SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP’Lİ ZEYBEK: ÇİFTÇİNİN PARASI YOK, BORCU ÇOK

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, çiftçilerin Ziraat Bankası’na olan borçlarını, borca karşılık alınan tarımsal arazi ve tarım aracı sayısını Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemiyle TBMM’ye taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2021 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2021 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
CHP’Lİ ZEYBEK: ÇİFTÇİNİN PARASI YOK, BORCU ÇOK

Haziran 2020 tarihinde çiftçilerin bankalara olan borcunu Tarım ve Orman Bakanı’na soran ve gelen cevapta “banka ve müşteri sırrı” denilerek, çiftçinin bankalara borcunun kamuoyundan gizlendiğini hatırlatan CHP’li Zeybek, “Antalya’dan her gün birçok çiftçimiz arayıp banklara olan borçlarından bahsetmektedir. AKP’nin yanlış tarım politikası nedeniyle, çiftçimiz artık tarlasını ekmeme noktasından, tarlasını kaybetme noktasına gelmiştir.” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, kamu bankası olan ve amacı  23 Mart 1916'da çıkartılan yasa ile "Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur" ibaresi yer alan bir bankanın çiftçinin zor gününde yanında olması gerektiğini ve halkı aydınlatmak açısından çiftçinin borçlarının ne kadar olduğunu açıklaması gerektiğini belirtti.

CHP’li Zeybek, verdiği soru önergesine cevabın yasal bahaneler ardına saklanılmadan verilmesi gerektiğini belirterek, bankanın tarihi sorumluluğunu hatırlayarak ödeme zorluğu çeken çiftçimize, çiftçimizin belirlediği ödeme planları ile destek olması gerektiğini vurguladı.  CHP Antalya Milletvekili Zeybek açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;  “2002 yılından önce Türkiye’de tarımsal üretim yokmuş gibi söylemlerde bulunan siyasi iktidarın yanlış ve ithalata dayalı tarım politikaları yüzünden, bankalar yakın bir gelecekte Türkiye’deki en büyük tarla sahibi olacak. 2002’den önce çiftçimizin azda olsa banka da parası vardı, ürünü para ediyordu ama bugün çiftçimizin bankalarda parası değil, borcu var.” 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.