SON DAKİKA
Hava Durumu

STAJ BORÇLANMASI BÜTÇEYE 40,5 MİLYAR LİRA GELİR GETİRECEK

Staj Sigortası Mağdurları Derneği (SSM) Başkanı Ferhat Salman, “1,5 milyon staj sigortası mağdurunun borçlanma hakkı verildiğinde 40 milyar 532 milyon lira gelir elde edilebilir” ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 08:24
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 08:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
STAJ BORÇLANMASI BÜTÇEYE 40,5 MİLYAR LİRA GELİR GETİRECEK

sigortaları yatırıldığı için aktif çalışmaları emekliliğe başlangıç sayılmayan yüzbinlerce mağdur hak mücadelesi veriyor.   Bir televizyon programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj sürelerinin sigorta başlangıcı olmasıyla ilgili çalışmalarının olduğunu açıklamasının ardından heyecanlı bekleyiş içine giren Staj Sigortası Mağdurları, “Staj Sigorta Başlangıcı Olsun” kampanyasını sürdürüyor. Televizyon programları ve sosyal medya mecralarında seslerini duyurmaya çalışan Staj Sigortası Mağdurları, iktidar ve muhalefet partilerini de ziyaret edip, mağduriyetleriyle ilgili destek turları yapıyor.    

-  “EMEKLİLİĞE SAYILMAYAN SİGORTA HAK KAYBIDIR”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Staj Sigortası Mağdurları (SSM) Derneği Başkanı Ferhat Salman,  meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşıladığını belirterek, “Ülkemizde ara eleman açığının her geçen gün arttığı şu zorlu günlerde hem velileri hem de öğrencileri meslek liselerine özendirip teşvik etmek şarttır. Özellikle staj esnasında yapılan fiili çalışmaya dayalı sigortanın hiçbir şekilde emekliye başlangıç sayılmaması büyük bir hak kaybıdır. Staj sürecinde yapılan sigorta emekliliğe başlangıç sayılmalıdır. Bir ülkenin gelişmesi, ilerlemesi için doktora, avukata, mühendise ihtiyacı olduğu kadar çok iyi eğitim almış ara elemana da ihtiyacı var.” dedi.

 

“STAJ MAĞDURLARINA GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA HAKKI VERİLMELİ”

Milyonlarca meslek liselinin ve çıraklık okulu mezununun yıllardır bu mağduriyetin çözülmesini beklediğini belirten Salman, “Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak birçok meslek grubunda askerlik doğum gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilirken, biz staj mağdurlarına da bu hak verilmeli. “1,5 milyon staj sigortası mağdurunun borçlanma hakkı verildiğinde 40 milyar 532 milyon lira gelir elde edilebilir”” dedi. Özellikle 2006 yılından sonra sosyal güvenlik alanında çok önemli düzenlemelere imza atıldığını  kaydeden Salman şöyle devam etti: “Şu an uygulamada olan kanunla borçlanılacak sürelerde, sigortalıların ya da vatandaşların lehine olacak birçok düzenlemeler yapıldı. Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri yeni yasa ile borçlanılacak süreler kapsamına alındı. Ancak bu hak genele yayılmayınca başta meslek liseleri, çıraklık okulları ve üniversite stajı yapan mezunlar olmak üzere toplumun kalan kısmı için büyük bir mağduriyet ortaya çıktı.”

 

-ÖĞRETMENLERİMİZ STAJ SİGORTASI TESCİL KARTLARINI KAYBETMEYİN DEDİLER!

Staj mağdurlarından Güldane Öz gazetemize açıklama yaparak, Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe bölümünde öğrenciyken 1992 yılında zorunlu staj yaptığını belirterek, haftanın iki günü okula gidip, üç gün staj yaptığını söyledi. Meslek Lisesi öğretmenlerinin, işletmelere staj yapmaya giden öğrencilere verilen Sigorta Sicil Kartlarıyla ilgili olarak, kartları kaybetmeyip saklamalarını tavsiye ettiklerini belirten Öz  ” Bu SSK kartı ile sigortanız başladı. Bunun değerini emekli olurken anlayacaksınız dediler. Ama hiçte öyle olmadı. Şuanda SGK’daki sigorta numaramız, stajda bize verilen numaradır. E-Devlette gözüken işe ilk giriş tarihi de staj başlangıç tarihimiz ve her ne hikmetse bu emeklilikte sayılmıyor.” dedi.

 

-STAJ MAĞDURU OLACAĞIMI BİLSEYDİM; ÇALIŞIR, KENDİ SİGORTAMI BAŞLATIRDIM

Staj mağdurlarından Sönmez Yenikomşu ise Çıraklık Eğitim Merkezi’nde oto kaporta bölümünde 1990 yılından itibaren 4 yıl staj yaptığını söyledi. Çıraklık staj sigortasının uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç sayılmadığını yıllar sonra öğrendiğini kaydeden Yenikomşu, şöyle devam etti: “Stajımın sigorta başlangıcı sayılmadığını bilseydim, bir işyerinde çalışıp kendi sigortamı başlatırdım. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı.  ”dedi.

 

-ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN NE DEMİŞTİ

Bakan Bilgin, CNN Türk’te Hakan Çelik’in staj sigortası sorusuna; “Hepsinin grubu farklı. Sağlık sigortası yatıyor bazısında emeklilik yatmıyor. Bazıları daha kapsamlı. Emeklilik sigortası sayılmayanlar ciddi problemlerle karşılaşıyorlar. Staj süresi emeklilik dışında kalınca birkaç yıl fazla çalışması gerekiyor. Çalışmamız var” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.