SON DAKİKA
Hava Durumu

ARASTA YAPILMALI AMA GİDİLEN YOL YANLIŞ

İyi Parti Korkuteli İlçe Başkanı Cemal Tınkaz önceki gün ilçede görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya İyi Parti Korkuteli Belediye Meclis Üyesi Ali Ateş’te katıldı. Arasta ve Pazaryeri ile ilgili tavırları sebebiyle eleştirilen Tınkaz, “Bize oy veren seçmenin sesi olmak için çalışıyoruz. Arasta yıkılmasın demiyoruz. Evet, yapılmalı Arasta kesinlikle değişmeli, ama gidilen yol yanlış.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2020 19:31
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2020 19:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
ARASTA YAPILMALI AMA GİDİLEN YOL YANLIŞ

Kamuoyunda son günlerde kendileri ile ilgili konuşulanlar hakkında bilgi vermek amacıyla bir araya geldiklerini ifade eden Tınkaz, “Öncelikle gündem maddesi Pazar yeri. Öyle bir lanse edildik ki Pazar yeri ile ilgili aman Pazar yeri yıkılmasın, aman arasta olmasın böyle bir algı yaratıldı. Asla ve asla bizim Pazar yeri ile alakalı sadece tereddütlerimiz vardı. Esnafı dolaştık, pastanede toplandık. Ne yazık ki pastanede toplanmamız büyük kaosa neden oldu. Biz orada sadece şunu söyledik; Siz burası hakkında ne düşünüyorsunuz.

 

YAPILMASIN DEDİĞİMİZ ZAMAN KENDİNİZLE DE TERS DÜŞERSİNİZ

Korkuteli’nin değişmesi lazım. Biz seçimi kazanmış olsaydık bizde değiştirecektik Arastayı ama bu şekilde değil. Evet, yapılmalı Arasta kesinlikle değişmeli, ama gidilen yol yanlış. 303 tane esnaf var, bunların yanında çalışanları var iki bin, iki bin beş yüz kişinin orada mağdur olması demektir. O esnaflar oradan taşınıp başka bir yere gittiği zaman bu süreç 15 ay 18 ay uzadığı zaman herkes ticari anlamda büyük bir yıkıntı yaşar. Bizim endişelerimiz bu yöndeydi. Biz vatandaşa bunu sorduk. Daha güzel nasıl yapılabilir, Biz arasta yıkılsın, yıkılmasın, yapılsın, yapılmasın hiç böyle konulara girmedik, girmeyiz de. Çünkü proje bizimde projemizdi. Burası yapılmasın dediğimiz zaman kendinizle de ters düşersiniz.

 

BÜYÜKŞEHİR SADECE BENİ DİNLER Mİ?

Pazar yeri ile ilgilide Çarşamba günü çıktım pazara bu Pazar buradan taşınıp belediye buzhanesinin oraya gidecekmiş ne düşünüyorsunuz nasıl olur diye. Eğer çoğunluk evet kesinlikle taşınmalı derse altına bende imza atarım. Bizim amacımız şu ben yaparım olur mantığı değil. Sadece Korkuteli İlçe Başkanı olarak Büyükşehir sadece beni dinler mi? Şimdi ben buradan çıkacağım Pazar yeri onaylanmasın diyeceğim, Büyükşehir diyecek ki tamam başkan onaylanmasın böyle bir şey olur mu? Evet siyasi bir kurumdur meclis, siyaset elbette yapılacak.  Bizim asla ve asla Arasta yıkılmasın diye bir şeyimiz olmadı. Evet yapılmalı sadece gidilen yol ile alakalı bizim sorunumuz var. Durum bundan ibaret.

 

MAKAMINA HER ZAMAN SAYGI DUYARIM

Biz öngörüsüz hareket ediyorsunuz dediğimiz zaman Ömer Başkan bize ağza alınmayacak hakaretler ediyor. Ben cevap vermiyorum. Çünkü şimdiye kadar böyle bir üslupla bir belediye yönetilmedi. Evet Ömer Niyazi İşlek bu ilçeniz belediye başkanıdır. Makamına her zaman saygı duyarım. Sadece bizim hassas olduğumuz nokta istişare etmeden bu işlere kalkışması. Kanal Korkuteli ye biz mecliste burası için bu yatırım uygun değil dedik sadece, yapıldı ve çok güzel oldu, çehresi değişti. Ama hala DSİ ile olan durumlarda sıkıntı olduğunu duyuyoruz. Hepsi duyumla alakalı gidiyor. Bir belgeyi çıkarıp ta bu böyledir söylenmedi.

 

15 AYDA NEDEN BU ÖNLEMLER ALINMADI

Pazar yerinin yıkılması ile ilgili Akdeniz Üniversitesinden alınan rapora. 15 ay oldu belediye başkanının seçileli. Peki, 15 ayda neden bu önlemler alınmadı? Madem böyle bir rapor vardı da bizde ne için çözüm bulmadınız. Bunun raporunu bekliyorum bazı bürokratlarla görüştüm Pazar yerinin durumu ile alakalı aldığım bir duyum var elbette bunu kanıtlayacağım. Burada şu sorun olduğunu öğrendik Evet çatıdan yoğun kar yağışı ile beraber çatının güçlendirilmesi lazım. Esneme payı ile alakalı bir sorun var güçlendirildiği takdirde bu sorun ortadan kalkar. Oturulamaz veya kullanılamaz gibi bir durum olmadığını öğrendim. Bunu araştıracağız bulacağız. İnşallah Ömer Başkanım çıkarır ve derki buyurun arkadaşlar bu rapor oturulamaz raporudur der gösterir bizde tamam deriz.

 

HER MECLİSTE PARA KONUŞACAK DEĞİLİZ

Hayvan pazarı yapıldı çok güzel oldu. Hayvan pazarı ile 5 milyon kredi cebimde dedi bakanlıktan alacağım dedi olmadı Diğer semt pazarlarına ayrılan 6 milyon paranın 4 milyonunu aktardık bizde onay verdik. En son mecliste geri kalan 2 milyon istendi üstüne bir buçuk daha istendi. Biz her mecliste para konuşacak değiliz. Ömer Başkan ev aldı tüm şeffaflığı ile yayınladı. Aynı hassasiyeti belediyede de görelim. Havuzda tadilat varmış daha bir sene oldu yapılalı.

 

YER MÜLKİYETİNİN ÇÖZÜLMESİ LAZIM

Buzhanenin yeri hala Büyükşehir ile sorunları olduğunu söylediler. Pazar yeri yapılmak istenen yer belediyede Ama hala Büyükşehir ve Korkuteli Belediyesi arasında kanunen yazışmalar devam etmekte. Komisyon kararında görüşülmüştür diyor Net bir karar yok . Öncelikle yer mülkiyetinin çözülmesi lazım. Biz istemeyiz hiçbir vatandaşımız mağdur olsun. Ama oradaki yeri bağışlayan mülk sahiplerini buluyoruz burası Pazar yeri olarak verilmiştir diyor.   Verilen önergede belediye hizmet alanı ve Pazar yeri geçiyor. Burası ince bir ayrıntı.

 

KAÇA MAL OLACAK,  KİMSENİN BİR BİLGİSİ YOK

Proje için bir lansman yapıldı otelde sadece fotoğraflardan ibaret Burası kaça mal olacak,  kimsenin bir bilgisi yok. Korkuteli bütçesi bunu kaldırabilecek mi Bu işleri kimler yapacak nasıl yapılacak bizim endişemiz bu yönde. Yapılmasın demiyoruz yapılsın ama nereden nasıl destek alabiliriz. Siz bakanlıktan 5 milyon hibeyi alamıyorsunuz Başkanımızın söylediği gibi 164 milyon diyor. Mimarlar mühendislerle görüşüyoruz 53 bin metre kare alan burasının maliyeti ne olur diyoruz. 250-300 Milyondan bahsediyorlar. Ne yapılacağını da bilmiyoruz. Biz 8 ay buradayız 4 ay yazlıkçı geliyor. Bence yapılan projelerin 12 aya yayılması lazım. 12 ayın burada kazanç kapısı açması lazım.

 

BU İŞLERİN BİR NETLİK KAZANMASI LAZIM

Birçok esnafın Ömer Başkana tepkisi büyük. Diyor ki, ben hak sahibiyim benim tapulu malım var diyor Nasıl olurda beni Arastaya almaz. Bunlara bir açıklık getirmesi lazım.  Pazar yeri ile ilgili esnafa sadece ne düşünüyorsunuz diye sorduk. Bir dokunduk bin ah işittik. Hiç kimse de orada evet arkadaş burası yıkılsın demedi. Belediye başkanı %70’i istiyor dedi. Buyurun sandık koyun, referandum yapın. Pazarcı esnafı ve Arasta esnafını toplayın koyun bir sandık bakalım ne sonuç çıkacak. Başkan beyin farklı bir projesi varsa esnafları mağdur etmemek için Bize hiçbir talep gelmedi talep gelirse biz farklı yerlerde yer gösterip konteynır koyabiliriz demiş bakın bu çözüm ama bunu kamuoyu ile paylaşması lazım. Herkesin kafası karışık herkes sadece bu işlerin bir netlik kazanması lazım.

 

DOĞRU YAPILAN HER İŞİN ARKASINDAYIZ

Seyir park ve kanal yapıldı çok güzel oldu. Ama oraya bir çocuk düşse tutunacak yer yok can simidi yok. Güzel şeyler yapılıyor ama önlemde şart. Acilen oraya önlem alınmalı. Biz hiç kimseye aferimcilik yapmak için oturmuyoruz Biz burada vatandaştan duymuş olduğumuz şikayetleri bir şeyleri doğru olsun çabasındayız.  Biz her yapılan işe evet diyecek olsaydık biz şuan MHP’de veya Ak Partide siyaset yapıyor olacaktık. Bizimde endişelerimiz var. Doğru yapılan her işin arkasındayız. Sadece birazcık şeffaflık istiyoruz.” Dedi. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.