SON DAKİKA
Hava Durumu

14 meslek dalında ustalık şartı kaldırıldı

28. Mesleki Eğitim Kurulunda, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre, daha önceden ustalık belgesi şartı aranan on dört meslek dalında artık ustalık belgesi şartı aranmayacak.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2017 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2017 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
14 meslek dalında  ustalık şartı kaldırıldı

Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Özbek 3308 Sayılı kanun çerçevesinde çıraklık eğitimi uygulamaları kapsamındaki mesleklerden 14 mesleğin ustalık belgesi kapsamından çıkarıldığını ve mesleki yeterlilik belgesi şartının ortadan kaldırıldığını söyledi.  Özbek “ 3308 Sayılı Mesleği Eğitim Kanunun 4'üncü maddesi gereğince oluşturulan Mesleği Eğitim Kurulunun toplanarak 28'inci Mesleki Eğitim Kurulu toplantısını yaptığını ve kurulan almış olduğu kararların 8 Şubat tarihinde 29973 Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini. Buna göre,  28/4  nolu karar da Kalfalık Belgeleri ve çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında verilen TESK ustalık belgeleri için de tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz şeklinde düzenleme ile ilgili çalışmaların yapılmasına karar verildiğini ifade etti.

“TESK ustalık belgesi veya esnaflık belgesi verilecek”

Özbek “ Bu kararla birlikte çıraklık eğitimi uygulaması yapılmayan meslek dallarında verilen TESK ustalık belgelerinin de 5544 sayılı kanunun ek-1 maddesi kapsamına alınarak mesleki yeterlilik belgesi şartı dışında tutulması amaçlandığını.  Çıraklık eğitimi uygulamaları kapsamındaki satış elemanlığı meslek dallarında kantin işletmeciliği hariç 14 uzmanlığın 3308 sayılı Mesleği Eğitim Kanun Kapsamından çıkarılmasına karar verildiğini söyledi. Özbek “ Bundan böyle kapsam dışına çıkarılan 14 meslek ile ilgili işyeri açacak olan esnaflara öncelikle bağlı bulunduğu oda tarafından geçici işyeri açma belgesi, iki yılı geçtikten sonra ise TESK ustalık belgesi veya esnaflık belgesi verilecek.” Dedi.

KAPSAMDAN ÇIKARILAN MESLEKLER

Ayakkabı,  Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanlığı, Elektrik ve Elektronik Malzemeler Satış Elemanlığı, Giyim ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanlığı, İnşaat Malzemeleri Satış Elemanlığı, Kırtasiye ve Kitap Satış Elemanlığı, Meyve ve Sebze Satış Elemanlığı, Mobilya Satış Elemanlığı, Oto Yedek Parça Satış Elemanlığı, Saat, Elektrikli Aletler ve Elektronik Araçlar Satış Elemanlığı, Sanayi Makineleri Satış Elemanlığı, Su ve Deniz Ürünleri Satış Elemanlığı, Şarküteri, Bakkal ve Gıda Pazarlama Satış Elemanlığı, Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı, Tıbbi Araçlar ve Malzeme Satış Elemanlığı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.