SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhuriyet öğrencileri Posta Gününü kutladı

Dünya Posta Günü olarak kutlanan 9 Ekim´de öğrenciler postacıları unutmadı. 3 öğrenci yaptıkları posta güvercini rölyefini boyayarak ayağına mesaj yazıp, Korkuteli Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Müdürlüğü´ne hediye ettiler.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2017 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2017 13:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Cumhuriyet öğrencileri Posta Gününü kutladı

Yazdıkları mesajda tüm postacıların Dünya Posta Gününü kutlayan Yasin Tuna KOLAN, İbrahim Efehan SOYLU ve Mustafa ARSLAN  çevrelerindeki olaylara duyarlılıklarını gösterdiler. Korkuteli PTT Merkez Müdür Vekili Sefa İNCE hediyeleri için teşekkür ettiklerini ve bu özel günde öğrenciler tarafından hatırlanmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Sefa İNCE öğrencilere Dünya Posta günü ve PTT´nin çalışma alanı hakkında bilgi verdi. Şubeyi gezen öğrenciler posta görevlilerinden bir postanın serüvenini öğrendiler. Okulumuzun Rehber Öğretmeni Necip TAYFUN, sanat yoluyla öğrencilerimize sorumluluk bilinci kazandırmanın amaçlandığını, öğrencilerin sanatsal bir eser üreterek sosyal etkinliğe dahil olduklarını,  bu vesileyle PTT´mizin ve tüm dünya postacılarının Dünya Posta Günü´nü kutladıklarını söyledi. Dünya Posta Birliği (UPU) ne üye 191 ülkede her 9 Ekim Dünya Posta Günü olarak kutlanmaktadır.Posta hizmetlerinin henüz devlet tarafından yürütülen bir halk hizmeti olmadığı çağlarda devletler, bu hizmeti görenlere bazı imtiyaz ve kolaylıklar sağlama gereğini duymuşlardı.

Öğrenciler postanın serüvenini öğrendiler

Ancak gerek matbaanın icadı ile okuma yazmanın süratle yayılması gerek yeni ülkelerin keşfi bu önlemlerin yetersizliğini ve posta hizmetlerinin devlet tarafından yürütülmesi gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır.11 Mayıs 1863 tarihinde Paris’te 15 ülkenin katılımı ile bir “Posta Konferansı” düzenlenmiştir. Bu Konferans daha sonra “Dünya Posta Birliği” fikrini doğurmuştur. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri İsviçre’nin Bern kentinde  toplanarak “Dünya Posta Birliği”’nin esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul Kararları olarak imzalanmıştır. Bu vesile ile de Birleşmiş Milletler Teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu  bugün itibariyle 191 üyeli  Dünya Posta Birliği kurulmuştur. Bu kararların imza tarihi olan 9 Ekim günü ise tüm dünya ülkelerinde “Dünya Posta Günü” olarak kutlanmakta ve bu kapsamda Birliğe üye ülke Posta İdarelerince çeşitli faaliyetlerde bulunulmaktadır. 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.