SON DAKİKA
Hava Durumu

"Dereköy’de yeni bir sürecin içine tekrar girdik”

Korkuteli gündemini uzun süredir meşgul eden Dereköy yaylasına kömür madeni açılmasına karşı yaklaşık iki yıldır mücadele veren Dereköyde üst mahkeme maden ocağı işletmecilerinin lehine kararı bozdu.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.korkutelimanset.com
"Dereköy’de yeni bir sürecin içine tekrar girdik”

Dereköylü vatandaşların Avukatı Burak Tuncal, yaşanan son gelişmeler hakkında sosyal medya hesabından bilgilendirmede bulundu. Tuncal paylaşımında; “ Kıymetli Korkutelililer, Dereköy Mahallemizin yaylasında açılması istenilen "Kömür Ocağı İşletmeciliği" konusunda açılan 3 davayı da Korkuteli halkı lehine kazanmıştık. İstinaf incelemesi için gittiği üst mahkemede maden ocağı işletmecilerinin lehine kararın bozulduğu yeni bir sürecin içine tekrar girdik…

MÜCADELENİN KOLAY VE DE KISA OLMADIĞININ FARKINDAYIZ

Antalya 3. İdare Mahkemesi, Dereköy yaylasında bulunan 1. Sınıf tarım arazisi olarak sınıflandırılan alanın "tarım dışı kullanıma uygundur" şeklinde verilen kararını hukuka aykırı bulmuş ve bu kararı iptal etmişti. Ancak maden ocağı işletmecileri, mahkeme kararını Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne taşımışlardı.  Bugün itibariyle, Konya Bölge İdare Mahkemesi tarafından Korkuteli vatandaşları aleyhine bozulmuş ve yeniden değerlendirilmek üzere Antalya 3. İdare Mahkemesi'ne iade edilmiştir.  Konya Bölge İdare Mahkemesi'nin bu kararında dikkat çeken önemli bir husus vardır. Mahkeme, Antalya Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin Toprak Koruma Kurulunun karar alma sürecinde karara muhalif oy kullandığını ve bu karara rağmen dosyanın bilirkişilerinden bir tanesinin farklı bir kişi olmasına rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi personeli olduğu, bu durumunda yargılamanın tarafsızlığı açısından büyük bir önem arz ettiği gerekçesiyle hukuka aykırı şekilde kararı bozmuştur. Mücadelenin kolay ve de kısa olmadığının farkındayız. Ancak, mevcut durumdan fayda sağlayacağını sananlar, ellerini ovuşturanlar, bugün olmazsa bir gün olur diye hesap yapanlar, Korkuteli ve tabiatını hiç ama hiç umursamayanlar karşısında her zaman Korkuteli ve doğa sevdalılarını bulacaklardır.  Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz ve takdirine bırakıyoruz. Saygılarımla,” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.