SON DAKİKA
Hava Durumu

Çimen “Erbakan’ın sistemi memleketin parasına sahip çıkmaktı”

Varlık Fonu ile ilgili basın açıklaması yapan Saadet Partisi Korkuteli İlçe Başkanı Ziya Çimen “Kamuoyundaki tepkileri dindirmek için kimi çevrelerce benzetilen Erbakan Hoca’nın kurduğu Havuz Sistemi ile Varlık Fonu arasında uzaktan yakından küçücük bir benzerlik bile bulunmuyor.” Dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2017 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2017 13:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Çimen “Erbakan’ın sistemi memleketin parasına sahip çıkmaktı”

Bazı kamu bankaları ve kurumların Varlık Fonuna devredilmesinin yankıları sürüyor. Saadet Partisi Korkuteli İlçe Teşkilatı Başkanı Ziya Çimen Cuma günü Milli Gazetede çıkan Prof. Dr. Kemal Üçüncü’ nün düşüncelerine katıldığını doğru tespitler yaptığını ve Erbakan Hoca’nın kurduğu Havuz Sistemi ile Varlık Fonu arasında uzaktan yakından küçücük bir benzerlik olmadığını söyledi. Milli gazetede çıkan haberde Üçüncü şu ifadeleri kullanmıştı. PROF. Dr. Kemal Üçüncü,“Erbakan Hükümeti ve Erbakan Hoca, Türkiye’nin bütün sorunlarına bilimsel olarak yaklaşmıştı. Erbakan Hoca’nın kurmuş olduğu Havuz Sistemi bilimsel literatürde olan bir şeydir. Yapılacak çözümlerin hiçbiri hayal değildi, memur ve emekliye yapılan zamlar somut olarak hâlâ önümüzde duruyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

“Havuz sistemi ile varlık fonunun alakası yok”

Ekonomik sıkıntıların boy göstermesiyle beraber çözüm üretimde değil faizde, özkaynaklarda değil borç bataklığında arandığını ve Varlık Fonu hayata geçirildiğini.  Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, PTT, Borsa İstanbul AŞ,  Türksat Uydu  Haberleşme Kablo TV gibi kamu kuruluşlarının Varlık Fonu’na aktarılmasıyla beraber Prof. Dr. Necmettin Erbakan isminin de yeniden gündeme geldiğini  belirten Çimen  “Faize ve borç sistemine ekonomiyi teslim edenler, “Erbakan’ın Havuz Sistemi hayata geçirildi” cümlesi ile ekonomiyi refaha kavuşturan, vatandaşın bütçesini rahatlatan Erbakan ismini istismar etmeye başladılar. Konuyla alakalı görüşlerine başvurulan uzmanlar “Havuz Sistemi ile Varlık Fonu’nun alakasının olmadığını söylediler.” Dedi. Varlık Fonu ile Havuz Sistemini karşılaştırdı:

*Havuz Sistemi, faizci kapitalist ekonomiye karşı gerçekten bir tavır geliştirildiği süreçte kuruldu. Varlık Fonu ise faizci kapitalist ekonominin bir parçası olarak kuruldu.

 *Havuz Sistemi tasarrufu, Varlık Fonu ise borçlanmayı esas alıyor.

 *Havuz Sistemi bankalardan yüksek faizle borç almaya son verirken, Varlık Fonu bankalardan borç almak için bir araç olarak görülüyor. 

 *Kamu tek hesabı’na dayalı olan Havuz Sistemi, para ve harcamanın denetimini ve koordinasyonunu sağlarken, Varlık Fonu ise kanunlardan, denetimlerden muaf tutuluyor. 

 *Havuz Sistemi ile rantiyenin hortumları kesilirken, Varlık Fonu rantiyeye yeni kanallar açıyor.

 *Havuz Sistemi’nde kamu kurumlarının devri söz konusu değilken, Varlık Fonu ile asırlık kuruluşların ipotek edilmesi, rantiyeye teminat olarak gösterilmesi amaçlanıyor. 

*Havuz Sistemi, Denk Bütçe ile birlikte değerlendirilirken, Varlık Fonu her yıl ortalama faize 50 milyar TL ayrılan bütçenin yaması olarak karşımıza çıkıyor
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.