SON DAKİKA
Hava Durumu

“KORKUTELİ’NDE DOĞALGAZ UCUZ OLMALI”

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, il bazında doğalgaz tarifesi fiyatlandırılmasına Korkuteli örneğini vererek tepki gösterdi. Arı, “Bakın, Korkuteli ilçesiyle Ankara'nın iklimi hemen hemen aynı veya diyelim ki -teşvik edilecek başka bir il diyelim- biraz da Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk bölge seçelim, orayla Korkuteli'nin iklimi aynı. Başka illerde de çok soğuk olan yerler var dolayısıyla bunun tespitini böyle muallak tespitlerle, siyasi tercihlere bırakarak veya sadece genel bölge bazlı

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2022 08:37
https://www.korkutelimanset.com
“KORKUTELİ’NDE DOĞALGAZ UCUZ OLMALI”

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan Bütçe Komisyonunda BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan’a yeni torba yasayla ilgili itirazlarını ifade eden CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, “Başkanım, söz konusu düzenlemede "BOTAŞ tarafından Bakanlık görüşleri alınmak kaydıyla bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabilir." denilmekte. Şimdi, burada yapılacak olan düzenleme biraz muallak yani bu düzenlemenin hangi esaslara göre yapılacağı konusu önümüzdeki süreçte sıkıntı yaratabilecektir çünkü burada düzenleme yapılırken muhtemelen -istemeyiz ama- bu işin içine siyasi tercihler dahi girecektir. O nedenle bu işin bir kıstası olmalı yani "Bölge veya il bazında." demek sorunu çözmeye yetmez.

Şimdi, geçtiğimiz sene, geçtiğimiz yıl örneğin, Antalya doğal gazın en pahalı olduğu şehirdi yani hemen yan tarafında bir başka il en ucuz kullanan 3'üncü il ama Antalya en pahalı kullanan ildi. Ben bunun gerekçesini sordum yani yazılı soru önergesi yaptım. İşte, efendim, ilk başlangıçtaki maliyetti, bilmem neydi gibi birtakım gerekçelerle fiyatın yüksek olduğu ifade edildi.

 

ANTALYA" HER TARAFI KIŞIN ARTI 20 DERECE OLAN BÖLGE DEĞİL Kİ

Şimdi "Antalya" deyince Antalya'nın her bir tarafında yaşayan vatandaşların bir eli yağda bir eli balda olan vatandaş değil ki yani orada da çok büyük sıkıntı yaşayan insanlar var, ekonomik anlamda sorun yaşayan insanlar var, geçim zorluğu içerisinde olan insanlar var. Doğal gazı almış bir şekilde rahat edeyim diye ama bir fatura geliyor. Biraz önce bir vatandaşımız sosyal medyadan paylaşmış yani 1.250 TL'lik... Orta hâlli bir aile, biliyorum, karı koca, 1 de çocukları var, üstelik de çocuğun sağlıkla ilgili sorunları da var; 1.250 TL. Şimdi, bu kişinin desteğe ihtiyacı yok mu? Veya "Antalya" dediğiniz yer her tarafı kışın artı 20 derece olan bölge değil ki. Şimdi Korkuteli ilçesine doğal gaz geliyor. Bakın, Korkuteli ilçesiyle Ankara'nın iklimi hemen hemen aynı veya diyelim ki -teşvik edilecek başka bir il diyelim- biraz da Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk bölge seçelim, orayla Korkuteli'nin iklimi aynı. Başka illerde de çok soğuk olan yerler var dolayısıyla bunun tespitini böyle muallak tespitlerle, siyasi tercihlere bırakarak veya sadece genel bölge bazlı bırakmak kadar yanlış bir şey yok.

 

ADALETSİZLİKLER YAŞANACAK

Şimdi ben buradan talep ediyorum: Antalya'daki fiyatları yeniden gözden geçirin yani Antalya sadece turizmde iyi, tarımda iyi diye bu kadar yüksek bedelli doğal gaz kullanmak zorunda değil. Faturalar gerçekten çok yüksek gelmekte Antalya'ya, en pahalı şehir. Dolayısıyla bunun kıstaslarını doğru belirlemezsek bakın, yarın haksızlıklar yaşanacak, adaletsizlikler yaşanacaktır ve kayırmalar yaşanacaktır, siyasi tercihlere göre burada fiyatlar belirlenecektir, demedi demeyin. O yüzden bu düzenlemeyi gerçekçi, somut, tartışma götürmeyen kriterlerle yapılmak kaydıyla destekliyoruz. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan’da CHP Antalya Milletvekiline hak vererek, “Bugün evet şehir bazında istiyoruz ama bir sonraki sene mutlaka ilçeler bazında farklı değerlerde faturalandırma uygulanabilir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Korkuteli, Manşet, Gazete, Korkuteli Gazeteleri, Korkuteli Gündem, Yerel Haberler, Korkuteli Haber, Korkuteli Son Dakika, Korkuteli Medya, Korkuteli Haberleri, Korkuteli
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.