SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP HEYETİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, İl Başkanı Nusret Bayar, Korkuteli İlçe Başkanı Şeyhali Kara, il ve ilçe yöneticileri, Arasta Çarşısı esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinlediler. Özellikle Korkuteli Belediyesi tarafından yıkılacak olan Arasta Çarşısı nedeniyle mağduriyetlerini anlatan esnaflar CHP’lilere dert yandı.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2021 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2021 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
CHP HEYETİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

Ziyaretlerden sonra CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, İl Başkanı Nusret Bayar ve İlçe Başkanı Şeyhali Kara yıkımı devam eden Turgut Manavoğlu Kapalı Pazar yeri önünde basın açıklaması düzenlendi.

“YASAL DAYANAĞI OLMADAN YIKILDI”

Milletvekili Arı, “Gördüğümüz şekliyle ilçemizde 2 tane konu var. Birisi halk pazarı ve kapalı pazar olarak bildiğimiz özellikle Çarşamba günleri kurulan Pazar yeri. Şu an hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen burası yıkıldı. Yani daha süreç tamamlanmadan, daha burada alternatif bir pazar yeri alanı tespiti gerçekleşmedi” dedi.

“ESNAF BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR”

Esnafın büyük sıkıntı yaşadığını belirten Arı, “Bu süreçle ilgili itiraz Antalya Büyükşehir belediye meclisinin önümüzdeki hafta meclis toplantısında görüşülecek. Böyle bir süreç devam ederken, yüzlerce pazarcımız ve onun yanı sıra Korkuteli halkımız kolaylıkla ulaşabildiği pazarından mahrum oldu. Ayrıca hemen yakın çevrede yer alan esnafımız da bu işte büyük sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

“HUKUKİ DEĞİLDİR”

“Arkada gördüğümüz pazar yerinin yıkılması şu aşamada hukuki değildir” diyen Arı, “Bakın burayla ilgili bir yıkım kararı alındı, yok efendim can ve mal güvenliği anlamında bir risk oluşturduğu şeklinde bir rapor olduğundan bahsedilmektedir. Bu rapor tek taraflı, karşısında hasım dahi dosyada belirtilmeden belediye tarafından yapılmış bir müracaatla alınan bir rapor” dedi.

“TEK TARAFLI KARAR ALINDI”

Alınan tek taraflı kararla pazaryerinin yıkıldığını ifade eden Arı, “Karşıda kimse yok, pazarcılar odası yok, pazarcı esnafı yok, tek taraflı hasımsız bir tespit. Yani itiraz hakkı dahi kimseye verilmemiş. Bu raporda ayrıca burasının güçlendirilebileceği de ifade edilmektedir. Evet, burası güçlendirilebilir nitelikteydi ne oldu, hiç bu rapora bakılmadan hesapsız, kitapsız ve şu an için hukuksuz bir şekilde yıkıldı” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN GEÇMEDEN YIKILAMAZ”

Büyükşehir meclisinden düzenleme geçmeden yıkım yapılamayacağının ısrarla altını çizen Arı, “Buranın yıkılabilmesi için alternatif bir pazaryeri alanının imar kanunu gereğince üretilmesi gerekiyordu. Üretildi mi? Hayır. Bununla ilgili imar düzenlemesine itiraz edildi biraz önce ifade ettiğim gibi Büyükşehir belediyesinin meclis gündeminde daha orada bu düzenleme geçmeden, kesinleşmeden burası yıkılamaz” dedi.

“YIKTIKLARI GİBİ TEKRAR YAPACAKLARDIR”

“İleride bakın bu yıkım kararını verenler ve burayı yıkanlar, bu sağlam yapıyı yıkanlar bunun faturasını bir şekilde ödeyip tekrar yıktıkları gibi yapacaklardır” diyen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Çünkü bu yıkım şu an haksızdır, hukuksuzdur. Şu aşamada yanlıştır. Yasal süreçler tamamlanmadan yapılmış bir işlemdir, doğru değildir. Esnafımızı mağdur etmiştir. Buradan CHP olarak pazarcı esnafımızın sonuna kadar yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

“ARASTA PROJESİNDE BELİRSİZLİK HAKİM”

Çarşı ve arasta projesini de eleştiren CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, “Şimdi burada gördüğümüz, bu manzaranın bir benzerini de yine arasta projesinde dükkanların yıkılarak yeni bir proje gerçekleştireceğini belediye başkanı ifade ediyor, ancak burada hangi proje uygulanacak kimse bilmiyor. Burada ne yapılacak kimse bilmiyor. Mülkiyet sahiplerinin yerinin korunup, korunmayacağı belli değil. Böyle bir belirsizlik hakim” dedi.

“KİMSE BİRŞEY BİLMİYOR”

CHP’li Arı konuşmasının devamında, “Mülkiyeti kendisine ait olan esnafa soruyoruz, “bana neresi düşecek ben bilmiyorum diyorum” diyor. Böyle plansız, hesapsız, kimsenin akıbetinin ne olacağı bilinmeyen ve büyük bir ekonomik güç gerektiren bir projenin bu şekilde, halkın bilgilendirilmeden ve desteği, oluru alınmadan yasal bir netlik kazandırılmadan burada başlatılacak denmiş olmasından Korkuteli esnafı şikayetçi” diye konuştu.

“BAŞKANIN GÖREVİ ESNAFI HUZURSUZ ETMEK DEĞİLDİR”

Esnaftan çok sayıda mağduriyet dinlediğini ifade eden Arı, “Sayın belediye başkanı geldiği günden beri pazarcıyla uğraşmakta şeklinde çok sayıda esnafımızın beyanını duydum. Ne acıdır ki Belediye başkanının görevi esnafı huzursuz etmek değildir” dedi.

“YENİLİĞE KARŞI DEĞİLİZ”

Yeniliğe asla karşı olmadıklarını belirten Arı, “Bizler yeniliğe karşı değiliz, bakın ihtiyaçtır yenilik yapılabilir. Güzel binalar yapılabilir, Korkuteli çarşısı yenilenebilir onda bir sıkıntı yok ancak bun bir mantığı olmalıdır. Şimdi öyle projelerden bahsediliyor ki üst katlarda 3 katlı dairelerin yapılacağı projelerden bahsediliyor” diye konuştu.

“KORKUTELİ BİR YAYLA İLÇESİ”

“Korkuteli bir yayla ilçesidir” diyen Arı, “Buraya insanlar yazları nefes alabilmek için geliyor. Siz buranın merkezini de yoğun bir inşaat alanıyla doldurursanız Korkuteli, Korkuteli olmaktan çıkar. Tekrar söylüyorum ilçemizin dokusuna uygun, halkın bilgilendirildiği, halkın onayının alındığı esnafın da “evet ben dükkanım yıkıldığında şuradan yer alabiliyorum” dediği bir proje destek görebilir. Ama şuan gördük ki bunların hiçbiri yok.” dedi.

“KORKUTELİ ESNAFINI RAHAT BIRAKIN”

Belirsizliğin esnafı daha da mağdur ettiğini belirten Arı, “Böyle bir belirsizlik hakim, esnafımız zaten ekonomik sıkıntı içerisinde 1 yıldır büyük bir belirsizlik var. Esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor, böyle bir ortamda siz hesapsız, kitapsız burada dükkanları yıkacağım, esnafı ne olduğu belirsiz bir maceraya iteceğim diyerek Korkuteli halkına zarar veremezsiniz. Bu projelerin, bu çalışmayı yeniden gözden geçirin diyorum. Korkuteli esnafını rahat bırakın diyorum” dedi.

 

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Korkuteli esnafının plansız, projesiz ne olduğu belli olmayan bir tünelin içerisine atıldığını ifade etti. Bayar, “Esnafımızın her zaman yanındayız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Turgut Manavoğlu Kapalı Pazar Yeri önünde yapmış olduğu basın açıklamasında Korkuteli Belediyesini eleştirerek, esnafın belirsizlik içerisinde bir tünelin içerisine atıldığını söyledi. Bayar, Korkuteli esnafının belediye başkanı tarafından huzursuz edildiğini de söyledi.

“ESNAF BELİRSİZLİK TÜNELİNE ATILMIŞ”

Basın açıklaması düzenleyen CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Korkuteli esnafının arasta pazarını gezdik, esnaflarla iç içe konuştuk. Arkadaşlarımızın da söylediği gibi neyin ne olduğu belli olmayan, planın projesinin ne olduğu belli olmayan bir tünelin içerisinde Korkuteli esnafı atılmış durumda” diye konuştu.

Bayar, “Arkamızda görmüş olduğunuz pazaryeri, buranın yayla kültürünü oluşturan bir yerdi. Pazaryerinin kalkmaması için biz Antalya Büyükşehir’de ret kararı verdik. Ama Belediye Başkanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetki aldığını iddia ederek burayı yıktı. Korkuteli’nin esnafı bitti, hem pazarcı esnafı, hem de arasta çarşısındaki esnaf bitti” dedi.

"ESNAF HALİNDEN MEMNUN DEĞİL”

Esnafın yaşadığı durumdan memnun olmadığını ifade eden Bayar, “Korkuteli esnafının hiçbiri şuanda içerisinde yaşadığı koşullardan memnun değil. Burası yıkılırsa ne olacak? Büyük bir inşaat kütlesi mi olacak? Yayla kültürü ortadan kalkacak mı? Vatandaşın 25 m2, 50 m2 yeri ne olacak? Alt katı var üst katı var bunlar ne olacak onlar bile belli değil” diye konuştu.

“BAŞKANIN GÖREVİ HALKI MUTLU ETMEKTİR”

CHP Antalya İl Başkanı Bayar, “Belediye Başkanının görevi halkı mutlu etmek, onlara hizmet vermektir. Halkı huzursuz etmek değildir. Ancak sabahtan beri görüyoruz ki Belediye Başkanı Korkuteli’nde esnafı ciddi bir şekilde huzursuz etmiş, bundan biran önce vazgeçmelidir. Burada yapılacak olan projenin kararını da Korkuteli halkı vermelidir” dedi.

“ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

Bayar konuşmasının sonunda esnafın yanında olduklarını belirterek, “Halka sormadan, onayını almadan ben yaptım demeyle bu işler olmaz. Şayet düşündükleri proje olursa birçok esnafımız işsiz kalacaktır. Korkuteli esnafımız büyük şirketlerde işçi olarak çalışmak zorunda kalacaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Korkuteli esnafının her zaman yanındayız” 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.