SON DAKİKA
Hava Durumu

“YAĞLI GÜREŞ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPALIM”

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen ‘Ulugazi Yağlı Güreşleri’ 83 yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta sonu ilk kez düzenlendi. Ancak Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’ndaki yağlı güreş müsabakalarında yaşananlar Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek başta olmak üzere güreşseverleri adeta çileden çıkardı. Ömer Başkan yaşanan olay sonrasında sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, Antalya’da Yağlı Güreş İstişare toplantısı yapılması çağrısında bulun

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2021 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2021 11:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
“YAĞLI GÜREŞ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPALIM”

GÜREŞ ADABINA YAKIŞMADI

Ömer Başkan paylaşımında; “Kamuoyu ve Güreşseverlerin Dikkatine; Bugün İstanbul'da 88 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Gazilerimiz adına düzenlenen yağlı güreş organizasyonunda maalesef bardak ve sabır taşırır olaylar yaşanmıştır.  64 Başpehlivanımızın katılımları hesabı ile kura çekimleri yapılmış, ardından 63 pehlivanın katılımı görülünce kurada kaydırma yapılmak istenmiştir. Başpehlivanların verdiği tepkiler üzerine olması gereken yapılmış, kaydırma iptal edilmiş, gelmeyen pehlivanın kuradaki eşi galip sayılarak bir üst tura çıkartılmıştır.
Fakat ne hikmetse ilk çekilen kuraya göre güreşler başlayacak iken İsmail Balaban- İsmail Koç eşleşmesi başka pehlivanlarla değiştirilmiştir. Bu resmen yanlıştır, etik değildir, güreş adabına yakışmamıştır.

BAŞPEHLİVANLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Bu sebepten ötürü Korkuteli Belediyespor güreş takımımızın başta Ali Gürbüz olmak üzere tüm pehlivanları bu haksızlığa karşı güreşi bırakmış ardından hemen hemen tüm Başpehlivanlarda güreşi bırakarak arka bölüme geçerek tepki göstermişlerdir. Normal şartlarda herhangi bi başka bir güreş organizasyonunda bu yapılan yanlışlık için tepkimiz devam eder, güreşe tekrar çıkılmaz idi. Fakat Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Gazilerimiz adına yapılan bu organizasyonda tüm başpehlivanlarımızı geçmişin Manevi hatıraları yüzü suyu hürmetine tekrar yeşil çayıra çıkarttık.

BÖCEK VE SELİM’E ÇAĞRI

Bu vesile ile sezon başından itibaren anlatmaya çalıştığımız, birçok güreş organizasyonunda kapalı olarak maruz kaldığımız etik dışı yaklaşımların İstanbul’da tüm Güreşseverlerin gözü önünde aleni bir şekilde yaşanması, Güreş camiamızın ne kadar sıkıntılı bir durumda olduğunun göstergesidir.
Sezon başından itibaren yaşanan, Güreş camiamıza yakışmayan bu tür olayların görüşülmesi, ayırt etmeksizin tüm Başpehlivanlarımızı siyaset üstü bir yaklaşımla artık birbirleri arasında problem ve kamplaşma olmaksızın kucaklanması, her Siyasetçinin tüm başpehlivanlara eşit mesafede olabilmesi adına biraz önce Protokolde Sayın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'e ve Kırkpınar Ağamız Seyfettin Selim'e yaptığım açık çağrıyı buradan tekrar yeniliyorum.

GERÇEK GÜREŞLERE KAVUŞTURALIM

Gelin Antalya’da, tüm başpehlivanlarımızın, bağlı bulunduğu Belediye Başkanlarının, Kırkpınar Ağamızın katıldığı, siyasetten uzak bir tam gün Yağlı Güreş İstişare toplantısı yapalım. Gelin Peygamber Sünneti, Ata sporumuz Yağlı Güreşleri şaibesiz, amasız, fakatsız, siyasetsiz bir platforma ve tekrar hep birlikte "Gerçek Güreşlere kavuşturalım. Takdir tüm Güreş severlerin, hüküm Allah'ındır.” İfadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.