SON DAKİKA
Hava Durumu

“ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklık sebebiyle açıkladığı arpa desteğinin dağıtımına ilçemizde başlanıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yetkilileri dün itibariyle Korkuteli’nde besici ve yetiştiricilere yönelik olarak arpa dağıtımına başladı. Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar arpa desteğinden yararlanan besicileri ziyaret ederek sohbet etti. Ardından desteklemeyle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2021 12:53
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2021 12:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ”

ÇİFTÇİLERİMİZİN MUTLULUĞU, BİZLER İÇİN GURUR KAYNAĞI

Ak Parti Korkuteli İlçe Başkanı Kemal Sancaktar açıklamasında; “Bugün burada devletimizin kuraklıklardan kaynaklı açıklamış olduğu arpa desteği ile ilgili dağıtımın ilk gününde TMO yetkililerimizi ziyarete geldik. Burada besici üreticilerimizin, çiftçilerimizin mutluluğunu da görmek bizler için gurur kaynağı. Bu süreç nasıl olmuştu, malum Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklıktan dolayı açıkladığı arpa desteği ile ilgili süreçten sonra Temmuz ayı itibariyle bizim ilçemizde de başvurular, kayıtlar alınmaya başladı.

 

BAŞVURU SÜRECİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Bizim normalde TMO Ofisimiz Burdur’a bağlı, yani buradaki bazı maliyetlerden dolayı TMO’da genel maliyet girdilerine bakıyor ona göre ihtiyaç olması durumunda burada personel görevlendiriyor. Bizde bir takım girişimlerde bulunduk. Gerek bakanımızdan, gerek TMO yetkililerimizden ricada bulunduk. Korkuteli’nin insanı Burdur’a başvuruya giderse bu zor olur. Bunu da daha önce duyurmuştuk.  Dedik ki, başvuruları buradan yapın, personel görevlendirildi. Tarım ilçede buna destek verdi, Cumartesi, Pazar dahi çalıştılar. Başvuru sürecini gerçekleştirdik.

 

ÇİFTÇİLERİMİZDEN GELEN SERZENİŞLERDEN SONRA HAREKETE GEÇTİK

Tabi ki bundan sonra bizde yaşayarak görüyoruz. Mesela süreci çok iyi bilmediğimiz için, sonrasında karşımıza şöyle bir sorun çıktı. Otomatikman TMO’nun tüm Türkiye’de planladığı limanlar var, bölgeler var, dağıtım planladığı istasyonlar var. Bize de Burdur en yakın, bizim Burdur’dan almamız gerekiyor. Burdur’dan almamızın zor olduğunu çiftçilerimizden gelen serzenişlerden sonra harekete geçtik. İl Başkanımızın ve milletvekillerimizin destekleri ile Tarım Bakanımız ile görüştük. Tarım Bakanımızla görüştükten sonra TMO Genel Müdürümüzden daire başkanlarımıza kadar görüşmeler gerçekleştirdik. Ve bugün ev sahipliğimizi yapan Korkuteli Yem firması da ev sahibi olarak burada çiftçimiz için vatandaşımız için arpayı dökebilirler buradan teslim alabilirler. Hem alanı hem de kantarı kullanabilirler dediler. Onlara da teşekkür ediyorum.

 

BÜYÜKBAŞTA BEŞ KİLO, KÜÇÜKBAŞTA BİR KİLO ARPA DESTEĞİ

Aynı zamanda Korkuteli Belediyemize teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Bugün burada bize kepçe desteği verdi. Sayın Başkanımıza ve ekibine de buradan teşekkür ediyoruz. Bugün çiftçimizin, üreticimizin, besici vatandaşımızın mutluluğunu gördükten sonra diyecek başka bir şey yok. Destekle ilgili burada büyükbaşta beş kilo, küçükbaşta bir kilo arpa desteği var. Şu anda temmuz ve ağustos ayının arpalarının dağıtımı buradan beş gün boyunca yapılacak.

 

BAŞVURULAR VE ALIMLARI KORKUTELİ’NDEN OLACAK

 Ancak normalde geçen ay temmuz arpası için 1670 ton civarında bir başvuru vardı. Ben istiyorum diyen, başvuran 477 tane besicimiz vardı. Ama gidip Burdur’dan alınacak diye bundan dolayı başvuruyu parayı yatırmayarak mal almakta devamını getirmemişler. Böyle olunca sayı otomatikman biraz düşmüş. Özellikle besicilerimize, çiftçilerimize bunu duyurmak istiyorum. Bu arpa desteği sürdüğü müddetçe tüm başvurumuzu ve de arpa alımlarımızı Korkuteli’nden alacağız. Bunu TMO yetkilileri Korkuteli’nden teslimini yapacaklar. Bu noktada hiçbir sıkıntı yok. Bunun garantisini biz her türlü veriyoruz.

 

BİZ BESİCİMİZİN, ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ

Besicilerimiz eylül için süreç başladığında Tarım İlçede TMO yetkilileri başvuruları alıyor.  Bana üç ton arpa verecekler o arpayı Burdur’dan getireceğim, nakliyesiyle verdikleri destek kafa kafaya geliyor gibi düşünce kesinlikle oluşmasın. Biz besicimizin, üreticimizin sonuna kadar yanındayız, yanında da olmaya devam edeceğiz. Bu noktada kesinlikle endişeleri olmasın.

 

TMO ŞUBESİ İLÇEMİZDE DE HİZMET VERECEK

Ayrıca kısa zamanda Korkuteli ilçemize TMO şubesini kazandıracağız, bunun da takibini yapıyoruz. Bu süreçte normalde düşündüğümüz zaman 477 tane vatandaşımıza arpa gelmiş, yüklenmiş gitmiş bunun reklamını yapıyorlar. Aslında şu uğraştığımız mücadele gerçekten üreticimiz adına önemli bir nokta. Gerçekten biz onların yerine koyduk kendimizi, bunun mücadelesini verdik.  Çok şükür ki, mücadelemiz de karşılıksız kalmadı.

 

06 EYLÜL’E KADAR AĞUSTOS AYI MÜRACAATI YAPILABİLİR

Bu mücadelede bizlere destek veren başta il başkanımıza, milletvekillerimize, tarım bakanımıza ve Dış İşleri Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca 06 Eylül’e kadar Ağustos ayı Arpa müracaatı yapan tüm hemşerilerimiz paralarını yatırdığı takdirde Ağustos hakkını kaybetmemiş olacak. Vatandaşlarımız haklarını kaybetmesin bu destekten yararlansınlar. Devletimizin, hükümetimizin bu noktadaki kuraklıktan dolayı verdiği bu destek için de Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.