SON DAKİKA
Hava Durumu

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle dün Korkuteli’de kutlama programı düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2020 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2020 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2015/11 sayılı Başbakanlık genelgesi ile 19 Ekim tarihinin muhtarlar günü olarak kabul edilmesinin ardından Muhtarlar Günü kapsamında dün Korkuteli Şehitler Anıtı’nda tören düzenlendi.

 

ATA’NIN HUZURUNA ÇELENK SUNULDU

Törene; Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Tak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selda Sert, Adalet ve Kalkınma Partisi Korkuteli İlçe başkanı Kemal Sancaktar, Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe başkanı Şeyhali Kara, Milliyetçi Hareket Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Medine Yapılmışev, Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, Kamu kurum ve Kuruluşların temsilcileri, ile muhtarlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu, Yeni Mahalle Muhtarı İsmail Akgün, Aşağıpazar Mahalle Muhtarı Tekin Korucu ile birlikte Ata’nın huzuruna çelenk sundu.

 

MUHTARLIK DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞI

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Korkuteli Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Küçükkarasucu;  “Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi 1829'dan bu yana 191 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık Müessesesi her ne kadar 1913 ve 1933 tarihlerinde iki defa hukuki olarak kesintiye uğrasa da o dönemler de dahi varlığını devam ettirmiştir. Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kanunlardan biridir. Muhtarlar bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında ve demokrasinin temel taşı olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.

 

HİZMETLERİN ULAŞMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ

Korkuteli Muhtarlar Derneği olarak ilçemizin ekonomik, sosyal, kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak üzere aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşu olarak devlet kurumları ve yatırımcı kuruluşlar ile sürekli diyalog içinde bulunarak hizmetlerin halkımızın ayağına kadar ulaştırılmasına çaba gösteriyoruz. İlçemizde 58 Mahalle muhtarı görev yapmaktayız. Mahalle sakinlerinin 24 saat muhtarın kapısını çalabileceği, “siyasal” değil çözüm merkezli olduğunu bildiği bu Muhtarlık kurumunu kendisine daima yakın hissetmektedir.

 

ÖNEMLİ BİR KÖPRÜ GÖREVİ GÖRMEKTEDİR

Bu nedenle Muhtarlık müessesesi vatandaş ile kurumlar arasındaki iş yükünü azaltmak amacıyla devlet kurumları ve halkımız arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’’ Bu günü bizlere ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor, bütün muhtarlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.” diye konuştu. Konuşmanın ardından tören sona erdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.