SON DAKİKA
Hava Durumu

Dere: Zincir Marketlere Yasal Düzenleme Şart

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, zincir marketler için yeni bir yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Başkan Adlıhan Dere, yapmış olduğu açıklamada; “Zincir marketlerin açma kapama saatlerinin ve haftada 1 gün tatil yapılması gibi unsurların düzenlenmesini, çevre nüfus oranına göre mağaza açılmasına izin verilmesini ayrıca çalışan haklarının iyileştirilmesi gibi kıstaslar getirilmesini” istedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2022 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2022 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
Dere: Zincir Marketlere Yasal Düzenleme Şart

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, zincir marketlerin büyürken, küçük esnafın iflasa sürüklendiğini belirterek, “Yaklaşık 80 işkolunda faaliyet gösteren bu zincir mağazalar ve AVM’ler ile küçük esnafın rekabet etmesi bu şartlarda mümkün değil. Zincir marketlerin tedarikçiden daha ucuza ürün alıyor, küçük esnaf aynı ürünü daha pahalıya satın alıyor. Küçük esnaf, aynı ürünü zincir market ile aynı fiyata satarsa para kazanamaz. Böyle bir düzenleme sadece esnafımızı değil, tüketici durumundaki vatandaşlarımızı da doğrudan etkileyecektir.” Dedi.

DEVLETİMİZ VE VATANDAŞLARIMIZ YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIKMALI

Gün geçtikçe artan AVM sayılarından şikayetçi olan AESOB Başkanı Adlıhan Dere; yasal düzenlemeler yapılarak bu artışın önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Perakende sektörünü düzenleyen yasanın zaman kaybetmeden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Başkan Adlıhan Dere; “Devletimiz ve vatandaşlarımız yerel esnafına sahip çıkmalı ve destek olmalıdır. Haksız rekabet ile mağdur edilen esnafın asıl yüzünü güldürecek olan karar Perakende Yasası'nın güncellenmesi olacaktır. Çünkü mevcut Perakende Yasası esnaf ve sanatkarların mağduriyetini önleme konusunda maalesef yeterli değil.” Diye belirtti.

ZİNCİR MARKETLER PLANSIZ VE KONTROLSÜZ ŞEKİLDE ARTIYOR

Yasal düzenleme ile ekonominin ve esnafın da canlanacağını söyleyen Başkan Dere, "Alışveriş Merkezleri ve zincir marketler plansız ve kontrolsüz şekilde artıyor. Kuralsız açılışların bir an önce önüne geçilmesi amacıyla yeni kurallar getirilmelidir. Bu işletmeler birçok şube açarak, açtıkları bu şubelerin her birinde yüzlerce esnafın işini tek mağazada yaparak ve haftanın her günü geç saatlere kadar açık kalarak esnafımızın maddi ve manevi kayıplara uğramasına neden oluyor. Haksız rekabetin neden olduğu bu düzen esnafı yok ederek sermayenin tehlikeye girmesine sebebiyet veriyor. KOBİ'lerin üretimini engelliyor ve vatandaşın alım gücü düşüyor. Sermaye değil haksız rekabet ortadan kalkmalı" şeklinde konuştu.

KANTİN İŞLETMECİSİ ESNAFA MÜJDE

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’in kantinci esnaflara yönelik yapmış olduğu müjdeye değinen AESOB Başkanı Adlıhan Dere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e teşekkürlerini iletti. Dere; “Kantin kira artışlarına bir sınırlama getirilmesi konusunda dile getirdiğimiz taleplerimiz TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken'in yetkili mercilere iletmesi sonucunda olumlu cevap aldı. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okul kantinlerindeki kira artışı hususunda yapmış olduğu açıklamada 2022-2023 eğitim öğretim yılı boyunca yüzde 25 artışla sabitleme kararı aldıklarını söyledi. Her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olarak desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Bakanımız Mahmut Özer'e ve TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken'e sorun ve taleplerimize yönelik çözüm odaklı oldukları için teşekkürlerimi sunarım.” İfadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.