SON DAKİKA
Hava Durumu

“GÖVEZ YAYLASININ ELEKTRİK SORUNU TBMM GÜNDEMİNDE”

Antalya’nın Korkuteli ilçesi Küçüklü Mahallesindeki Gövez Yaylasına ziyarette bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı yaptığı açıklamada “Yayla seracılığının tarımsal üretime sağladığı yüksek verim ve kalitenin ihracata olan katkısı dikkate alındığında, Gövez yaylasına acilen elektrik hattı çekilmeli ve çiftçimiz elektriğe kavuşturulmalıdır.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2021 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2021 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
 “GÖVEZ YAYLASININ ELEKTRİK SORUNU TBMM GÜNDEMİNDE”

ÜRÜNLERİN TAMAMI İHRAÇ EDİLMEKTE

Açıklamasında, Antalya'nın Korkuteli ilçesinde seracılığın yaygınlaşmasıyla birlikte ilçede tarım sektörü yeni bir ivme kazanmıştır. Korkuteli ilçesindeki üreticilerimiz uzun bir süredir de yüksek rakımı nedeniyle verimi daha fazla, tadı, kokusu ve aromasıyla da daha kaliteli ürün yetiştirme imkanına kavuştukları yayla seracılığına yönelmiştir. İlçenin Küçüklü mahallesinde bulunan Gövez Yaylası da bölgedeki yayla seracılığının başında gelmektedir diyen Milletvekili Arı, “1.450 metre rakımda bulunan Gövez Yaylasında yaklaşık 100 adet serada toplamda 500 dönümlük bir alanda tarımsal üretim yapılmakta olup, üretimin yüksek kalitesi nedeniyle, yetiştirilen domates, salatalık, biber ve patlıcanın neredeyse tamamı ihraç edilmektedir.

 

EN GÖZDE YAYLA SERACILIĞI MERKEZİ HALİNE GELECEK

Ancak bu ihracat potansiyeli yaylada elektrik olmamasından dolayı kullanılan jeneratörlerin maliyetli olması nedeniyle yaylanın büyük bir bölümüne yayılamamakta, üretim kapasitesi eksik kullanılmaktadır. Dolayısıyla yüksek miktarlarda döviz girdisi sağlayacak ihracat potansiyelinden de yararlanılamamaktadır. En yakın enerji kaynağına sadece 5 km uzakta olan Gövez Yaylasına elektrik hattı çekilmesiyle üretim alanının en az 3 bin dönüme çıkacağı ve Türkiye’nin en gözde yayla seracılığı merkezi haline geleceği söylenmektedir. Ayrıca anayola ve enerji hattına yakın böyle bir bölgede bu devirde elektriğin olmaması kabul edilebilecek bir durum değildir.” dedi.

 

KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Açıklamasını “Yayla seracılığının tarımsal üretime sağladığı yüksek verim ve kalitenin ihracata olan katkısı dikkate alındığında, Gövez yaylasına acilen elektrik hattı çekilmeli ve çiftçimiz elektriğe kavuşturulmalıdır.” diyerek tamamlayan Arı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e cevaplaması istemiyle vermiş olduğu yazılı soru önergesinde aşağıdaki soruları yönelterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

 

Milletvekili Arı, ayrıca TEDAŞ ve bölgenin elektrik dağıtım şirketi olan CK Akdeniz Elektrik A.Ş., firmasına da gönderdiği yazılarla da konuya ilişkin talebini iletti.

 

Korkuteli İlçesi, Küçüklü Mahallesi, Gövez Yaylasına elektrik hattı çekilmesine yönelik Bakanlığınız nezdinde yapılmış herhangi bir planlama var mıdır?

 

Planlama yok ise, yayla seracılığın tarımsal üretime ve ihracata sağladığı katkı dikkate alındığında Gövez Yaylasına elektrik hattı çekilmesine yönelik bir planlama yapacak mısınız?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.