SON DAKİKA
Hava Durumu

SU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tüm dünya için gelecekte büyük bir risk olarak karşımıza çıkacak olan kuraklık için çalışmalara şimdiden başladı. Antalya’da İller Bankası’nın Sürdürülebilir Şehirler Programı kapsamında “Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı” çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda 3. çalıştay düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 08.10.2021 11:08
Haber Güncellenme Tarihi: 08.10.2021 11:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
SU YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Entegre Kentsel Su Yönetimi, ekosistemlerin sürdürülebilirliğinden ödün vermeden, ekonomik ve sosyal refahın en üst düzeye çıkarılması maksadıyla havzadaki su, toprak ve bunlarla ilişkili kaynakların korunması, yönetilmesi ve geliştirilmesi çalışmalarının koordinasyonu süreci olarak tanımlanıyor.

SU SİSTEMİNE BÜTÜNSEL YAKLAŞIM

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASAT) ve danışman firma Su Yapı/Temelsu Ortaklığı ile 2020 yılı Eylül Ayı'nda imzalanan sözleşme sonrası "Entegre Kentsel Su Yönetimi Planı" (EKSYP) çalışmaları başladı. Programın amacı, “Kentsel su sisteminin bütünsel bir şekilde tasarlanması ve yönetilmesi; Su kullanımına yönelik projelerin sürdürülebilir ve entegre şekilde planlanması, uygulanması ve sosyo-ekonomik kalkınma hedefleriyle uyumlu bir su yönetimi için temel çerçeve oluşturulması; Yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirler yaratılması,” olarak 3 maddede özetleniyor.

2050 YILINA YÖNELİK PLANLAMA

Planlama çalışmaları içinde Antalya'nın 2050 yılı nüfusu 6 milyon olarak öngörülüyor ve ortaya çıkacak olan günlük su ihtiyacı 1 milyon 400 bin m3 olarak hesaplanıyor. Bu noktada küresel ısınma ve değişen iklim koşulları da göz önüne alınarak halkın içme ve kullanma suyuna erişiminin sürdürülebilir olması, suyun tasarruflu kullanımı, arıtılmış atık suyun değerlendirilmesi, katı atık tesislerinin yönetimi, yağmur suyu hasadı gibi konular irdeleniyor. Su tüketim alışkanlıkları üzerinde durularak toplum olarak yapılabilecekler ele alınıyor. Tüm bu değerlendirmeler ışığında Antalya Büyükşehir Belediyesi 2050 yılına yönelik planlama ve hazırlıklarını sürdürüyor.

BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Antalya'da düzenlenen Su Çalıştayı alanında Çevre Masası, Kurumsal Masa, Mekânsal Masa, Sosyal Masa, Katı Atık Masası, Teknik Masa şeklinde 6 ayrı masa oluşturuldu. Çalıştaya; Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere İller Bankası, DSİ, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü temsilcileri katıldı. Antalya Kent Konseyi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı meslek odalarının temsilcileri ve Akdeniz Üniversitesi Çevre ve Ziraat Mühendisliği bölümleri de çalıştaya katılım sağladı. Her masada EKSY ana bileşenleri ile ilgili stratejiler, danışman firma uzmanları moderatörlüğünde ilgili paydaşlarla görüşülerek, stratejilerin kısa-orta-uzun dönemde planlanması ve ilave stratejiler konusunda bilgi alışverişi yapıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.