SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçi Kadınlar unutulmadı

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebeti ile İlçe Kaymakamı Ömer Çimşit, Taşkesiği Mahallesi’nde patates hasadı yapan çiftçi kadınları ziyaret ederek, çiçek takdim etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2020 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2020 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Çiftçi Kadınlar unutulmadı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle Korkuteli Ziraat Odası Başkanlığı ve Korkuteli Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Taşkesik Mahallesinde patates hasadı yapan kadınları ziyaret ederek, çiftçi kadınların günlerini kutladı. Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, beraberinde Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Sancaktar, Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selda Sert, Milliyetçi Hareket Partisi ilçe yöneticileri ile birlikte Taşkesik Mahallesinde Patates hasadına katıldılar. Kadın çiftçiler ile patates toplayan Kaymakam Ömer Çimşit ve beraberindekiler hasat sonrası tarlada Durkadın Asar, Dudu Demirayak ve Ayşe Kula’ya çiçek buketi verirken, diğer misafirler tarlada çalışanlara karanfil verdiler.

İŞGÜCÜ KADIN ÇİFTÇİLERİMİZİN OMUZLARINDADIR

İlçe Orman ve Tarım müdürü Selda Sert,” Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemi  vurgulamak  amacıyla  Uluslararası  Tarım  Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır. Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır. Dünya gıda üretiminin yarısından fazlasını  kadın  çiftçiler  gerçekleştirmektedir.  Ülkemizde ve özellikle Korkuteli’nde küçük tarım  işletmelerinde  işgücü  büyük  oranda  kadın  çiftçilerimizin omuzlarındadır” dedi.

 

KADINLARIMIZ HER ZAMAN TOPRAKLA İÇ İÇELER

Kaymakam Ömer Çimşit,  “Her türlü zor koşulda büyük emek veren çiftçilerin hem ülke ekonomisinin büyümesine hem yaşadıkları yerlerin ekonomik olarak büyüyerek gelişmesine katkıları olduğunu belirterek, “Bölgemiz bir tarım bölgesi olmasına rağmen ilçemizde kadınlarımız her zaman toprakla iç içeler. Hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de büyük emekleri bulunan, tarım şehri ilçemizin, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkıları olan üretken tüm kadınlarımızın, Dünya Kadın Çiftçiler Günü kutlu olsun.

 

 ÖNEMLİ GÖREVİ KADINLARIMIZ ÜSTLENMEKTE

Tarımsal işgücünün yüzde 80- 90'lık bölümünü kadınlar oluşturmaktadır. Ülkemizde de diğer ülkeler gibi tarımsal üretimin sağlanmasında, önemli görevi kadınlarımız üstlenmektedir. Kadın çiftçilerimiz, evde çocuğunu, serada sebzesini, açık alan tarlalarda ise bitkilerini yetiştirmektedir. Bugünde hasadına başlanan Patates topluyorlar. Kadınlarımızı projelerle ve desteklemelerle ön plana çıkarmalıyız. Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından bu yana kutlanmaktadır. Tüm üretici, çiftçi kadınlarımızın 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.