SON DAKİKA
Hava Durumu

Ailemle Okuyorum projesi devam ediyor

“Osman Önal İlkokulu Ailemle Birlikte Okuyorum'' projesi kapsamında 2/B Sınıf öğretmeni Aslı TÜRE tarafından geçen yıldan bu yana öğrenci velileri saat 19.30-20.00 arasında ailecek kitap okuyorlar

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2015 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2015 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Ailemle Okuyorum projesi devam ediyor

''Osman Önal İlkokulu Ailemle Birlikte Okuyorum'' projesi kapsamında 2/B Sınıf  öğretmeni Aslı TÜRE tarafından geçen yıldan bu yana öğrenci velileri saat 19.30-20.00 arasında ailecek kitap okuyorlar. Projenin amacı Ailelerin kitap okuma duyarlığını geliştirmek ve öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak. Öğrenci velisi Birol Elma ''ailecek okuyarak zamanımızı telefon ve televizyonla boş geçirmek yerine ailecek okuyarak hem çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırıyoruz hem de kendimiz kazanıyoruz” dedi. Okul Müdürü Hasan KARATOPAK; “Kitap bilgi birikiminin vazgeçilmez bir parçası olup, insan gelişimine en çok katkı sağlayan araçtır. Geçmişte bir çok büyüklerimiz başarılarının bir çoğunu kitap okuma sayesinde kazanmışlardır. Osmanlı devletinin birçok hükümdarları kitap okuma sayesinde çoklu zeka alışkanlığı kazanmış olup, pratik zekaları sayesinde bir çok başarıya ulaşmışlardır. Maalesef günümüzde kitap okuma artık o kadar göz önünde olmamakla birlikte, insanların çoğu bilgi gereksenimine ihtiyaç duymamaktadır. Bu en büyük sebeplerinden biri gelişen teknolojinin yanlış kullanılması sonucu oluşan hantallıktır. Yani Türkiye açısından, bir çok gencimiz televizyon ve oyun bağımlısı haline gelip, bilgiye eksik kalmışlardır. Gelişmiş toplumların çoğu kitap okuma alışkanlığı sayesinde bugünkü konumlarını elde etmişlerdir.

Günümüzde kitap okumayı etkileyen çok faktörler vardır.
– Televizyonun varlığı kitap okumayı engeller, çünkü kitap okumak izlemeye göre daha zordur ve bu ise insanı kitap okumaktan soğutan en büyük nedenlerden bir tanesidir.
– Özellikle çocukların oyun merakı (pc başında saatlerce harcanan zaman).
– Anne babaların çocuklarını okuma alışkanlığı kazandırmaması ki bunu bazı anne babalar, zaman kaybı olarak değerlendirilmesi.gibi sebepleri  çoğaltabiliriz.

  Toplumumuzun bilinçli ve zeki gençlere ihtiyacı var. Lütfen çocuklarımızı okumaya karşı teşvik etmeliyiz. Allah (c.c)’ ün Peygamberimize ilk “oku” emrini vermiştir. Bir çağ açıp, bir çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul u Fethettiğinde, büyük bir kütüphaneyi de yanında götürmüştür” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.