SON DAKİKA
Hava Durumu

“İPTAL KARARI DEREKÖYÜMÜZE HAYIRLI OLSUN”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, iki yılı aşkın süredir devam eden Dereköye Kömür Madeni açılması ile ilgili Çed Gerekli Değildir Kararı'na karşı açılan davada Antalya 3. İdare Mahkemesi’nin oybirliği ile İptal Kararı vermesi üzerine açıklamada bulundu. Kararın başta Dereköy olmak üzere tüm Korkuteli’ne hayırlı olmasını dileyen Arı, bundan sonraki süreçte devlet kuruluşlarının ilgili maden ocağı izin ve ruhsatlarının iptal edilmesini istedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2022 07:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2022 07:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“İPTAL KARARI DEREKÖYÜMÜZE HAYIRLI OLSUN”

MAHKEME OYBİRLİĞİ İLE İPTAL KARARI VERDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, “Antalya’nın Korkuteli İlçesi Dereköy yaylasına açılmak istenen kömür ocağına karşı yaşlısı, genci, kadını erkeği Dereköylü vatandaşlarımız ve çevre duyarlısı destekçilerle birlikte uzun mücadeleye rağmen birinci sınıf mutlak tarım alanları ve dikili alanları yok edecek şekilde hukuka aykırı olarak alınan Çed Gerekli Değildir Kararı'na karşı açılan davada Antalya 3. İdare Mahkemesi oybirliği ile İptal Kararı vermiştir. Başta Dereköy olmak üzere Korkuteli’mize hayırlı olsun.” dedi.

 

MADEN OCAĞI İZİN VE RUHSATLARI İPTAL EDİLMELİ

Mahkeme tarafından oybirliği ile verilmiş olan bu karar, kömür madenine karşı verilen duyarlı vatandaşlarımız tarafından verilen mücadelenin haklılığını ortaya koymuştur diyen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Daha önce de çok kez dile getirdiğimiz üzere açılmak istenen kömür madeni sadece Dereköy’e değil, bütün Korkuteli İlçesi’ne karşı bir risk oluşturmakta olup, madeninin Dereköy’ün en önemli su kaynağı olan Korkuteli Çayı’na, barajına ve onları besleyen su kaynaklarına, sulu tarım yapılan 1.sınıf tarım arazilerine ve tozuyla insan ve hayvan sağlığına zarar verecektir, ayrıca bölgede tarihi kalıntılar da vardır, yani arkeolojik sit alanıdır. Artık bundan sonra tek yapılması gereken madenin açılması sürecinin tamamıyla sonlandırılmasına yönelik olarak ilgili devlet kuruluşlarımızın duyarlılık gösterip ilgili maden ocağı izin ve ruhsatlarının iptal edilmesidir.” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.