatmak istiyorum. Değerli Korkutelililer Doğalgaz kişiselleştirilmeyecek partilileşmeyecek bir yatırımdır. Esnaf için bir yatırımdır bu memleketin çocukları, gençleri için bir yatırımdır.” Dedi.

 

DOĞALGAZ SİYASALLAŞTIRILMAYACAK BİR YATIRIM

Başkan İşlek; “Merkezde 22 bin bizim konutumuz var. Yapılan yatırım ve yatırımın alt yapısı ilk 30 yıl için 37 bin hane. Bu ne demek artı 15 bin hane. Artı 15 bin haneyi  3.7 ile çarptığımız zaman çok ciddi bir miktarda  hemen hemen bire bir bir nüfus artışı demek. Peki nüfus artışında ne olacak 15 bin hane burada fırından ekmek alacak kışın gitmeyecek. Esnaftan alışveriş yapacak manavdan pazardan alışveriş yapacak. Doğalgaz o yüzden siyasallaştırılmayacak bir yatırım. Bu sürecin başlangıcında yatırımın önünü açmış olan yatırımı sağlayan Dış işeri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ve sinsile itibariyle bu güne kadar ilçe Başkanımız şuanda ki Sayın Kemal Sancaktar dönemine kadar gelmiş uğraşmış emek vermiş ter dökmüş Ankara’ya gitmiş ne kadar milletvekilimiz varsa ne kadar il başkanımız, il yöneticilerimiz var ise Adalet ve Kalkınma Partisinin o dönemden bu döneme kadarki ne kadar ilçe başkanı ve yöneticileri varsa hepsine minnettarım.

 

BU SÜREÇ TARİHİ BİR SÜREÇ

Benim şahsımın bugüne kadar ilk kazma vuruluncaya kadar bir dahili olmamıştır. Enerji Komisyon Üyesi olan sayın bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bakanımızla birlikte seçim öncesinde görüşerek ilçemize gelip süreci anlattığımız Enerji Bakanımız Fatih Bakanımıza götüren ve bu yatırımları bir buçuk yıl öne gelmesinde vesile olan Milletvekilim Sayın Abdurrahman Başkana da teşekkür ediyorum. Dolayısıyla bu süreç tarihi bir süreç. Ömer İşlek ve belediye personeli bütün yaptığı denetimlerde ve çalışmalarda ilk kazıda ve ilk abonenin ocağındaki ilk gazı yakıncaya kadar tamamen kurumsal anlamda Enerya Firmamız la ortak bir şekilde devam edecektir çalışmalarına. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Abone olmak isteyenlere Enerya firmamız ilk 2-3 ay burada olacak. Özellikle buraya aldık ki belediyemize gelip giden vatandaşlarımızın abonelik hizmetleri hızlansın diye. Ama üç ay içerisinde başka bir noktada Enerya Firmamız kendi ofisinde hizmet vermeye çalışacak. Memleketimize hayırlı ve mübarek olsun” diye konuştu.

 

DOĞALGAZIN GEÇMİŞİ BELKİ 10 YILI BULUYOR

Törende son sözü alan Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit; “Doğalgaza kavuşmak ilçemizin en büyük hayallerinin başında geliyordu. Korkuteli’ne yapılacak olan hizmetlerin içerisinde en önemlilerinden biriside doğalgaz hizmeti idi. Kemal Başkan ifade etti, Doğalgazın geçmişi belki 10 yılı buluyor. Böyle büyük hizmetlerde böyle büyük hayallere kavuşmak için epey bir mücadele vermek gerekiyor. Haliyle bizden önceki kaymakam, belediye başkanı, siyasi parti ilçe başkanları onların bu hizmetin bu günlere gelmesinde mutlaka çok büyük katkıları ve emekleri vardır. Ben tek tek saymadan herkese Korkuteli adına yürekten teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Kaymakam Çimşit; “Ama ben görevde iken Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez beyin ilçemizi ziyaretlerinde 30 Mart seçimlerinden önceydi. Yaklaşık 2 yıl önceydi. Doğalgaz müjdesini ilçemizde vermişti. O müjde verildikten sonra bugün itibariyle Bucaktaki ana hattan ilçemize doğalgazın gelmesi için bakanlık müteahhidimiz çalışmalarına devam ediyor. Aynı şekilde ilçemizde de Enerja şirketimiz şehir içi şebekenin yapılması için çalışmalarına başladı. Hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu güzel çalışmalarda rüyamızın gerçekleşmesi için yaşadığımız bu süreçte emeği geçen başta bu sözü veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’e, sonrasında bu sözün gerçeğe dönüşmesi için Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Aksoy’a, Antalya milletvekillerimize, sayın valimize ilçemizde emeği geçen sayın belediye başkanımıza, Ak Parti İlçe Başkanımız Kemal Sancaktar’a, MHP İlçe Başkanımız Medine Hanıma, belediye meclis üyelerimize, siyasi partilerimizin tüm temsilcilerine emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.  

 

İLK DOĞALGAZ ABONESİ SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Konuşmaların ardından ilk doğalgaz abonesinin kaydı gerçekleştirildi. Aşağıpazar Mahallesi’nde ikamet eden yazlıkçı misafirlerimizden Yusuf Fırat isimli vatandaş doğalgaz aboneliği için ilk imzayı attı. Fırat, doğalgazın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte kışın da Korkuteli’nde kalacağını ve ikametgahını Korkuteli’ne taşıyacağını söyledi. Tüm Korkuteli halkına seslenen ilk doğalgaz abonesi Yusuf Fırat, tüm vatandaşların bir an önce abonelik işlemlerini yapmalarının sürecin daha hızlı tamamlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

 

ENERYE VE KORKUTELİ BELEDİYESİ EVLERE MEKTUP GÖNDERECEK

İlk abonelik için gerçekleştirilen törenin ardından Enerya yetkilileri doğalgaz aboneliği sürecinin hızlı ilerlemesi için evlere mektup göndermeye başladı. Aşağıpazar Mahallesi ile başlayan sürecin ardından diğer mahallelere de mektuplar ulaşacak. Korkuteli Belediyesi’de 22 bin haneye süreç ile ilgili mektup gönderecek. Doğalgaz hakkında merak edilenlerin yer aldığı mektuplarla vatandaşların aklındaki sorulara cevap verilmiş olacak. Şu anda Korkuteli’nde evinin önünde kazı yapılmış tüm vatandaşlar abonelik için başvuruda bulunabilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.