SON DAKİKA
Hava Durumu

" Cumhurbaşkanına belediyelere yardım ödeneği kullandırma yetkisi verilemez"

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı; geçtiğimiz hafta Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen 71 maddelik Torba Kanun teklifinin içinde yer alan "Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Kanunu’nda yapılacak düzenlemeye ilişkin olarak görüş ve eleştirilerini gündeme getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2018 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2018 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
" Cumhurbaşkanına belediyelere yardım  ödeneği kullandırma yetkisi verilemez"

Yapılan düzenlemede “Belediyelerin ihtiyaç duyduğu yatırım nitelikli projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine konulan belediyelere yardım ödeneğini, belediyelerin talebi üzerine kullandırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir. "diye yazılan düzenlemeye ilişkin olarak, Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; "Cumhurbaşkanımız sadece Cumhurbaşkanı değildir, mevcut sistem gereği bir siyasi partinin Genel Başkanıdır. Siyasi kararlarında biz kendi açımızdan genel başkan olarak değerlendiririz. Zaten birçok eylem ve işleminde de o siyasi parti Genel Başkanı olduğunu hiç çekinmeden, çok rahatlıkla hissettiren bir Cumhurbaşkanıyla da karşı karşıyayız. Yani bu tip bir karar alırken tarafsızlığı noktasında ciddi kaygılar oluşturabilecek bir durumda bir bütçe yönetiminde bu şekilde Cumhurbaşkanına açık yetki verilmesi hem adalete hem hakkaniyete hem de Anayasa’ya aykırıdır. Yerel yönetimlerin belli gelir kaynakları vardır, genel bütçeden aldığı kaynaklar, bir de artı kendi elde ettiği kaynaklar. Şimdi, siz iki birbirine yakın belediye düşünün, bir belediye iktidara bağlı belediye, diğer belediye de bir başka partiye.” dedi.  

 

“Bu bir adaletsizlik, eşitsizlik yaratmayacak mı”?

Arı “ Sıkışmış, altından kalkamamış, becerememiş, kendi bütçesini savurmuş, yatırıma çevirememiş bir belediye Cumhurbaşkanının desteğiyle ödenek alacak, diğer belediye belki kendi imkânlarını, sınırlı imkânlarını doğru kullanacak ve yatırıma kullanacak. Bu bir adaletsizlik, eşitsizlik yaratmayacak mı değerli arkadaşlar veya o belediyeye fazla gidecek kaynakla o belediye lehine siyaseten bir avantaj elde edilmeyecek mi? İşte, bunlar kamu vicdanını yaralayan faktörlerdir. Burada kamu vicdanen rahatsız olacaktır. Yani keyfe bağlı... Bakın, sadece “Cumhurbaşkanı” olarak burada yazılı olması bizi tatmin etmeye yetmez çünkü ifade ettiğimiz gibi, artık, Sayın Cumhurbaşkanı bir genel başkandır, bir siyasi partinin Genel Başkanıdır, takdir hakkında da -yüzde yüz demem tabii ki mümkün değil ama- çoğunlukla – bugüne kadar yaşanmış örneklerden yola çıkarak söylüyorum- kendi partisinden olan belediyelere kaynak aktaracaktır. Bu da adaletsizlik yaratacaktır ve Anayasa’ya aykırılık yaratacaktır, eşitsizliğe yol açacaktır. Bu teklifin gündemden çıkarılmasını talep ediyorum."diyerek konunun önemini gündeme taşıdı. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.